Çocuk istismarı insanlık suçudur, tecavüz meşrulaştırılamaz

Dün gece TBMM Genel Kurulu’na cinsel istismar suçunda yargılamaya ilişkin olarak sunulan önerge, şöyle:

“Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına

Görüşülmekte olan Kanun Tasarısının Geçici 1. maddesine aşağıdaki fıkranın eklenmesini ve teklif ederiz.

“(2) Cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir neden olmaksızın 16/11/2016 tarihine kadar işlenen cinsel istismar suçundan, mağdurla failin evlenmesi durumunda, Ceza açıklanmasının geri bırakılmasına, hüküm verilmiş ise cezanın infazının ertelenmesine karar verilir. Zamanaşımı süresi içinde evliliğin, failin kusuruyla sona ermesi halinde fail hakkıdaki hüküm açıklanır veya cezanın infazına devam olunur. Bu fıkra uyarınca fail hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına veya cezanın infazının ertelenmesine karar verilmesi durumunda, suçtan azmettiren veya işlenişine yardım edenler hakkında kamu davasının düşmesine veya infazının ortadan kaldırılmasına karar verilir.”

İmza verenler: AKP İstanbul Milletvekili Mehmet Muş, AKP İstanbul Milletvekili Halis Dalkılıç, AKP Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, AKP Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can, AKP Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu, AKP Osmaniye Milletvekili Mücahit Durmuşoğlu.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Türkiye’de 2014 yılında bin 377’si erkek, 9 bin 718’i kız çocuğu olmak üzere 11 bin 95 çocuk cinsel suçlara maruz kalmıştır. Cinsel suçlara maruz kalan çocukların yüzde 57,6’sını 15-17 yaş grubu, yüzde 23,9’unu 12-14 yaş grubu, yüzde 18,5’ini ise 11 yaş ve altındakiler oluşturmaktadır.

Türkiye’de her yıl binlerce çocuk istismar ve tecavüz vakası yaşanmaktadır. Bu önergenin yasalaşması halinde çocuklar tecavüzcüleriyle evlenmek zorunda bırakılacak, faillerinin serbest bırakılmasının önü açılacaktır.

22 Kasım 2016 Salı günü mecliste tekrar görüşülecek önergenin iptali için change.org üzerinden başlatılan kampanyayı imzalayabilir, BİMER‘e başvuruda bulunabilir, önergeyi imzalayan vekillerle iletişime geçerek tepkinizi gösterebilirsiniz.

cxf6jnbxgaajpcn

BUNU DA OKU:  Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanunu Tasarısı'nın bu haliyle yasalaşmasına neden karşı çıkıyoruz?
Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Çocuk ve Bebek, Eğitim, Gündem, Kent, Sağlık
Standart deterjanların çevreye verdiği zararlar ve alternatifleri

Yıllardır düzenli olarak satın aldığınız deterjanların büyük çoğunluğunun, evinizi temizlerken çevreyi kirlettiğini, ardında soluduğunuz havaya karışan kimyasallar bıraktığını biliyor muydunuz?

Kapat