Bu kaldırım havayı temizliyor

Kendi yarattığı pisliği yiyip yutabilen bir şehir düşünün. Hollanda’daki bilim insanlarının özel olarak işlenmiş kaldırımların bir şehrin hava kirliliğini yarıya indirebileceğini bulmadan önce hayal ettikleri de buydu.

Eidhoven Teknoloji Üniversitesi’nden araştırmacılar titanyum dioksit içeren ve fotokatalitik kaldırım (photocatalytic pavement) adını verdikleri çimento kaldırımı Hollanda’nın Hengelo kentindeki bir bloğun kaldırımı olarak kullandılar. Titanyum oksit havadaki kirleticimaddeleri ortadan kaldırma ve onları daha az zararlı bileşenlere dönüştürme kapasitesine sahip.

Bloğa ait bir başka kaldırım da normal kaldırım taşlarıyla döşendi. Araştırma nitrojen oksitlerdeki(NOx) ve—atmosferdeki başka bileşenlerle etkileşime girerek dumanlı sis oluşturan—arabalarla elektrik santrallerinin ürettiği gazlardaki azalmaların incelemesi için düzenlenmişti.

Bir yıl süren araştırmanın ölçümlerinin incelenmesinin ardından işlenmiş kaldırımın NOx hava kirliliğini ortalama %19 azalttığını buldular. Rakamların öğleden sonra %28’e fırladığı ve ideal hava koşulları (yüksek radyasyon ve düşük bağıl nem) altında kayda değer bir yükselmeyle %45’in görüldüğü kaydedilmiş.

Bulgular Zararlı Materyaller Gazetesi (Journal of Hazardous Materials)’nde yayınlandı. Bu araştırmanın ileride şimdiki şehirleri kendi yarattığı hava kirliliğiyle doğal olarak başa çıkabilecek şehirlere dönüştürebileceğini umuyorlar.

Fotokatalitik zeminlerin kullanılması senelerdir üzerinde araştırmalar yapılan bir konu olmasına rağmen, Kimya Mühendisleri Enstitüsü Baş Yöneticisi David Brown bir basın açıklamasında “Bu son bulgular kimyasal yollarla değiştirilen yüzeylerin bizim hayat kalitemizi geliştirmekte kullanılabileceğini açıkça göstermektedir, özellikle de trafik emülsiyonunun fazla olduğu büyük şehirlerde.” ifadelerinde bulundu.

Kaynak: http://earth911.com/tech/pavement-eats-pollution/

 

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Ekoloji, Hayat, İyi haberler, Teknoloji, Yenilenebilir Enerji
Sağlıklı beslenme için bir mutfağın 13 şartı

Mutfağınızı ekonomik, sağlıklı ve güvenli tutarak yeşil bir tutum da sergileyin.

Kapat