Karşıyaka Belediyesi’nden dev hizmet: KARBİS

Avrupa’nın büyük şehirlerinde sıkça karşımıza çıkıp bizi hayran bırakan uygulamalardan biri, Türkiye’de ilk kez İzmir Karşıyaka’da hayata geçti: Herkesin yararlanabileceği bir bisiklet kiralama sistemi, KARBİS.

Henüz deneme aşamasında ve ücretsiz olan uygulama dahilinde Karşıyaka sahilindeki bisiklet yolu uzatıldı ve toplu taşımaya yakın noktalara 60 adet bisiklet bırakıldı. İşe ya da gezmeye bisikletle gitmek isteyen İzmirliler bundan böyle bisiklet turnikeleri yakınında bulunan istasyonlara gidip cep telefonlarından mesaj göndererek uygun olan bir bisikleti alıp, ulaşmak istedikleri noktaya yakın olan bir başka kiralık bisiklet istasyonuna bırakabilecekler.

Bu uygulama özellikle düzenli olarak vapur ve otobüs kullananların yüzünü çok güldüreceğe benziyor. Türkiye’nin en uzun bisiklet kullanmaya uygun şehiriçi kıyı şeridine sahip şehri İzmir’de bu uygulamanın tüm körfez kıyısına yayılması tahminimizce an meselesi.

İzmir’i bir bisiklet şehri yapmayı hedefleyen yönetimin konu hakkında yaptığı son çalışmalar ise bisikletli itfaiye ekibi ve bisiklet kullanımnı yaymak için her perşembe toplanıp sahilde bisiklet süren 200 gönüllü “perşembe bisikletlisi”.

BUNU DA OKU:  Bir hayalin adı: 8bin100
Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Çevre, edebiyat ve felsefe alanlarında yazarlık, çevirmenlik ve editörlük yapıyor.

Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Gündem, Hayat, İyi haberler, Kent, Spor
Türkiye’nin En Uzun Soluklu Öğrenci Sempozyumu İTÜ Emös

20. İTÜ Endüstri Mühendisliği Öğrenci Sempozyumu Kayıtları Başladı!

Kapat