Diyet içeceklerdeki ölüm tehlikesi

Görünen o ki, diyet kolanın içinde bulunan, kansere sebep olabilecek yegane maddeler suni şeker ve içinde metallerden ibaret değil. Aynı zamanda renklendirici de bir o kadar tehlikeli.

Diyet içeceklerde suni tatlandırıcı olarak kullanılan aspartamın Sağlık Bakanlığı onayını nasıl almış olduğunu anlayamamamın yanında bir de bu tip kutu içeceklerin de başlı başına kanserojen olduğu artık herkes tarafından biliniyor. İçeriğindeki BPA olarak bilinen bisphenol A, tüm kutu içeceklerde bulunuyor. Scientific American dergisi “Son yıllarda dünyanın birçok yerinden onlarca bilim adamı BPA’nın etkilerini; meme kanseri, prostat kanseri, erkeklerde üreme bozuklukları, kızlarda erken yaşta ergenlik, obezite, hiperaktiviteye bağlı dikkat bozukluğu gibi davranış bozukluklarına sebep olduğunu kanıtladı,” diye ifade ediyor. Amerika’da sağlık devi Kaiser Permanante tarafından finanse edilen bir araştırmada BPA’nın aynı zamanda erkeklerde cinsel isteksizliğe de sebep olduğunu kanıtladılar.

23884052

Peki BPA bu kadar kötü bir etken iken Sağlık Bakanlıkları ne yapıyor?

Anlaşılan bu maddenin yaygın kullanımından dolayı ne yapacağını bilemeyen yetkililer suskun kalmayı tercih ediyorlar. Günümüz kolaları (diyet ve normal) renklerini aldıkları ve üreticilerin “karamel rengi” dedikleri renklendiricinin de kanserojen olduğu Bilim Merkezi tarafından bir hafta önce kanıtlandı. Bence sağlığımızın karşı karşıya kaldığı gıda katkılarından dolayı oluşan sorunlardan en büyüğü kanser ve gıda. Sağlık Bakanlıkları bile kanser yapıcı bu katkıların milyonlar tarafından tüketilmesinin önüne geçmiyor, geçemiyor, hatta uyarmıyor bile. Şimdi bir de başımıza “karamel” problemi çıktı. Karamel deyince aklımıza yanmış şeker geliyor ama gerçekler daha da yakıcı korkarım. Karamel Renk IV’in oluşumunda kullanılan 4-MI (4-metilimidazol) kanserojen etkisi bilinen bir kimyasalmış. Günde 16 mikrogramdan fazla kullanımı tehlikeli olan kimyasal; bir kutu kolanın içinde 130 mikrogram olarak bulunuyor, yani tehlike sınırının sekiz katı üzerinde. Geçen gün bunları bir arkadaşımla konuşurken bana, ”Peki sağlıklı hiç bir şey yok mu?” diye sordu. Elbette sağlıklı birçok ürün de var çevremizde ancak sağlık bakanlıkları görevlerini yapıyor olsalar en azından insanlar nelerin sağlıksız olduğunu bilerek seçimlerini yaparlardı. Diyet Pepsi’nin içeriğini buldum bakın neler varmış: KARBONATLI SU, KARAMEL RENK, ASPARTAM, FOSFORİK ASİT, POTASYUM BENZOAT (tazeliği korumak için), KAFEİN, SİTRİK ASİT, DOĞAL TATLAR.

BUNU DA OKU:  Yenilenebilir enerji yatırımları büyümeye devam ediyor: Apple ve Google'ın tükettiği enerji artık %100 yenilenebilir

Bence bu tip bir ürünü milyonların tüketmesini sağlayabilmek bir çeşit “pazarlama başarısı” destanı olurken, Sağlık Bakanlığı‘nın kanserojen ve zehir içeriği ile bu tip bir ürüne izin veriyor olması “dikkatsizlik ve becerisizlik” destanı olarak tarihe geçecektir.

 

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Nil Kayarlar Sarrafoğlu

1969 yılında doğdum. Aklım başıma geldiğinde ailemden sonra ilk doğayı sevdim. Taşı toprağı, çiçeği ve hatta böceği... Okudum, çalıştım ve büyük şehirlerde yaşadım. Dünya üzerinde doğanın en uzak yerlerine de gittiğim ve kaldığım zamanlar oldu, işte o zamanlarda kendimi çok iyi hissettim,. Döndüm dolaştım şimdi yine şehirdeyim. Bu sefer 4 yaşında bir oğlum var, onu doğanın içinde büyütmeye çalışıyorum, hafta sonları kaçıyoruz şehirden küçük köyümüze. Mutluyuz böyle şimdilik. Anne olduktan sonra dünyayı kurtarmak için ille de büyük kahraman olmak gerekmediğini anladım, anne olmak yetiyormuş! Atık yönetimi, enerji tasarrufu ve sağlıklı beslenme gibi konulara önem veriyoruz evimizde. Payımıza düşeni ve mümkünse daha fazlasını yapmaya gönüllüyüz ailece de. Yeşilist kanalı ile sesimi duyurabildiğim için mutluyum.

Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Gıda, Gıda Gündemi, Hayat, Kişisel Bakım, Yeme İçme
Kent duvarlarına yeni bir nefes

Londra'da yosundan mısralar.

Kapat