Çocuğunuzun ufkunu açacak 5 öneri

Çocuklar için en güzel oyun alanı ve yaratıcılıklarını kullanabilecekleri malzemeler bulabilecekleri yer aslında doğa. Richard Louv’un kitabı Doğadaki Son Çocuk‘ta anlatıldığı üzere, ormanda, yeşil alanlarda oynayan çocukların daha yaratıcı, daha az stresli, birbirleriyle daha iyi iletişim kuran çocuklar olduğu saptanmış.

Baharın da yaklaşmasıyla çocuklar elbette doğa ile daha fazla haşır neşir olacaklar. Bu fırsatı kaçırmayıp, çocuğunuzu ona önerilerde bulunarak hayal gücüyle başbaşa bırakın. Yapraklar, taş, toprak gibi doğal malzemeler içindeki sanatçıyı açığa çıkarmasına yardımcı olacaktır.

1. Deniz kabuklarından hayvanlar

2323323232

Kullanabileceğiniz hamur yapıştırıcılar ile farklı boyutlardaki kabuklardan eller ayaklar yaratabilir ve ortaya hayvanlar çıkarabilirsiniz. Örnek olarak aşağıdaki koala.(burada balık resmi var bu arada onu kola yapalım ya da burası balık olsun.)

2. Yaprak alfabesi

222222222_png

İhtiyacınız olanlar: Yaprak, geri gönüştürülmüş kağıt ve yapıştırıcı

Yaprak topladıktan sonra, edindiğiniz yaprakları kalın bir kitap arasında bekletin ve kurumalarını sağlayın. Aradan 2–3 hafta geçtikten sonra ise yapraklar şekillendirilmeye hazır olacaktır.

Kalın bir kağıdın üzerine farklı boyutlardaki kurutulmuş yaprakları şekilldendirerek yapıştırın. İsterseniz hayvan olsunlar, isterseniz ev, bulut. Alfabedeki bütün harfler için bir şekil yaratın ve odanızı süsleyin.

3. Kütüphane teraryumları

34534543(9)

İhtiyacınız olanlar: Çakıl taşları, mangal kömürü, toprak yada torf, bitkiler ve kavanoz

Öncelikle kavanozunuzun altını taşlarla kaplayın üstüne parçalanmış ve toz halindeki mangal kömürünüzü yayın ve son olarak toprak da ekleyin. Toprakta yarıklar açarak ekeceğiniz birti kökünü yuvasına yerleştirin. Artık istediğiniz gibi kütüphanenizi süleyebilir ve teraryumunuzu doldurabilirsiniz.

4. Üç boyutlu orman

444444_png

İhtiyacınız olanlar: ayakkabı kutusu, yaprak, taş, kum, dal, eski dergi ve gazeteler

Çocukların büyülü oyun alanlarını, ormanı, evinize getirmenize yardımcı olabilirsiniz. Bunu bir ayakkabı kutusu ile başarmanız da mümkün. Eğer daha büyük bir orman tercih ederseniz evdeki diğer kutuları kullanabilirsiniz.

Öncelikle kutunuzun içini ve dışını evde bulunan eski gazete ve dergi sayfaları ile kaplayın. Mevsimin güzel ve dökülen yapraklarını eklemek de tabii ki renk katacaktır. Yine bahçelerden topladığınız taşları oluşturcağınız ormanın tabanına yayabilir ve yapıştırıcı kullanarak sabitleyebilirsiniz.

Ayrıca toplayabileceğiniz diğer bir malzeme olan dalları da kutunun bir ucundan diğer ucuna dikkatlice sabitleyerek ormanınızı tamamlayabilirsiniz. İçini nasıl dolduracağınız size ve çocuğunuza kalmış.

5. İçi boş yumurtadan saksılar yapın

555555555_png

Yumurtaları saksı olarak kullanarak, çocuğunuz kendi bahçesini yaratabilir. Yumurta bahçesini camın önüne yerleştirebilir ve sulayarak kendi bitkilerini yetiştirebilir. Böylece bahçecilik ile ilgili ilk adımlarını atan çocuğunuz, belki ileride kendi gıdasını bile yetiştirebilir. Yumurta içine tohum atarak başlayabileceğiniz bu süreçte, bitkiniz 10 cm’ye eriştiğinde, kendisini gerçek bir saksıya taşıyabilirsiniz.

Kapbula Organik ürünlerine buradan ulaşabilirsiniz.

543543534(1)(2)

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Daha fazla Çocuk ve Bebek, Hediye, Kendin yap, Oyuncak
Endüstriyel pamuktan uzak durmak için 5 neden

En büyük organımız olan derimiz, gün içinde yaptığımız tercihlerden biz farkında olmadan nasibini alıyor.

Kapat