Bu sanatçı eski Mac bilgisayarların içine teraryumlar kuruyor

Evinizin bir köşesinde eski bir bilgisayar tozlanmakta ise onu yeniden değerlendirmek için harika bir önerimiz var. Bozuk monitörünüzü yemyeşil bir teraryuma çevirmek biraz zaman, çaba ve sanatsal tat ile mümkün.

Christophe Guinet, ya da Monsieur Plant (Mösyö Bitki) ismi ile tanınan Fransız sanatçı Plant Your Mac! projesi ile eski Mac bilgisayarları bitki dolu sanat eserlerine çeviriyor. Guinet projesini her ne kadar adım adım anlatmasa da, her bir Mac için kullanılan bitkinin yetişmesi için gerekli ortamı sağlamanın oldukça zor olduğunu belirtiyor.

TIKLAYIN: Avrupa’nın en büyük sanat eseri ağaç dikimi yaptıkça dolacak bir pil

Ama bu yeşil dolu sanat eserleri göze hoş görünmekten öte bir mesaj da taşıyor. Daha önceden bir kreatif ajans çalışan Guinet, çalışma grubunun bütün gününü Mac bilgisayarları önünde geçirdiğini görmüş. Guinet bu durumda olan insanların makinelerin önünde gerçekliği unuttuğunu hissetmiş.

Guinet için Plant Your Mac projesi aslında sanatçının bize doğayı ve gerçekliği hatırlatma çabası… Guinet teknoloji yüzünden bunu unutmamızı istemiyor.

Bununla beraber sanatçı son dönemlerde daha da yaygınlaşan balkon bahçeciliği için insani bir tepki yakıştırmasını yapıyor. Guinet endüstriyelleşmenin gezegenimizi mahvettiğinin farkına vardıkça, doğaya, bitkilere ve bahçeciliğe daha fazla ilgi gösterdiğimizi belirtiyor.

O yüzden Plant Your Mac projesi aslında birbiri ile çelişen fikirlerin bir araya geldiği, sanatçının teknoloji sevgimizi doğa sevgisine dönüştürmüye çalıştığı derin anlamlar içeren bir çalışma.

Sanatçının kişisel web sayfasını ve Instagram hesabını buradan takip edebilirsiniz.

Kaynak: Metro News

BUNU DA OKU:  Azmin zaferi
Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Dekorasyon, Ekoloji, Ev ve Bahçe, Geri Dönüşüm, Hayat, Kendin yap, Sanat ve Tasarım, Teknoloji
Filistinli genç mühendis atıkları değerlendirerek Gazze’nin yeniden inşasına yardım ediyor

İnşaat malzemelerini bulmanın zor olduğu Gazze'de genç mühendis Mecid atık küllerden ucuz bir alternatif yaratmış.

Kapat