Çocuk Felcini Bitirmemize şu kadar kaldı

Çocuk felci vakaları 1980lerin sonundan bu yana oldukça azaldıysa da, tamamen bitmiş değil. Hatta önlem almazsak önümüzdeki 40 yolda 5 yaşın altındaki 10 Milyon çocuk bu yüzden sakat kalabilir.

Dünyada halen çocuk felcini bitirememiş üç ülke Afganistan, Pakistan ve Nijerya.

Peki şu an, bu yazıyı okur okumaz, tek kuruş harcamadan sadece 10 saniye’de bir çocuğun hayatını kurtarmaya ne dersiniz?

Uluslararası Rotary Vakfı‘nın başlattığı çocuk felcini bitirmemize ‘şu kadar’ kaldı simgesini yaparak bir çocuğun hayatını kurtarabilirsiniz. Yolladığınız her simge çin Rotary’e bir adet çocuk felci aşısı bağışlanıyor. Kendini, çevresini ve doğayı önemseyenlerin rehberi olarak da biz de bu kampanyanın Türkiye tanıtımını üstlendik.

ROI17875_StraightPuzzleAd

Resimdekiler: Ziggy Marley, Müzisyen; Chechi Chen, Sinema Oyuncusu; Itzhak Perlman, Keman Virtuozü; İsabel Allende, Yazar; Queen Noor, Ürdün Kraliçesi

Buraya tıkla, hayat kurtarmaya başla.

Çocuk Felci Nedir?

Çocuk felci virüsün sinir sistemini etkileyerek özellikle bacaklarda, ama bununla sınırlı kalmamak üzere tüm vücutta felç meydana getirmesidir. Hastalığının eski kuşaklardaki imgesi “çelik ciğer” dehşetidir. Kişi çelik ciğerden (halk arasında “çelik tabut”) sağ 
 
olarak çıkabilse bile koltuk değneklerine muhtaç olarak yaşar. Genel kanının aksine çocuk felci sadece çocukları değil, erişkinleri de etkiler, fakat nüfusun büyük çoğunluğu hastalık etkeni olan virüs ile küçük yaşta tanışmış olduğundan erişkinlerde hastalığın görülme olasılığı çok azdır. Eskimolar gibi hastalıkla ilk defa karşılaşan toplumlarda ise hastalığın erişkin ve çocuklarda aynı sıklıkla görülmesi bu durumu desteklemektedir.

Rotary’nin Çocuk Felci Kampanyası nedir?

Rotary’nin yeryüzünden çocuk felcini silme çabalarındaki rolü gelişerek artmaktadır. Öncelikle hızlandırıcı etkisiyle aşı için mali kaynakların temin edilmesi ve dağıtımda karşılaşılan sorunların gönüllüler yoluyla çarçabuk çözülmesini sağlanmıştır. Çocuk felciyle mücadele edilen son 25 yılda, Rotary ve çözüm ortakları vakaları dünya çapında %99 azaltmışlardır. Ancak Afganistan, Pakistan ve Nijerya’da bu virüs hiç durmamıştır. 

Rotary bünyesinde kurulan bu fon Dünya Sağlık Örgütünün çocuk felci uzmanlarını finanse etmekte ve programa rehberlik etmelerini sağlamaktadır. 
 
Rotary, hükümetleri harekete geçirerek, kamu fonlarından programa 1,5 milyar dolarlık katkı vermelerini sağlamıştır. 2000 yılında ise Birleşmiş Milletler ile ortaklaşa bir çalışma başlatarak özel sektör ve kişilerin bağışları ile toplanan yüz milyon doların programa aktarılmasına önayak olmuştur. 
 
Global Polio Eradikasyon İnsiyatifi insani yardım konusunda tüm dünyaya model oluşturmuştur. Dünya Sağlık Örgütü yöneticisi Gro Harlem Brundtland Rotary’nin “çocuk felci olmayan bir dünya” vizyonuna sahip ilk topluluk olduğunu ve bu hayalin gerçekleştiğini göreceklerini ilan etmiştir.

BUNU DA OKU:  Glifosat ve kanser tartışmaları: Monsanto Roundup ile ilgili raporları etkiledi mi?

Sen de katıl!!!

 

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Çevre, edebiyat ve felsefe alanlarında yazarlık, çevirmenlik ve editörlük yapıyor.

Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Çocuk ve Bebek, Sağlık
Çevre bilinci aşılayan filmler

Çocuklara çevre bilincini izlettiğiniz filmlerle de kazandırabilirsiniz.

Kapat