Coca Cola’ya göre sorun şekerli içecekler değil, sizsiniz!

Sizce Coca-Cola ne yaparsa kendini aklayabilir? İçeriğinin yarardan çok zarar getirdiğini bilmeyen kalmamışken, Dünya Sağlık Örgütü tarafından asrın en büyük tehlikesi obeziteye karşı nasıl bir sorumluluk gösterebilir?

Dünyanın en büyük şekerli içecek üreticisi Coca-Cola, obeziteye karşı yeni “bilimsel”araştırmaları desteklediğini belirtti. Bu araştırmalara göre sağlıklı bir kiloda kalmak için, sadece sizin egzersiz yapmanız lazım. İçtiğiniz şekerli içecekler mi? Siz hiç merak etmeyin!

Coca-Cola, bu mesajı akademik makaleler ile destekleyen, konferanslarda savunan ve sosyal medya’da reklamını yapan nüfuzlu bir biliminsanları grubu ile çalışmakta. Hatta bu mesajın yayılması için finansal ve lojistik destek sağlayan şirket, Küresel Enerji Denge Ağı (Global Energy Balance Network) adlı kar gütmeyen bir organizasyon kurarak; ABD’lilerin daha çok ne yediklerine odaklandıklarını ama egzersiz yapmadıklarını kamuoyuna kabul ettirmeye yönelik çalışmalar yapıyor.

Organizasyonun başkan yardımcısı Steven N. Blair, özellikle hazırladıkları videoda yaptığı açıklama ile dikkat çekti. Blair’a göre popüler medya ve bilimsel makaleler insanların sadece gerektiğinden fazla yediğine yönelik araştırmalara yer veriyor.Blair ise fast foodun, şekerli içeceklerin ve fazla yemenin, obezitenin tek sebebi olduğuna yönelik güçlü bir kanıt olmadığını savunmakta.Sağlık uzmanları ise, bu mesajın tamami ile yanıltıcı ve Coca Cola’nın 2. tip diyabet ve obezitenin yayılmasındaki rolü hakkındaki eleştirileri saptırmaya yönelik olduğunu savunuyor.

Uzmanlara göre, bu yeni organizasyonun amacı kamuyu kötü bir beslenme şekline karşı sadece spor yaparak sağlıklı kalabileceğine ikna etmek.Ama araştırmalar, bu fikrin doğru olmadığını, kilo vermek için spor yapılması ile beraber beslenme tarzının da değişmesinin gerektiğini gösteriyor.

Geçen yıl yayınlanan iki araştırma, uzun dönemde; kilo vermek için spor ve diyet yapan kişilerde sadece egzersiz yapanlara göre ayda 2 kilo daha fazla kilo kaybı olduğunu gösteriyor. Buna rağmen, altı aylık dönemde ise her iki gruba da daha fazla egzersiz eklemek hiç bir değişiklik sağlamıyor.

Bununla beraber, egzersiz düşünülenden daha az kalori yakıyor. İçerisinde yaklaşık 300 kalori ve günlük ihtiyacın 3 katından fazla 16 küp şeker bulunan bir kutu kolanın yakılması için 7 km’ye yakın bir uzaklığı bir saat boyunca yürünmesi lazım. Bu farkı diyetten çıkarmak daha kolay iken aşırı yapılan egzersiz vücuda daha fazla zarar verebiliyor.

coke-and-sugar-cube-image-2

coke-and-sugar-cube-image-2

Coca Cola’nın kampanyalarının şekerli içeceklere vergi getirilmesinin tartışıldığı dönemlere gelmesi ise dikkat çekiyor. Ünlü aşçı Jamie Oliver’ında desteklediği kampanyalarda, şekerli içeceklerin okullarda satılmasının yasaklanması ve çocuklara yönelik reklam yapılmasının sonlandırılması hedefleniyor.

Bir kamu sağlığı avukatı olan Michele Simon ise Coca Cola’nın son kampanyalarının tam da buna yönelik olduğunu, şekerli içeceklere karşı gelişen politik ve sosyal kampanyaların sektörü gittikçe yaraladığını belirtiyor. Yapılan araştırmalar, son 20 yılda ABD’de bu içeceklere yönelik kişi başı tüketimin %25 oranında azaldığını belirtiyor.

Coca-Cola’nın yaptığı yatırımlar da bu açıklamayı destekler nitelikte. Sadece Küresel Enerji Denge Ağı’na bir yılda 1,5 milyon dolar yatırım yapan şirket, aynı zamanda 21,8 milyon doları şekerli içecek sektörünü “destekleyen” araştırmalara, 96,8 milyon dolarısağlık organizasyonları ile partnerliğe ve 2,1 milyon doları ise direkt olarak sağlık uzmanlarına kaynak olarak sağlamış.

Coca Cola’nın kaynak sağladıkları uzmanların çoğu diyetisyenler iken, bunları sıra ile akademisyenler, doktorlar, sağlık koçları, yazarlar ve şefler takip ediyor. Coca-Cola bu kaynakların tam olarak ne için olduğunu açıklamaz iken, çoğu diyetisyen yeni üretilen“Mini Coke” şişelerini “sağlıklı bir atıştırmalık” olarak tanıtımını yapmakta olduğu da dikkatlerden kaçmıyor.

Hatta ABD’liler için bir simge haline gelmiş Martha Stewart’ın yemek kanalında Coca-Cola düzenli olarak yeni bir içerik gibi gösteriliyor. Son tariflerden biri ise, Coca-Cola ile kızartılmış tavuk kanatları…

Coca Cola Tavuk Kanadı

Coca Cola Tavuk Kanadı

Özellikle “şekersiz” ve “kalorisiz” kolaların içerisinde bulunan, kanserden Alzheimer hastalığına kadar bir çok hastalığı tetikleyen aspartama yönelik eleştirilerin çarpıtılması için Dr. Bernadene Magnuson adlı biliminsanına ve Huffington Post ile CNN de dahil olmak üzere bir çok yerde, obezite ile savaşmak için vergilendirmenin yararına yönelik herhangi bir bilimsel kanıtı olmadığını demeç veren John Calfee’ye verilen kaynaklar da dikkat çekmekte.

Coca-Cola’nın bu eforları yeni bir taktik değil, satışları giderek azalan tütün şirketleri,doktorları bile yanına çekerek sigaranın astıma iyi geldiğini savunan kampanyalar yapmaya başlamıştı. Bizim umudumuz, taslak aşamasında olan vergilendirme kampanyaları desteklenmesi ve ülke ülke yayılması. Böylelikle en azından daha sağlıklı seçeneklere dev şirketler ile daha fazla rekabet etme şansı sağlanır.

Kaynaklar:
The New York Times – Coca-Cola Funds Scientists Who Shift Blame for Obesity Away From Bad Diets
Observer – Here Are The People Coca-Cola Has Paid To Manufacture Health Claims
The New York Times – To Lose Weight, Eating Less Is Far More Important Than Exercising More

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Genel, Hayat, Kişisel Bakım
Dönüştüren Belgeseller’de bu ay: Mutluluğun Ekonomisi

Bugün (8 Ekim Perşembe) Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali’nden dönüştüren bir belgesel, Mutluluğun Ekonomisi, üçüncü kez Akmerkez evsahipliğinde bizimle 19.30’da buluşuyor.

Kapat