Çevre dostu etkinlik bülteni: 28 Ocak – 3 Şubat arasında gerçekleşecek 8 yeşil etkinlik

Çevre dostu etkinlik rehberi yayında! Doğa, ekoloji ve sağlıklı yaşamla ilgili organizasyonları takip edenler için 28 Ocak – 3 Şubat arasında gerçekleşecek çevre dostu etkinlikleri listeledik.

#1 Dayanışma Ekonomisi ve Kolektif Deneyimler Üzerine Söyleşi (30 Ocak Çarşamba 19:30 // Kuçe Yemek Kolektifi)

Etkinliğin çağrı metni:

“Bir yıldır Beyoğlu’nda kolektif bir yapı ile tüketim ilişkilerini karşılıklı dayanışma ilişkisine çevrimeye çalışan bir inisiyatif olarak, mutfağın gıda tüketimini küçük üreticilerden ve kooperatiflerden sağlamaya çalışırken örgütlenmesini de hiyerarşisiz ve adil bölüşüm temeli üzerine inşa eden bir dayanışma ekonomisi modeli çıkartmaya çalışıyor ve kooperatifleşmeyi tartışıyoruz. Bu çalışmanın içinde alternatif ekonomi modellerinin, kooperatiflerin ve otonom örgütlenmelerin deneyimlerini dinliyor ve bulunduğumuz alanın özellikleri ve ihtiyaçları çerçevesinde kendine uygun bir model uygulamaya çalışıyoruz.

Düşündük ki başka alanların ve koşulların içinden doğmuş farklı kolektif deneyimleri hepbrlikte konuşalım ve tartışalım; kendi alanlarımızdaki olanakları, sorunları ve çözümleri hepbirlikte değerlendirelim.. Bunun için önümüzdeki günlerde biri Hamburg’dan biri Beyrut’tan olmak üzere iki kolektif/kooperatifin örgütlenme tarzlarını ve deneyimlerini dinleyeceğimiz söyleşiler organize ettik.. Hem yeni deneyimlerle tanışmak hem kendi kolektiflerimize dair yeni fikirler geliştirebilmek, hem de yeni kurulacak birlikteliklerin inşasında zihin açıcı olabileceğini düşündüğümüz söyleşilerin devamı gelecek.”

Etkinliğin facebook sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

#2 Meksika’da Bir Otonom: Zapatistalar (30 Ocak Çarşamba 19:30 //Kuzey Ormanları Savunması)

Etkinliğin çağrı metni:

“Don Kişot Bisiklet Kolektifi ve Kuzey Ormanları Savunması ortak atölyelerinde bu hafta : Bir dayanışma gezisinden aktarımlar: Meksika’da bir otonom hareket: Zapatistalar

Gülümseyen gözleri, sımsıcak direnişleri ile Zapatista’lardan, Chiapas’tan, Lacandon Ormanları’ndan haberler var. Meksika’da yürüttükleri mücadele, yöntemleri, üretimleri, fikirleri, toplumsal cinsiyet eşitliğini her fırsatta dillendirmeleri, kadınların ön planda olduğu hareketi ile Zapatistalar hepimizi heyecanlandıran ve takip ettiğimiz masalsı bir direniş.

Bu Hafta tek başına kalkıp Chiapas’a giden, orada dayanışma ile aylarını geçiren arkadaşımız Özgül Saki’den Zapatistaları dinleyeceğiz.”

Etkinliğin facebook sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

#3 Plant Talks – 7/24 Dönüşüm: Kompost (1 Şubat Cuma 20:00 // Green Square Meter)

Green Square Meter’in bu haftaki konuşu Soil Catcher ekibi.

Ayrıntılara buradan ulaşabilirsiniz.

#4 Sürdürülebilir Tasarım Günleri (2-3 Şubat 10:30 // The Circle Space)

Etkinliğin çağrı metni:

“The Circle’da tasarımda sürdürülebilirlik kavramına dikkat çekeceğimiz bir etkinlik serisi daha düzenliyoruz.

The Circle’ın en çok önemsediği kavramlardan biri olan “sürdürülebilirlik” günümüzde her zamankinden daha fazla önem taşıyor. Doğaya minimum zarar vermek için minimum kaynak tüketimi prensibine dayanan “sürdürülebilir” ürünlerin günümüzü ve gelecek kuşakları korumak için vazgeçilmez olduğunu düşünüyoruz.
“Sürdürülebilir” ürünlerin taşıdığı potansiyellere dikkat çekmeyi amaçlayan Sürdürülebilir Tasarım Günleri üç ayda bir The Circle’da sizlerle olacak.

İlki 2-3 Şubat 2019 tarihinde gerçekleşecek olan, ürünlerin sergi ve satışının yanı sıra sürdürülebilirlik konusunda bilinç oluşturacak atölye ve konuşmaların da gerçekleşeceği tasarım günlerine dahil edilecek ürünlerde seçim kriterlerimiz öncelikle doğada yok olabilen, yenilenebilir ya da geri dönüştürülebilir malzeme kullanımı. Doğal kaynaklardan maksimum derecede yararlanılmasını ve atıkların minimumda olmasını önemsiyoruz. Bir başka hassas konu da enerji tüketiminin en aza indirilmesi ve enerjinin etkin bir şekilde kullanılıyor olması.

Sizleri sürdürülebilir tasarım konusunda düşünüp bir grup tasarımcı/sanatçı ile buluşmak üzere etkinliğimize davet ediyoruz.”

Facebook sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

#5 Direnişten Üretime Alternatif Bir Ekonomi: Yırca Deneyimi (2 Şubat Cumartesi 17:00 // 26A Atölye)

Etkinliğin çağrı metni:

“Direnişten Üretime Alternatif Bir Ekonomi Yırca Deneyimi

Müşterek bir sorunumuz var: Ekonomi. Kapitalist çark, hiç durmaksızın dönüyor ve sermaye sürekli artarak gücüne güç katıyor. Çarklarını, doğaya geçirip, her turuyla, müşterek varlıklarımızı parçalayan ekonomi, kimimize yaşam şansı dahi tanımıyor.

Oysa dileğimiz basit: Kâr ederek değil, paylaşarak yaşamak; kârı değil mutluluğu artırmak. Kapitalist ekonomiden çıkış yollarını, teorik değil, umudu çağırarak, çokça ihtiyacımız olan pratik deneyimlerden biri olan Yırca deneyimini beraber konuşacağız.

Paylaşım ve dayanışma içinde, sade bir hayat sürebilmek için…”

Etkinliğin facebook sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

#6 Yağmur Suyu Hasadı (2 Şubat Cumartesi  11:00 // Meraklı İnsanlar)

Etkinliğin çağrı metni:

“Su, hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Bedenimizin büyük bölümü ve benzer şekilde Dünyanın büyük bir bölümü sudan oluşmakta. Ancak biz ona yeterince değer verebiliyor muyuz? Kaynaklarımızı doğru yerde ve zamanda kullanabiliyor muyuz?

Su olmazsa hayat olmaz!

Bu sebeple dünyada su döngüsünü ele alıp, su kaynaklarını daha verimli nasıl kullanabileceğimizi konuşacağız.

Başlıca değineceğimiz konular:
– Hayatımızda suyun yeri
– Dünyamızdaki su döngüsü
– Su tüketimimiz
– Saklı Su
– Su tasarrufu
– Toprak için su
– Yağmur suyu hasadı nedir?
– Yağmur suyu hasadı nasıl yapılır?
– Yağmur suyu hasadı yaparken nelere dikkat etmemiz gerekir?
– Gri su ve siyah su ne demektir?
– Şehirde yağmur suyu hasadı örnekleri
– Toprak ve su ilişkisi
– Arazide su tutulması
– Su bentleri, göletler, yağmur suyu hendekleri
– Erozyon”

Etkinliğin facebook sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

#7 Dünya İçin Bir Gün (3 Şubat Pazar 11:00 // Belgrad Ormanı)

Değiştiren Adımlar Derneği’nin düzenlediği etkinliğin çağrı metni:

“Havaların soğuklarını kendimize bahane ederek ısınmaya karar verdik! 4.sünü gerçekleştireceğimiz Dünya İçin Bir Gün’e davetlisiniz! Kalın kıyafetlerinizi, bez torbalarınızı, kameralarınızı, termoslarınızı ve tabiki de arkadaşlarınızı getirin! Atık toplayıp, ambalajsız piknik yapıp, geri dönüşüm için topladıklarımızı ayıracağız. Pet şişe ve plastik poşetleri daha sonra düzenleyeceğimiz etkinliklerimizde kullanmak üzere biriktirieceğiz!
Hepinizi bekliyoruz!”

Etkinliğin facebook sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

#8 Evde Bahçe (3 Şubat Pazar 11:00 // Meraklı İnsanlar)

#9 Bülent Şık’la Dayanışma Paneli (3 Şubat Pazar 14:00 // İstanbul Tabip Odası)Çocuklar Zehirlenmesin İnisiyatifi bianet yazarı Gıda Mühendisi Yrd. Doç. Dr. Bülent Şık hakkında açılan davanın ilk duruşması öncesi destek amacıyla bir panel düzenliyor.

 

İnisiyatiften yapılan açıklamada “Doğanın ve halk sağlığının korunması konusunda mücadele eden bizler, Bülent Şık’ın yanındayız. Halk sağlığını ilgilendiren konularda gizlilik ya da yasaklanmış bilgilerin olması kabul edilemez” denildi.

Bülent Şık Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan’ Çevresel Faktörlerin ve İnsan Sağlığı Üzerine Etkilerinin Araştırılması’ projesinde görev almıştı. 2011-2016 yılları arasında yapılan çalışmanın sonuçları kamuoyuyla paylaşılmayınca görev yaptığı merkezin parçası olduğu bölümlerinin gıdalarda ve sulardaki kirliliğin kanserojen etkiler yarattığını ortaya koyan araştırma sonuçlarını yazılı basında kamuoyu ile paylaştı. Sağlık Bakanlığı’nın suç duyurusu sonrası açılan soruşturma davaya dönüştü.

Davanın ilk duruşması, 7 Şubat saat 10:45’te İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek

Panel 3 Şubat 2019 Pazar günü, saat 14:00’de İstanbul Tabip Odası’nda düzenlenecek. Dava sürecinin değerlendirileceği panele konuşmacı olarak halk sağlığı uzmanı Dr. Onur Hamzaoğlu, tıbbi etik uzmanı Dr. Hafize Öztürk Türkmen İstanbul ISİG Meclisi gönüllüsü Aslı Odman ve gıda ve tarım aktivisti Olcay Bingöl katılıyor.

Adres: İstanbul Tabip Odası: Türkocağı Cad.No:9 Cağaloğlu, İstanbul

 

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında metin yazarlığı ve editörlük yapıyor.

Yorumlar kapatıldı.

Daha fazla Ekoloji, Etkinlikler, Ev ve Bahçe, Geri Dönüşüm, Gıda Gündemi, Hayat, Kent, Sanat ve Tasarım, Topluluklar
Şahane sosyal sorumluluk projesi: Kaputa Vur

Bir araba alım satım firmasının dün yayınladığı reklam filmi sürücüleri araçlarını çalıştırmadan önce kaputa vurmaları konusunda uyarıyor. Soğuk kış günlerinde...

Kapat