Dağlar taşlar aşkına!

Yürüyüş, yüzme, koşu artık sıkıcı mı geliyor? Spor salonunda ayna karşısında form tutmaktan gına mı geldi? Kendinizi dağlara taşlara vurasınız ve biraz da zamanınız varsa buyrun sizi macera dolu tırmanış etkinliklerine alalım.

Tırmanışa yabancıysanız kendinizi bir eğitmenin kollarına bırakmanız gerekecek. Neyse ki Türkiye’de bu işi yıllardır yapan şirketler ve ‘efsane kategorisine ulaşmış eğitmenler var. İster şehirde ister yüzlerce kilometre uzaklarda dağlar taşlar sizi bekler.

2

Middle Earth Travel

2001 yılında bir grup dağcı ve rehber arkadaş tarafından kurulan seyahat şirketi yurtiçi ve yurtdışında yürüyüş ve tırmanma gezileri düzenliyor. Middle Earth Travel ekibine efsanevi Likya Yolu kitabının yazarı Kate Clow’un da dahil olduğunu belirtmeden olmaz. İlk boş vaktinizde değerlendirmeye değer kısa ve uzun süreli yürüyüş ve kamplar.

www.middleearthtravel.com

Favori: Antalya Geyik Bayırı’nda kaya tırmanışı

Antalya’ya oldukça yakın bir destinasyonda bulunan Geyik Bayırı’nda konuyla ilgili herkesin bildiği meşhur bir tırmanış bahçesi bulunur. Bu bölgede farklı zorluk seviyelerinde birçok botlu tırmanış rotası vardır. Seyahat şirketinin üç günlük Antalya kültür turlarından birini tercih edip kaya tırmanışı programı ile birleştirmenizi tavsiye ederiz.

Patikatur

Patikatur bu toprakların en bilinen macera seyahat şirketlerinden biri. Dağ bisikleti, dalış, kayak, canyoning gibi alanlarda tur hizmeti veren şirketin düzenlediği her aktivite apayrı, sıradışı bir macera.

www.patikatour.com

Favori: Şelaleleriyle Abant Dağları

Abant Dağları’nın ormanın arasına saklanmış tırmanış rotaları ve şelalelerini yerinde keşfedin. Maceraseverlere özellikle tavsiye ettiğimiz bu turda hem Abant’ın doğal güzelliklerini keşfetme hem de kaya tırmanışı eğitimi alma şansını yakalayacaksınız.

3

Bukla Tur

‘Ne halin varsa gez’ sloganıyla 1991 den beri rehberlik yapan Bülent Saraloğlu ve Okan Yenigün kuzenler tarafından 2000 yılından beri hizmet veren Bukla Türkiye’nin dağlarını, doğasını iyi bilenlerle birlikte yaptığımız turlar sayesinde görülmesi gereken “en”ler ile gizli kalmış cennetleri aynı anda tur programlarında sunuyor.

www.bukla.com

Favori: Trans Aladağlar

Aladağlar’ın güney eteklerinden başlayan bu geziniz boyunca, hala göçebe hayata devam eden yörüklerin kamplarını ziyaret edecek, Türkiye dağcılığının en destansı hikayelerinin yazıldığı zirvelerin manzarası eşliğinde Yedigöller Platosu’na inecek, Aladağlar’ın en yüksek ama tırmanış açısından en rahat zirvelerinden birine 3723mt’lik Emler Zirvesi’ne ulaşacaksınız. Eğer hava bulutsuz ise Emler Zirvesi’nden Aladağlar’ın bütün görkemli zirvelerinin eşsiz manzarasını doyasıya içinize çekme imkanı bulacak hatta Erciyes Dağı’nı ve Bolkar Dağları’nı bile görme imkanı yakalayacaksınız. Yedigöller kamp yerinde iki gece kalıp bu muhteşem kampın tadını iyice çıkartıktan sonra dağın doğu tarafında kalan Karagöl Yaylası’na iniş yapacak, şanslı iseniz Aladağlar’ın meşhur tekelerini (dağ keçisi) göreceksiniz. Turu Pınarbaşı Köyü’nün leziz alabalıkları eşliğinde ufak bir kutlamayla bitirecek ve unutulmaz anılarla sizleri uğurlanacaksınız.

4

Uyku Tulumu

Üç maceraperest tırmanışçı, doğa ve fotoğraf tutkunu tarafından 2004’te kurulan Uyku Tulumu o günden beri kano, kanyon geçişi, paintball, rüzgâr sörfü, yaban hayat gözlemi, kampçılık ve aklınıza gelebilecek hemen her konuda doğa kampları düzenliyor. Uyku Tulumu ekibi hem geziyor hem gezdiriyor, hem eğitiyor hem eğitiliyor, hem yiyor hem yediriyor.

www.uykutulumu.com.tr

Favori: Ağrı Dağı zirvesi

Ağrı Dağı’nın zirvesine yolculuk bir başkadır. Türkiye’nin çatısı olarak bilinen dağa kendi sınırlarınızı kendi kararınız ölçüsünde zorlayacağınız bir Ağrı Dağı tırmanış turu bu program. Dağcılık tırmanışınızda sizlere federasyon rehberleri ve mutfakta destek verecek deneyimli bir ekip eşlik ediyor. 4,200 metreye kadar eşyalarınızı ekibin atları taşıyor, sizin yalnızca bedenen, ruhen ve zihnen kendinizi hazırlamanız gerekmektedir zirve yolculuğuna. En yukarıda olmayı sevenler, Türkiye’nin zirvesine gidiyor. Anadolu’nun en uzak, en yüksek (5,167m), en çok merak edilen ve tarihin en büyük efsanelerinden birine konuk olan Ağrı Dağı’na. Türkiye’nin en doğusunda, İran-Ermenistan sınırında tüm heybetiyle en yukarıdan temasını gözetleyen ak saçlı ihtiyar volkan kendisine ulaşacak hırslı maceraperestleri bekliyor.

5

Fest Travel

1985’ten beri yerli ve yabancı eğitmen ve rehberler eşliğinde dünyanın dört bir yanına temalı doğa ve kültür turları düzenliyorlar. Fest Travel’in birbirinden ilginç onlarca turu arasında seçim yapmak bir hayli zor.

www.festtravel.com

Favori: Kaçkar Dağı trans geçiş

Buzul göller, yaylalar, bol yeşillik, gürül gürül akan kaynak suları ile Kaçkar Dağı geçişi. Neden olmasın?

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Ekoturizm, Etkinlikler, Hayat, Kent, Spor
İnci’nin ardından…

68 yıllık tarihe sahip İnci Pastanesi'nin kapanmasından duyduğumuz üzüntüyü belirtmemizin hemen ardından gerek sosyal medyadan mesaj ve yorumlar gerek e-postalar...

Kapat