Bu ay GDO devi Monsanto’nun en kötü ayı

Monsanto için son bir ay hiç de iyi gitmiyor. İlk önce İskoçya, sonra Almanya, ondan sonra da Yunanistan ve Letonya GDO devini ülkelerinden kovarken, şimdi de Fransa, Paul Francois isimli çiftçiyi zehirlemekten Monsanto’yu suçlu buldu.

Paul Francois, 2004 yılında Monsanto’nun Lasso adlı ürününü teneffüs ettikten sonra hafıza kaybı, baş ağrıları ve kekeleme gibi sorunlarla karşılaştığını belirtiyor ve endüstriyel tarım devini ürünün üzerine gerekli uyarıları koymamakla suçluyordu.

Dava, bu tür suçlamaların Monsanto’ya karşı hukuki bir davaya dönüşmesinin ilk örneği olması ile de dikkat çekiyor. Fransa’nın Lyon kentinde görülen davada, karar Monsanto’nun Francois’yı zehirlendiği ve şirketin tüm zararlarını karşılamasının gerektiği doğrultusunda karar verildi.

1960’lardan beri yabani otları kontrol altına almak için kullanılan Lasso; 1985’de Kanada’da, 1992’de ise Belçika ve İngiltere’de yasaklandıktan sonra 2007’de de Fransa pazarından çıkmıştı.Monsanto’nun yeni ürünü Roundup‘da ise aynı sorunlar devam etmekte.

Dünya Sağlık Örgütü’nün bir parçası olan Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı, Mart ayındadünyada en çok kullanılan otkıran kimyasallardan biri olan Monsanto’nun Roundup ürününün ana madddesi glifosat’ın insana zararlı kansorojen bir madde olduğunu açıkladı.

Monsanto bu iddiaları, araştırmaların “değersiz bilim” olduğunu öne sürerek reddetmişti. Ama“değersiz bilim”’in bulguları, Monsanto’nun başına bela olmaya başladı bile.

Mart ayında Avrupa Birliği’nin yaptığı anlaşmaya göre, AB ülkeleri isterlerse kendi coğrafi alanlarında bireysel olarak GDO’lu ürünleri yasaklayabilecekler. Bununla beraber bu istek hem Avrupa Komisyonu tarafından hem de Monsanto gibi uygulayıcı şirketler tarafından kabul edilmek zorunda olacak.

Bu anlaşmayı ilk uygulayan ülke ise İskoçya oldu. İskoçya’nın Tarım İşleri Sekreteri Richard Lochhead,yeşil ve temiz doğası ile bilinen İskoçya’da GDO’lu ürünleri barındırmayacağını ve bu sektörün gelişmesinin 14 milyar Euro’luk gıda ve içecek sektörünün geleceğini tehlikeye atabileceğiniaçıkladı.

435534543534(1)

İskoçya’yı takiben, Alman Tarım Bakanı Christian Schmidt, tüm GDO’lu ürünlerin Almanya’dan çıkarılmasını sağlayacak adımları atmaya başladıklarını açıkladı. Eylül ayı içerisinde de GDO’lu ürünleri yasaklayan AB ülkelerine Yunanistan ve Letonya da katıldı.

Monsanto, bu ülkelerin isteklerine uyacağını açıklarken, hükümetleri bilimi göz ardı etmekle suçladı. Fakat bir çok bilimsel araştırma artık aynı uyarıyı veriyor: “GDO’lu ürünleri tüketmeyin!”.

Çünkü yapılan araştırmalar, özellikle Monsanto’nun GDO’lu ürünleri eşleştirilen glifosat ve pestisitkalıntılarının insanlara ve hayvanlara geçtiğini belirtirken, az miktarda GDO’lu ürünler tüketmelerine rağmen hayvanların idrarında ve dokularında bulunan normal değerlerden yüksek glifosat miktarları da araştırmacıları endişeye düşürüyor.

GDO’lu ürünlerden bulunan benzer kimyasallar hakkında Kanada’da yapılan bir araştırma ise annelerin ve bebeklerinin kanlarında GDO’lu ürünlerle eşleştirilen pestisitlerin bulunduğu yönünde. Araştırma özellikle anne karnındaki bebeklerin, doğal olarak üretilmeyen bir kimyasal maddeye verecekleri tepkilerin tam olarak bilinmediğini belirtiyorlar.

GDO’lu ürünleri Avrupa Birliği’nde fikir ayrılıkları yarattığı kesin. İngiltere GDO’lu ürünleri desteklerken, Almanya ve Fransa GDO’lu ürünlerin yasaklanmasını isteyen bir duruş sergiliyor. AB ülkeleri 3 Ekim’e kadar bu tartışmanın neresinde yer alacağını kesinleştirmek zorunda. Umarız Almanya, İskoçya, Yunanistan ve Letonya’ya içinde bizim de olduğumuz daha bir çok ülke katılır.

Kaynaklar:

Reuters – Latvia, Greece win opt-out from Monsanto GM crop

The Independent – Germany follows Scotland’s example with move to ban all GM crops and opt out of EU approvals

True Activist – Scotland Completely Bans GMO Crops

RT- French court upholds guilty verdict in Monsanto poisoning case

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Gıda, Gıda Gündemi, Yeme İçme
Vegan ve vejetaryenlere sorulan ‘harika’ sorular

Biliyoruz ki hepimizin başına geldi. Gelmeye de devam edecek. ‘Et yemeyi bıraktım’, ‘yemiyorum’ dediğiniz zaman, karşılaşabileceğiniz mükemmel soruları derledik, kısa

Kapat