Çarşaflarınızı yıkarken (muhtemelen) yaptığınız 5 hata

Yorucu bir günün sonunda tertemiz çarşaf ve yastıklara gömülüp uykuya dalmanın keyfi anlatılmaz yaşanır. Yatak odası konusunda titiz olanlar bilirler ki nevresim takımlarını serin ve ferah tutmak o kadar da basit değildir. Siz de çarşaf temizliği sırasında çokça yapılan bu hatalardan haberdar olun ve hem sürdürülebilir hem ferah yatak takımınızda gönül rahatlığıyla uyuyun.

  1. Yeterince sık yıkamama

White Bed Sheets

Çarşaf ve yastık kılıflarını kıyafetler gibi giyip sokağa çıkmıyoruz belki ama günün önemli bir bölümünü onlara temas ederek geçirdiğimizi de unutmayın. Gece boyunca vücudunuzdaki bakterilerin yanı sıra ter ve vücut yağları da çarşaf ve yastık kılıfınıza bulaşarak kirlenmesine sebep olur. Yatak takımlarınızı en geç iki haftada bir değiştirmekte fayda var. Haftada bir değiştirseniz daha iyi.

  1. Durduk yere ön yıkama yapma

112(1)

Eğer çarşaf ve yastık kılıfında leke yoksa ön yıkama yapmak çarşafın daha temiz olmasını sağlamaz. Normal yıkama yapmanız yeterlidir. Ancak, makyajınızı tam olarak temizlemeden yatma gibi bir alışkanlığınız varsa, yastık kılıflarındaki lekelere ve ön yıkamaya hazır olun!

  1. Makineyi gereğinden fazla doldurma

113

Biliyoruz makine çalışmışken her şey birden yıkansın, aradan çıksın istiyorsunuz. Ne yazık ki diğer küçük parçaların aksine, çarşaflar yüzeyi büyük kumaşlar olduğundan makineyi iyice doldurduğunuzda çamaşır kazananında dönecek ve temizlenecek boşluğu bulamaz. Son dönemde üretilen teknolojik makineler birkaç çarşafı bir arada güzelce yıkayabilir ama dolu makineye çarşaf tıkıştırmaya da çalışmayın.

  1. Makine ayarını yanlış yapma

1145

‘Ne kadar yüksek ısıda yıkarsam o kadar iyi temizlenir’ inanışı, tamamen gerçek dışıdır. Özellikle beyaz çarşaflarda hemen herkes kaynar suda mikropların öleceği gibi bir yanılsamaya kapılır ancak size zararlı olan mikroplar 40-60 derecelik programlarda da yok olur. Çarşaf ve nevresimlerinizi normal ısıda yıkayabilirsiniz. Ayrıca çarşaflarınızı en güçlü sıkma programında yıkamaktan da vazgeçmenizi öneriyoruz. Çarşaflar kolay kuruyan tekstil ürünleridir. Hafifçe sıkarak hem buruşmalarını önlemiş olursunuz hem de daha yumuşak kalmalarını sağlarsınız.

  1. Kurutucuda fazla tutma

222(14)

Çarşaflar diğer tekstil ürünlerine göre daha kolay kurur. Eğer kurutucu makine kullanıyorsanız çarşaf ve havluları aynı anda kurutma makinesine atarsanız çarşaflar havlulardan çok daha çabuk kurur ve gereğinden fazla kurutucuda kaldığından yok yere buruşmuş olur. Çarşafları kurutmanın en iyi yolu, açık havaya asmak ve hava almalarını sağlamaktır.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Ev ve Bahçe, Hayat
Magnezyum eksikliğinin 5 işareti

Vücudunuz kontrolden çıkmasın.

Kapat