Boğaziçi Üniversitesi’nde elektrikli bisiklet devri başlıyor

Boğaziçi Üniversitesi’nin Kuzey ve Güney kampüsleri arası ulaşım için dakikası 2 kuruşa kiralanabilen elektrikli bisikletler hizmet vermeye başladı.

Okulun mevcut ulaşım durum ve sorunlarını incelemek üzere hazırlanan raporda, güney kampüten kuzey kampüse geçişte yer alan rampalar nedeniyle öğrenci ve personelin ağırlıklı olarak servisleri kullandığı ve servis önünde uzun kuyruklar oluştuğu ortaya çıktı. Bunun üzerine, İnşaat Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ilgın Gökaşar´ın yürütücülüğünü yaptığı elektrikli bisiklet projesi başlatıldı.

Gökaşar şu bilgileri verdi:  “Bu durumlar göz önüne alındığında en kısa çözüm yolunun servis aracı sayısını arttırmak olduğu görülüyordu. Ancak, bu çözüm yolu Boğaziçi Üniversitesi’nin çevreci ve sürdürülebilir bir üniversite kampüsü sağlama amacına ters düşmekteydi. Bu çerçevede üniversitede rastgele seçilmiş 691 öğrenciyle yüz yüze bir anket yapıldı. Çalışmalar sonucunda öğrencilerde bisiklet kullanımı isteğinin yüksek olduğunu gördük. Ancak rampalar nedeniyle elektrikli bisiklet daha iyi bir çözüm olacaktı. Tam bu rapor hazırlama dönemimizde; Fizik Bölümü 4. sınıf öğrencimiz Mehmet Akıncılar bize “Bizero-E-Bike” proje önerisi getirdi”.

Gökaşar, Üniversitemizde pilot bölge olarak başlayacak olan bu proje çerçevesinde elektrikli bisiklet istasyonları kurulup kredi kartı üzerinden ödeme imkânı veren mobil uygulamalar tamamlandı. Kullanımları bisikletlerin iadesinde güçlük çekmemek adına ücretsiz yapamadık ancak bisikletler dakikası 2 kuruş gibi cüzi bir ücretle kullanılabilecek. Boğaziçi Üniversitesi Yeşil Kampüs programında rüzgar enerjisi santralleri ile bu alanda öncü olduğu gibi Bizero projesiyle de Türkiye’deki ilk ve dünyadaki bir kaç üniversiteden biri olacak.

Bu projeyi üniversitemizin altı kampüsü için de düşünüyoruz. Bu çalışmada, kampüs içi ve kampüsler arası yolculuklarda tüm personelin ve öğrencilerin paylaşımlı elektrikli bisikletleri kullanmasına öncülük ederek uzun vadede hem kampüse gelen özel araç sayısını azaltmayı hem de kampüs ve şehir trafiği için bir rahatlama sağlanmasını hedefledik. Daha önce de belirttiğim gibi kampüsler arası servisler için oluşan uzun kuyrukların azaltılması için de bu sistemin uygun çözümler arasında olması düşünüldü” dedi.

‘’Bizero ’’ projesini geliştiren Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü 4. Sınıf öğrencisi Mehmet Akıncılar ise Türkiye’nin ilk ve tek, dünyanın sayılı elektrikli bisiklet paylaşım sistemini Boğaziçililere sunabildikleri için çok mutlu olup dünyaya ayak uydurabilmenin ülkemiz adına gururunu taşıdıklarını belirterek kullanım ve test süresince en çok karşılaşılan soruları yanıtlamış, aşağıdan okuyabilirsiniz:

Bizero istasyonları nerelerde var, istasyonlardan elektrik destekli bisikletleri nasıl kiralarım?

Boğaziçi Üniversitesi Kuzey Kampüs’te kütüphanenin, Güney Kampüs’te bankamatiklerin yanında bulunan istasyonlardan mobil uygulama aracılığıyla depozitosuz olarak kolayca kiralanabiliyor. Proje kapsamında tüm fiziksel istasyon yapıları kaldırılarak yerine bisikletlerin üzerine GPS yerleştirildi ve sanal istasyon sistemi geliştirildi.

Bisikletler bir istasyon alanından alınıp bir başka istasyon alanına bırakılabiliyor. Kiralamadan kullanım durumunda ise bu alanlardan çıkan bisikletler güvenlik personeline bildirilip bisikletin üzerinde bulunan alarm devreye giriyor.

Sisteme üye olup bisikletleri kiralayabilmek için Bizero uygulamalarını indirebilirsiniz.

Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=bike.bizero.bizero&hl=tr
IOS: https://itunes.apple.com/tr/app/bizero/id1254177165?l=tr&mt=8

Elektrikli bisikleti nasıl kullanırım?
Gidon’da(direksiyon) yer alan kumandanın öncelikle açma tuşuna basıyorsunuz. Ardından eğim koşuluna göre yeşil düğmeden modları değiştiriyorsunuz. Örneğin Güney Meydan’da low ,Güney Yokuş ’ta high gibi. Sonrasında pedal çevirdiğinizde bisiklette bulunan elektrik motoru size destek oluyor.

Elektriksiz kullanmak istiyorum, nasıl kullanabilirim?
Elektrik kiti devreye alan açma kapama tuşuna basılmadığında elektriksiz bisiklet gibi kullanılabilir.

Ödemeyi nasıl yapabilirim, ücretlendirme nedir?
Üye olduktan sonra kredi kartınızı yada banka kartınızı sisteme entegre ediyorsunuz. Her seferinde girmek zorunda kalmayıp dakikası 2 kuruş gibi cüzi bir miktara depozitosuz olarak bisikletleri kiralayabiliyorsunuz.

Bisikletler şarj nasıl oluyorlar? Kaç km ya da saat gider?
Pillerimizi gün boyu yetebilecek düzeyde tuttuk. Bu kapsamda eğimli rotalarda 10-15km ya da ortalama 7 kez Kuzey-Güney ulaşımı şeklinde düşünülebilir. Akşamları arkadaşlarımız bataryaları değiştirmekte. İlerleyen zamanlarda güneş enerjisi ve fren ile de şarj gerçekleşecek.

Kullanım sınırlandırması var mı, nerede ne zaman kullanabilirim?
Sabah 8.30, akşam 22:00 arası istediğiniz yerde istediğiniz zamanda kullanabilirsiniz.

Diğer kampüslerde neden yok? Gelecekte neler var?
Demo sürümü(10 bisiklet) olduğu için ana kampüslerden başlandı. İlerleyen aylarda proje Hisar, Uçaksavar, Kandilli ve Kilyos kampüslerinde de yer alacak. Bununla beraber diğer üniversitelerde de aynı şekilde ulaşım problemlerini çözmek hedefleniyor.

Neden paylaşım sistemi, projeyi nasıl finanse ediyorsunuz?
Ülkemizde ne yazık ki elektrikli olsun olmasın bisikletlerin parçalarından sadece çelik kadro yerli üretim, geri kalan tüm parçalar ithal edilip burada birleştiriliyor. Bu noktada döviz kurları ve vergiler neticesinde elektriksiz bir bisiklet bile ciddi ücretlerde. Bu yüzden böyle bir sistemi geliştirdik. Sistemin çoğunun maliyetini başarı burslarımızı biriktirip bizler karşıladık. Bütçe sıkıntılarından dolayı üniversitemizden hiçbir ücret talep etmedik. Kalan miktar için de Vestel markası demo sürümüne sponsor oldu.

Detaylı bilgi ve iletişim için:

info@bizero.bike

https://www.facebook.com/bizerocyc

https://www.instagram.com/bizerocyc

https://www.bizero.bike

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Ekoloji, Hayat, Kent, Kurumsal Sürdürülebilirlik, Spor, Topluluklar, Yenilenebilir Enerji
Kadıköy’ün ev yapımı, organik ürün marketi: Food Project Moda

Kendi ürettikleri ev yapımı ve organik sertifikalı gıdaları mahalleliyle buluşturan Food Project'in şefi Bige Dalkılıç'a merak ettiklerimizi sorduk.

Kapat