Çocuklu eko-tatil önerileri

Çocuğunuzla tatile çıkmanız, benimsediğiniz yeşil yaşamınızı evde bırakmanız anlamına gelmiyor. Geçmiş yolculuklarımda tecrübe ettiğim, bozduğum yeme alışkanlıkları, aşırıya kaçan tüketici davranışımı dizginlemenin üstesinden uzun bir süre önce geldim.

Size de hem işinizi kolaylaştıracak, hem de gezegeni daha fazla umursayan bu listeyi hazırladım. Yalnızca benim gibi çocuklulara değil, tüm gezginlere ilham vereceğini düşündüğüm bu listenin tatillere daha fazla anlam katacağına eminim.

Tek değil çok kullanımlık bir bavul!

Yoksa tek kullanımlık poşet ve şişelerden vazgeçemiyor musunuz? Bu çılgınlığa tatilinizde bir son vermeyi deneyin. Öncelikle kendiniz ve ailenizdeki bireyler için birer su matarası edinin. Bu olmazsa olmaz. Ardından yolculuk için hazırladığınız atıştırmalıklar için sefer taslarınızı hazır edin. Ev hazırlıklarınızda tek kullanımlık plastik şişeleri ve naylon poşetleri listeden çıkarın.


ekotatil

Bavulunuzu hafifletin

Hangi ulaşım aracını seçerseniz seçin bavulunuzu hafif tutmaya bakın. Bavul ağırlığı karbon ayak izinizi doğru oranda etkiliyor. Üstelik bana sorarsanız ne kadar az eşya, o kadar daha az kafa karşıklığı…Çocuklarınız için dayanıklı, organik pamuktan üretilmiş kıyafetler seçin.

Çok da gerekli olmayan hediyelik eşyalar

Sembolik hediyeler ileride hiç de anlam ifade etmiyor. Bunların yerine, geçtiğim yerlere düşmüş bir yaprak yada yoldan kopmuş bir taş beni her zaman güzel anılarıma döndürmüştür. Aynı zamanda unutmayın ki bir tatilde en yakın arkadaşınız fotoğraf makineniz ve içindekilerdir.

Bitmeyen bebek bezi

Eğer daha önce kullanmadıysanız, yıkanabilir bebek bezlerine geçiş yapmanızı şimdiden tavsiye ediyorum. Hem daha az çöp çıkarıyor oluşu hem de, hem dorganik pamuktan yapılıyor oluşu, bebeğinizin sağlığı için çok şey ifade ediyor. Böylelikle hem onca kullan at bebek bezini yanınızda taşımak zorunda kalmazsınız, ayrıca daha sürdürülebilir bir tercih yapmış olursunuz.

Seçiminizi eko-tatilden yana kullanın

Güzel ve dinlendirici bir tatil geçirmek istiyorsanız. Kendinizi doğanın huzuruna bırakmak zorundasınız. Neyseki bu seçenekler giderek artıyor. Dönenler önümüzdeki seneyi planlama derdinde.

Lokale odaklanın

Gideceğiniz yeri önceden araştırın. Haftalık pazarları esnaf lokantalarını ve yöresel zenginliğini öğrenin. Tabii ki önerilere açık olun.

Herkese şimdiden iyi tatiller!

Bu yazı Kapbula‘nın katkılarıyla hazırlanmıştır.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Daha fazla Çocuk ve Bebek, Eğitim, Ekoturizm, Oyuncak
Acısıyla, tatlısıyla stevia

Yüzyıllardır Güney Amerika’da tatlandırıcı olarak kullanılan stevia bitkisi son yıllarda kilo almak istemediği için şeker yerine aspartam kullananların gözdesi oldu.

Kapat