Çocuk giysilerinde minik canavarlar bulundu

Greenpeace’in yaptığı araştırma sonuçları, Nike, Burberry, Puma ve Gap gibi markaların ürettiği çocuk giysileri ve ayakkabılarında zehirli kimyasal maddelerin bulunduğunu ortaya koydu.

İçinde zararlı madde bulunan giysiler arasında Türkiye’de üretilen ve başka ülkede üretilip Türkiye’de satılan ürünler de bulunuyor. Test edilen her markada zehirli kimyasal maddeler bulunduğunu vurgulayan Greenpeace, çocuk giysilerinde bulunan zehirli madde seviyesinin yetişkinlerde bulunanlar kadar yüksek olduğunu açıkladı.

44444(1)

Başka ülkede üretilmiş, Türkiye’den incelemeye alınan 5 ürünün hepsinde zararlı kimyasal maddelere rastlandı. Ayrıca, test edilen markalar arasında Türkiye’de üretilen Nike, Gap ve Puma ürünlerinde zararlı kimyasal maddeler bulundu. Aralarında American Apparel, Primark, Adidas ve Disney gibi üreticilerin bulunduğu 12 markanın üretiminde kullanılan çeşitli zehirli maddeler sadece giysilerde bulunmuyor, aynı zamanda bu kıyafetlerin üretimi sırasında çevreye salınan zehirli maddeler özellikle çocukları daha çok etkiliyor.

Test edilen her giyim ürününde sağlığa zararlı madde çıktığını açıklayan Greenpeace Akdeniz adına konuşan Tarık Nejat Dinç, “Çocuklarına içinde zehirli maddeler bulunmayan, güvenli ve sağlıklı giysiler arayan ebeveynler için bu bir kabus. Kimyasal zehir olan ftalat, antimuan, organotin, nonilfenol etoksilat gibi minik canavarlar, lüks markalardan bütçeye uygun kıyafetlere kadar her yerde bulunabiliyor. Bu giysilerin üretimi sırasında Pekin’den Berlin’e kadar pek çok kentte su kanallarına uzun vadeli zarar yaratacak maddeler karışıyor. Çocuklarımız ve gelecek nesillerimizin sağlığını tehlikeye atmamak için bu zehirlerden arınılması gerekiyor” dedi.

Tekstil devi Çin harekete geçmeli

Greenpeace, dünyanın en büyük tekstil üreticisi ve kimyasal madde kullanıcısı Çin hükümetinin tekstil sektöründe zararlı kimyasalların kullanımını durdurmasını talep ediyor. Greenpeace, bir an önce yasaklı kimyasal maddelerle ilgili bir liste yayımlanmasını ve tekstil fabrikalarının hangi kimyasal maddeleri ne kadar kullandığını açıklamasını talep ediyor. Ayrıca üretim zincirinde şeffaflık ve endüstri içinde şirketlerarası eşitlik sağlanmasını öneriyor.

minikcanavar

Markaların üretim uygulamalarının çocuklara olduğu gibi bütün canlılara zarar verdiğini açıklayan Dinç, “Anne ve babalar, modacılar, yerel halklar bir araya gelerek suları ve toprağı kimyasal atıklarla kirleten markalara karşı durabilir ve bu zehirli kabusa son verilmesini sağlayabilirler. Geçtiğimiz yıl, dünya çapında kampanyamıza verilen binlerce destek sayesinde dünyanın en büyük markaları Detoks’a başlamayı kabul etti. Bu markaların çoğu koyulan hedeflere doğru ilerliyor, üretim zincirlerinde şeffaf bir yaklaşımı benimsiyor ve zehirli kimyasalları üretimlerinden çıkarıyor” dedi.

18 marka Detoks’a başladı

Greenpeace, Detoks kampanyasında tekstil şirketlerinin 2020’ye kadar bütün zararlı kimyasal maddeleri üretim zincirlerinden çıkarmasını talep ediyor. Halkın baskısı sonucu bugüne dek 18 marka Detoks’a başlamayı kabul etti.

Greenpeace’in zehirli kimyasallar bulduğu giyim ürünlerinin açıklandığı raporun Türkçe özet’ne buradan ulaşabilirsiniz.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Daha fazla Çocuk ve Bebek, Giyim, Hayat, Moda, Sağlık
Yeşil işletmelerle çalışmak

Broyles'e göre sürdürülebilirlik odaklı çevre dostu işyerleri ile irtibata geçmek ve süreç içerisinde daha sağlıklı ilişkiler geliştirmek çok daha rahat...

Kapat