Dışarıda yemek yiyenlerin bünyelerindeki ftalat seviyelerinde yüzde 35 artış görüldü

Yapılan yeni bir araştırmada önceki gün restoran ya da fast food zincirlerinde yemek yiyen bireylerin bünyelerindeki ftalat seviyelerinde yemeyenlere göre %35 oranında artış olduğu tespit edildi.

TIKLAYIN: Kırmızı Alarm: Hemen aşağıdaki maddeleri içeren kişisel bakım malzemelerini kullanmayı durdurmalısınız

Petrol bazlı bir madde olan ve plastik ürünlerin esnekliği ile dayanıklılığını artıran ftalat; üreme sağlığı bozuklukları, göğüs kanseri, prostat kanseri, endometriyoz, solunum yolu bozuklukları, alerji ve obezite ile ilişkilendiriliyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde çocuk ürünlerinde kullanımı yasaklanan ftalat; gıda ambalajlarına ek olarak parfümlerde, deodorantlarda, kozmetik ürünlerinde, sabun ve şampuanlarda da kullanılıyor.

US National Health and Nutrition Examination Survey’in (NHANES) 2005 ile 2014 yılında topladığı bilgilerden yola çıkan araştırmada fast food zincirleri ve restoranlarda satılan hamburger ve sandviçlerde yüksek oranda ftalat bulunduğu tespit edildi. Araştırmaya katılan 10.253 kişiye önceki 24 saatte nerede yemek yedikleri soruldu ve idrarlarındaki ftalat miktarı ölçüldü. Katılımcıların %61’inin son 24 saatte dışarıda yemek yedikleri ve gençler başta olmak üzere dışarıda yemek yiyenlerin idrarındaki ftalat seviyesinde artış görüldüğü  tespit edildi.

Sonuçları Environment International’da yayınlanan araştırmayı yürüten; Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley’den Dr. Julia Varshavsky; hamilelerin, çocukların ve ergenlerin, hormonların yapısını bozan kimyasallardan daha fazla etkilendiklerini ve bu grubun kimyasallara daha az maruz kalması için çalışmalar yapılması gerektiğini söylüyor.

BUNU DA OKU:  Ne yiyorsak oyuz, nasıl yiyorsak öyleyiz.
Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Çevre, edebiyat ve felsefe alanlarında yazarlık, çevirmenlik ve editörlük yapıyor.

Yorumlar kapatıldı.

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Beslenme, Çocuk ve Bebek, Gıda, Gıda Gündemi, Yeme İçme
Dünyanın dokuz köşesinden dokuz kadim öğreti: Toprak Ana Masalları yayında

Paraşüt Kitap'tan yeni çıkan Toprak Ana Masalları, çocukları dünyanın dokuz farklı köşesindeki yerel halkların masallarını keşfetmeye davet ediyor. Rolande Causse, Nane...

Kapat