Bu Cumartesi Maçka Parkı için koşun!

İstanbul’un merkezindeki birkaç yeşil alandan biri olan, çevre semtlerde yaşayanların nadir nefes alma duraklarından Maçka Parkı betonlaşmanın eşiğinde. Çok sayıda ağaç ve yüzlerce çeşit bitkiye ev sahipliği yapan parkın çevresi çitlerle çevrildi.

TIKLAYIN: Belgrad Ormanı’nda talana hayır!

macka-parki-@goktay

Dolmabahçe ile Levazım arasında yapılacak karayolu tüneli kapsamında Maçka Parkı’nın koşu parkurunu da içeren bir kısmı çitlerle çevrildi, kesilecek ağaçlar işaretlendi.

Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Kahraman tarafından yapılan açıklamada, parkın bir kısmının işgal edileceği, trafiği rahatlatmak için yapıldığı öne sürülen tünelin ise trafiğe çare olmayacağı belirtildi.

553-334

Tayfun Kahraman’ın açıklamasının tamamı şöyle:

“Park girişleri iki tane gözüküyor. Biri Harbiye Açık Hava Tiyatrosu’nun hemen altından Kadırgalar Caddesi’nden. Diğeri de Küçük Çiftlik Park bölgesinden parkın alt girişi. 

Kaçınılmaz olarak park alanına zarar verilecek ama bunun ne ölçüde gerçekleşeceğini şu an bilemiyoruz.

Parkın hava gazı fabrikası tarafındaki alt girişinde bir otoyol olacak ve oradan parka giriş şansı kalmayacak. Parkla otoyol iç içe girmiş olacak.

Şunu net olarak söyleyebiliriz: Maçka Parkı işgal edilecek.”

500-375-1

Yol yapmak iyidir anlayışının hakim olduğunu ifade eden Kahraman, İstanbul’un trafik sorununun tünellerle çözülemeyeceğini söyledi.

“İstanbul’da tünel yaparak trafik sorununun çözülemeyeceğini, tünellerin tıkanacağını ve insanların karbon monoksit zehirlenmesine maruz kalacaklarını hep söyledik.

Ne yazık ki aynı bilinmezlik devam ediyor. Yine bir tünelle İstanbul trafiğini çözmeyi planlıyorlar ama sadece geçici bir pansuman olacak.”

Halktan gelen şikayetler üzerine İBB yetkilileri de açıklamada bulundu:

500-266

Maçka Forumu ise parka sahip çıkmak ve inşaata itiraz etmek için herkesi 28 Ocak Cumartesi sabahı 10:30’da Maçka Parkı’nda koşuya çağırdı.

macka-forumu

28 Ocak Cumartesi günü herkesi parkı sahiplenmek üzere koşuya çağıran forumun açıklamasında şöyle dendi: “Deprem sonrasında yegane toplanma alanımız olan, nefes alabildiğimiz, çocuklarımızın oynayabildiği, köpeklerimizin gezebildiği, nefes alabildiğimiz yaşam alanımızı korumak için herkese çağrıda bulunuyoruz!”

4 kilometrelik koşu, Maçka Parkı’ndaki havuzdan başlayıp Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nun arkasından geçilerek sonlandırılacak.

Kaynaklar:
Diken
Bianet

 

 

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Etkinlikler, Kent, Mimari, Topluluklar, Yeşil alanlar
Kadıköy Belediyesi’nden bir ilk daha: Atık Getirme Noktaları mobil uygulaması

Kadıköy Belediyesi Atık Getirme Noktaları veritabanı mobile taşıdı.

Kapat