Çin plastik ithalatını durdurdu, yabancı ülkelerin plastik atıkları Türkiye’ye yağıyor

Her dakika dünya üzerinde 1 milyon plastik şişe satılıyor. Sadece 2016’da 480 milyar plastik şişe satılmış ve bu rakamın arttığı söyleniyor.  Uzmanlar plastik şişe kullanımının yeryüzüne ve insanlığa verdiği zararın çok yakında iklim  değişikliği etkisi kadar ciddi olacağını söylüyorlar.

TIKLAYIN: 2050 yılında okyanuslarda balıklardan daha çok plastik olacak

Plastik kullanımı inanılmaz bir hızla artarken, bir yandan da bu plastikler üretildikleri yerde kalmıyor, sınırları aşıyorlar. İngiltere ve birçok başka batı ülkesi geri dönüştüremediği atığını ihraç ediyor. Geçtiğimiz yıla kadar bu atıkların en büyük alıcısı Çin idi. Ancak 2018 başında Çin plastik ithalatına yasak getirince, bu market farklı pazarlara kaydı. Türkiye bu geri dönüşüm pazarlarının başında geliyor. Ama kapasitemiz acaba başkasının atığını geri dönüştürmek için yeterli mi?

Her şey bir yana, kendi plastik atığımızı bile tam geri dönüştüremiyoruz. OECD istatistiklerine göre Türkiye evsel atığının sadece %1’ini geri dönüştürüyor ve gerisi çöplüğe gidiyor. Plastiklerin çoğu geri dönüşüm için uygun değil. İngiliz Çevre Ajansı’nın verilene göre, 2018’in ilk aylarında ülkemizde ihraç edilen plastik bu yıl 27.034 ton olmuş, bu rakam geçtiğimiz yıl 12.022 ton iken. Çukurova Üniversitesi’nden Sedat Gündoğdu  2016 yılında Mersin ve İskenderun Körfezi’ndeki mikroplastik kirlilik üzerine bir çalışma yayınlamış. Sonuçlar çok çarpıcı. Ortalama bir kilometrekarede 70 bin plastik parçacık tespit etmişler.  Hem sucul hayat hem insan hayatı bu kirlilikten olumsuz etkileniyor.

Kendi çöpümüzü temizleyemezken, başkasınınkini ne yapacağız?

Kaynaklar:
The Guardian
Plastic Network

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Ergem Şenyuva

İstanbul'da doğdum büyüdüm. Hep bu şehri, kültürel ve doğal mirasını koruma derdindeydim. Bir yandan yeşili ve doğayı nasıl gelecek nesillere bırakırız kaygım vardı. 2006 senesinin sonunda hayatımı değiştiren olay oldu ve kızım doğdu. Yaptığım her şeyi sorguladığım ve tekrardan en başa döndüğüm bir dönemden sonra, kurumsal hayata veda ettim. 2009 yılında Al Gore'un iklim değişikliğiyle mücadeleyi hedefleyen Climate Project derneğinin Türkiye temsilcisi oldum. İklim değişikliğini ve yaşadığımız dünyanın nelerle karşı karşıya olduğunu fark ettikçe, elimi taşın altına sokma zamanı geldi diye düşündüm. 2010 yılının sonunda Yeşilist'i kurdum. Bizden sonraki nesillere yaşanabilir bir dünya bırakabileceğimize, hepimizin atabileceği küçük adımlarla büyük şeyler başarabileceğimize inanıyorum.

Yorumlar kapatıldı.

Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Geri Dönüşüm
İklim Meselesi artık internetten ücretsiz olarak izlenebiliyor

National Geographic'in geçtiğimiz yıl yayınladığı üç bölümlük İklim Meselesi belgeseli artık internetten ücretsiz olarak izlenebiliyor. İklim değişikliğinin tarih boyunca birçok...

Kapat