Bir sokak köpeğinin hikâyesi

Adı Trio. Çoban köpeği bir anne ile kurt köpeği bir babadan dünyaya gelmiş. Cins olmadığı için atmışlar zavallıyı sokaklara. Daha bebek, bir yaşını yeni dolduracak. Yaklaşık bir buçuk ay önce topallarken buldum sokakta. Ayağı kırılmış. Neden kırıldığı tam olarak bilinmese de kırığa bakılınca sokakta birileri tarafından şiddet gördüğü düşünülüyor.

Trio, her sokak köpeği gibi sevgiye aç, ilgiye ihtiyaç duyuyor. Dünyada kaç köpek onun kadar sadık ve akıllıdır merak ediyorum doğrusu. Uyu denildiğinde uyuyan, oynayalım dediğimde oynayan, havlamayan, gırmalayan bir yavrucak. En sevdiği şey kucağınıza çıkıp kendisini sevdirmek.

Dört hafta boyunca trio, eve hiç zarar vermedi, çiş, kaka yapmadı ve hem çocuklarla hem de diğer köpeklerle çok iyi anlaştı. Belliydi. Trio’nun ait olduğu yer evdi. Hem beni hem de çevremdeki herkesi aşık etti kendisine.

Dört hafta hızlıca geçti. Ayağı iyileşti. Artık çevredekiler ‘zamanı geldi, bir evde iki köpek çok fazla’ diyorlardı. İlk önce itiraz ettim. Sonra mecburen aldığım yere (evimin karşısındaki parka) geri bıraktım.

Uzaktan gözlemledim uzun uzun, ilk önce şaşkın şaşkın neden parkta tek başına olduğunu anlamaya çalıştı. Sonra kapımın önüne geldi ve sabaha kadar hayatımda duyduğum en can yakıcı ağıtı yaktı.

Köpek ağlamasını bilirsiniz belki. Köpekler canları sıkıldığında, birşey istediklerinde ağlarlar ama ben daha önce bir köpeği hiç ağıt yakarken duymamıştum. Birileri köpeği bıçaklıyor sandım. Yağmur altında sabaha kadar kapımın önünde yakardı tekrar onu sevmem için. Benim için en zor gecelerden biriydi.

Dört hafta boyunca sahiplendirmeye çalıştım. Sosyal medyadan paylaştım, hatta sokaktan geçenlere bile anlattım durumu. Sosyal medyadan gelen cevap hep aynıydı “ah çok tatlı, golden olsa alırdım”. Trio bir golden’dan çok daha şefkatli, çok daha akıllı ve çok daha yumuşak bir köpek halbuki…

Çevremdekilerin de ya yeri yok, ya kedileri var ya da içlerinde hayvan sevgisi yok.

Diyeceğim o ki Trio dünden beri sokak kapısının önünde yağmur, çamur dinlemeyip bekliyor.

Sevgili Yeşilist okuyucuları, yardımınızı rica ediyorum. Trio’ya onu sevecek, koruyacak bir ev verelim. Emin olun ki minnertarlığını, sevgilisini ve bütün kalbini size verecektir.

Bilgi için lütfen 0531 986 7272’yi arayın.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Daha fazla Ekoloji, Hayvanlar
Sekiz adımda hayatınızdan çöpü çıkarın

Çöp kutunuzu boşaltmak için tüyolar.

Kapat