Binlerce yaşındaki dev Afrika baobab ağaçları ani bir şekilde hayatını kaybetmeye başladı

Son on yılda Afrika’nın en eski ve en büyük baobob ağaçları ani bir şekilde ölüyor. Bazıları otobüs büyüklüğünde 1,100 ile 2,500 yaşındaki ağaçların ölümünün arkasında uzmanlar iklim değişikliği olabileceğini savunuyor.

Araştırmada en yaşlı 13 ağaçtan 9’un ya öldüğünü, ya da en eski dallarının ve köklerinin yaşam belirtisi göstermediği belirtiliyor. Uzmanlar, binlerce yıllık ağaçların ölmesinin daha önce eşi görülmemiş olduğunu bu olayın bizim zamanımızda meydana gelmesinin şok edici ve dramatik bir tecrübe olduğunu paylaşıyor.

Ağaçların kesin ölüm sebebi belli değil, bununla beraber Romanya, Güney Afrika ve ABD’li araştırmacılar sebeplerden birinin özellikle güney Afrika’daki iklim ve sıcaklık değişikliği olduğunu savunuyor.

2005 ve 2017 yılları arasında aynı uzmanlar Afrika’da bulunan en eski ve büyük baobab ağaçlarını kategorize ediyordu. Uzmanlar ağaçların ölümünün bu 12 yıllık dönemde, Zimbabwe, Namibya, Güney Afrika, Botswana ve Zambiya’da gerçekleştiğini belirtiyor.

Çiçek açan en büyük ve en uzun yaşayan ağaç olan baobab ağacı doğal olarak Afrika’nın geniş çayırlıklarında büyümekte, ama kıta dışında tropik bölgelerde de yetişebiliyor. Garip görünüşü ile dikkat çeken ağacın, sanki kökleri gökyüzüne uzanıyormuş gibi.

3 bin yaşına kadar yaşayabilen baobab ağacı, dev gövdesinde su depoluyor ve meyvesi ile hem hayvanları hem de insanları besliyor. Haşlanarak yenen bu meyve aynı zamanda geleneksel ilaçlarda kullanılıyor. Ağacın kabuğu ise ip, sepet ve hatta kumaş yapımında kullanılabiliyor.

Uzmanlar bu ağacın nasıl bu kadar büyüdüğünü anlamak için araştırmalarını sürdürürken, aslında ağacın birden fazla ana köke sahip olduğunu ve bu ağacın öldürülmesinin çok güç olduğunu not almışlar. Ağacın dış yüzeyine verilen bir zarara karşı ağaç yeniden kabuk oluşturup yaşamına devam edebiliyor.

Uzmanlar 4 ağacın kesin bir kez öldüğünden emin, yani bu ağaçların çoklu ana kökleri tam anlamı ile yaşam belirtisi göstermemekte. Bu ölen ağaçların en yaşlısı Zimbabwe’de bulunan 2500 yaşındaki bir ağaçtı, en büyüğü ise 30 metrelik boyu ve 35 metrelik gövdesi ile Holboom ismi verilen bir ağaçtı.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.

Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.

Yeşilist Patreon Destek Ol

Kaynak The Guardian
Önceki yazıyı okuyun:
“Atsız olmaz!” eylemi yapan faytonculara sosyal medyadan tepki: “Olmuş işte!”

Faytoncuların bu eylemi sosyal medyada büyük tepki gördü. HDP'nin Hatay Milletvekili Adayı Barış Atay'ın da aralarında bulunduğu kullanıcılar atlara kötü muamele ve...

Kapat