Bodrum sahillerinde balon balığı alarmı…

Muğla’nın Bodrum ilçesi Yalıkavak Beldesi’nde, balıkçıların ağlarına sürüler halinde takılan balon balıkları tedirginliğe neden oldu. Muğla Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Su Ürünleri Temel Birimleri Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ahmet Nuri Tarkan, “Bu balık siyanürden 50 kat daha zehirli. Yenirse öldürücü olur” uyarısında bulundu.

Geçmiş yıllarda ağlara tek tük takılan, ağırlıkları yaklaşık beş kilo, boyları da 90 santimetreye yakın olan balon balıkları sürüler halinde Bodrum sahillerinde daha da sık görülmeye başlandı. Yetkililer balon balıklarının Marmaris ve Gökova bölgelerinde kendilerine uygun ortam yaratarak popülasyonunu artırdığını ve diğer balık türleri arasında da tehlike oluşturduğunu belirtti.

Küresel ısınmanın etkisiyle Kızıldeniz’den Akdeniz’e göç eden yaklaşık 65 balık türü ve su canlısı mevcut. Bu türlerin arasından altı tür balon balığı artık denizlerimizde bulunuyor. Hint Okyanusu kökenli bir balık olan balon balığı, üreme zamanlarında yavrularını korumak için tetrodoksin denilen bir zehir salgılıyor. Bu zehir; kas felci yaparak nefes darlığı yaratmakla birlikte, dolaşım yetmezliğine bağlı ölümle sonuçlanabilen zehirlenmelere de neden olabiliyor.

Vatan gazetesinde yayımlanan habere göre Muğla Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Su Ürünleri Temel Birimleri Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ahmet Tarkan konuyla ilgili olarak şunları söylüyor: “Bu balıkla yüzerken karşılaştığınızda hiçbir tehlikesi yok. Yanyana yüzebilir, dokunabilirsiniz. Tehlike bu balığın iç organlarındadır. Pişirilme sırasında balığın iç organlarındaki zehir tehlike oluşturur. Çok lezzetli bir balık olmasına karşın, pişirilmeden önce dikkatle temizlenmesi gerekiyor. İç organlarındaki zehiri balığın etine bulaştırır da yerseniz, ölümcül bir sonuç ortaya çıkabilir.”

Balıkçılar başta olmak üzere halkımızın da yeterli bilgiye sahip olmadığı bir gerçek. Dolayısıyla yakalayanların yememesi, ortada bırakmaması ve ilgili kurumlara haber vermesi alınabilecek tedbirler arasında.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Daha fazla Ekoloji, Genel, Hayvanlar, İklim Değişikliği
Kitapla oyun olur mu hiç?

Yapı Kredi Yayınları'nın, çocuklar için düzenlediği atölyelerde yaratıcı drama yöntemiyle oyun ve okuma birleştiriliyor.

Kapat