Bugün: İş çıkışında plazalar arasında piknik

Bu akşam Akmerkez’in terasında ücretsiz, rezervasyonsuz ve herkese açık piknik var. EkBiçYeİç’in Akmerkez’de gerçekleştirdiği terasta tarım projesi ilk meyvelerini veriyor, üçgen terasın ilk büyük hasatı şeflerin terasta yetişen bitkilerden esinlenerek hazırladığı yemekler, minik atölyeler ve canlı müzik eşliğinde kutlanıyor.

Program:
18:00: Nar Anne, Doğa Ananın sırlarını fısıldıyor
Hergün iklim bizi şaşırtıyor, onun bu değişen havasıyla nasıl uzlaşılacağını sadece Doğa Ana biliyor. Kurdukları Narköy Çiftliği’nde doğayla içiçe bir yaşam süren Nardane Kuşçu, öğrendiklerini aktarmak üzere bizimle. Doğayla tanıştıkca, onun dilini konuşup önlem alabilirsek yaşadığımız ani değişikliklerle beraber dönüşmeyi öğrenmemiz mümkün. Aynı Nar Anne’nin Akmerkez Terasta Tarım bahçesinden erken hasat etmek zorunda kaldığımız yeşil domateslerden yaptığı sos gibi…

18:30: Mikro Yeşiller Yetiştirme Atölyesi
Evlerimizde en kolay yetiştirebileceğimiz gıdalar arasında filizler her geçen gün daha da öne çıkıyor. Çünkü taşıdıkları vitamin, mineraller ve besin değeri açışından çok zenginler. Bu atölyede sizleri, süper gıda kategorisinde yer alan bu filizleri evlerimizde yetiştirmenin sırlarını öğrenmeye, farklı yetiştirme yöntemlerini keşfetmeye davet ediyoruz. Tohumdan tohuma tat nasıl değişiyor? Hangi tohumlar daha kolay çimlenir? Tohumlar karıştırılabilir mi? Farklı reçeteler nasıl denenir? vb. soruların yanıtlarını ve kendimize en uygun yetiştirme sistemini kurmayı gösteriyor.

19:00: Begüm Atakan ile Turşu Aşkına ! Sağlıklı Turşu Yapım Atölyesi
Antidioksidan ve probiyotik açıdan gıdaları zengin kılan atalık turşu yapım tekniğe dair derinlemesine bir sohbete hazır mısınız? Begüm Atakan, hasat ettiğimiz yaz sebzeleriyle turşu kurarak fermente turşunun inceliklerini paylaşıyor.

Ayrıca 17:30, 18:30 ve 19:30’da Terasta Tarım Keşif Turları
Çeşit çeşit bitkilerle renklenmekte olan farklı boy ve şekillerdeki yükseltilmiş toprak yataklarımızdan başlayıp, dikey alanlarda bile verimli üretime imkan sağlayan hidroponik sistemlerimizin kenarından geçerek, balıklarla bitkilerin mükemmel bir döngüde yaşadığı akuaponik bahçemize doğru, şehrin göbeğinde umut verici bir yolculuğa çıkmaya ne dersiniz?

BUNU DA OKU:  HES'ten önce HES'ten sonra

 

EkBiçYeİç’in piknik daveti aşağıda:

Merhaba,
Geçen ay duyurduğumuz gibi, bir süredir Akmerkez’in Terasta Tarım projesini üstlendik, bize önerilen her mekanda ekip biçmeye devam ediyoruz. Çeşitli kentsel tarım yöntemlerini kullanarak yaklaşık 750 metrekarelik bir alanı ekiyoruz.

Sizleri 15 Agustos’taki Hasat Şenliğimize bekliyoruz.

18:00-20:00 arasi ücretsiz ve reservasyonsuz etkinliklerimize, katılabilir, şeflerimizin hasattan esinlenerek hazırladığı özel menünün Akmerkez Üçgen Terasta bir piknik ortamında tadabilirsiniz.

EK BİÇ YE İÇ’in en rağbet gören atölyelerinden ( fermente turşu yapımı ve mikroyeşiller) birer kuple ve Nardane Kuşcu’nun hoş sohbeti sizleri bekliyor :) Ayrıca sizlere bugüne kadar uyguladığımız kentsel tarım yöntemlerini anlatmak üzere bir de Terasta Tarım turu hazırladık. Hevesimizi paylaşırsanız çok seviniriz. İş çıkışı programın bir kısmını kaçıracak olanlar üzülmesin, pikniğimiz 21:00’e kadar canlı müzikle devam edecek.

Beraber olmak güzel! Haydi gelsenize!

Etkinliğin facebook sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Çevre, edebiyat ve felsefe alanlarında yazarlık, çevirmenlik ve editörlük yapıyor.

Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Etkinlikler, Gıda, Kent, Topluluklar, Yeme İçme, Yeşil alanlar
Yumurta krizi için Türkiye’de de inceleme başlatıldı

Avrupa Birliğinde yumurtalarda tehlikeli seviyelerde fipronil kimyasalının bulunmasının ardından Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı da krizle ilgili Türkiye'de izleme çalışması...

Kapat