Çevre dostu arama motoru ‘Ecosia’

Daha önce duydunuz mu bilmiyorum ama sizinle çevre dostu arama motoru ‘Ecosia‘yı tanıştırmak istiyorum. İnternette bir arama yapmak istediğimiz zaman, kelimeyi yazıp ‘enter’ tuşuna basmamız bile karbondioksit salınımına neden oluyor maalesef.

“Nasıl?” derseniz: Arama motorları çok fazla elektrik tüketen sunucular üzerinden hizmet sunuyorlar. Bu sunucuların çoğunluğu ise maalesef fosil yakıtlarla çalışıyor. Bu sebeple yapılan her arama, karbondioksit salınımına neden oluyor.

26 yaşındaki Alman Christian Kroll, bu sorunun iyileştirilmesi için ‘Ecosia’yı farklı bir seçenek olarak bizlere sunuyor. Ecosia, Yahoo ve Bing gibi sitelerin teknik desteğini ve reklamlarını kullanarak çalışıyor. Yalnız bir farkla. Gelirinin %80’ini Dünya Doğayı Koruma Vakfı’nın (WWF) Amazon bölgesindeki yağmur ormanlarını koruma projesine bağışlıyor. Aralık 2009’da kurulan Ecosia bugüne kadar WWF’nin projesine 152.905 dolar bağışlamış durumda.

Ecosia kâr amacı gütmeyen bir organizasyon değil, yasal olarak bir şirket olarak kayıtlı. Fakat gelirinin beşte dördünü bağışlaması nedeniyle kendini ‘social company‘ olarak tanımlıyor. Şimdilik Ecosia’da arama yaptığımızda Google’ın maps, books, videos … gibi sık kullanılan hizmetlerini kullanamıyoruz, fakat şirket bu gibi hizmetler için de çalışmalar yürütüyor. Ecosia, bir devin karşısında işinin ne kadar zor olduğunun farkında ama şimdiden günlük 100 bin kullanıcıya ulaşmış durumda.

Facebook hayran sayfasından siz de siteye destek verebilir ve Ecosia’yı varsayılan arama motorunuz olarak kaydedebilirsiniz. Ayrıca Ecosia’nın kendi sitesi üzerinden günlük istatistiklere ulaşabilir, Sıkça Sorulan Sorular (FAQ) kısmında ise kendi tarayıcınızda (Internet Explorer, Chrome, Firefox, Safari) Ecosia’yı nasıl varsayılan arama motoru yapabileceğinize dair sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

BUNU DA OKU:  Yatırımını Geri Çek! : Türkiye'de Fosil Yakıt Divestment Hareketi
Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Hayat, Teknoloji
Yılbaşı geliyor, soğuklar nerede?

Global ısınma problemi ile karşı karşıyayız.

Kapat