Çevre dostu okul çantası için 7 adım

Her sene olduğu gibi, okula dönüş telaşı sarmaya başladı ebeveynleri. Bu telaştan edindiğim tecrübeden yola çıkacak olursak, birazcık çocukların domine ettiği alışveriş serüveninde, gözden kaçırmamamız gereken bazı ince ayrıntılar var.

000001112222333(20)

Çocuklarımızın yaratıcılıklarını aktardıkları, sene boyu yanlarında taşıyacakları malzemeleri özenerek seçiyorlar. Dış görünüşlerine aldanmadan, sağlık kriterlerini de hesaba katmak gerek. Sizler için atlanmaması gereken noktaları malzemelere göre listeledim. İşte alışverişe çıktığımızda bilmemiz gerekenler:

1- PVC’siz sırt çantaları
Öncelikle bütün sene sırtlarda taşınacak olan çantalara dikkat çekmek istiyorum. Dışardan içeriye doğru bir sıralama yapacak olurak, sırt çantasında ve aşağıda okuyacağınız diğer malzemelerde kullanılan PVC’den uzak durmanız kullandığınız malzemeye biraz daha güvenmenizi sağlayacaktır. PVC’den başka dikkatleri şu yöne çekmek istiyorum: BPA’sız ve ftalatsız bir seçenek arayın. Ayrıca, çantalarda nalyon ve polyester PVC’nin yanında daha masum duruyor. Elyaf seçeneğini de değerlendirebilirsiniz.

555666778888999

2- Zehirsiz yemek kapları
Gıda sakladığımız, yemek kaplarının içeriğinde toksik olmaması çok önemli. Sıcakta zehirleri daha da etkili gelen plastik mama kaplarının yerine geçecek sefer tası özellikleri şunlar olmalı: Boya kullanılmamalı. Kesinlikle BPA ve PVC içermemeli. Bunların yerine kumaş bir kap kullanabilir ve BPA içermeyen, paslanmaz çelik ürünlere yönlenebilirsiniz.

3- Su mataralarına gelince
Çocuğunuzun çantasında tek kullanımlık plastik şişeler değil, uzun ömürlü su mataraları olmalı. Burada da yine hatırlamamız gereken içerik BPA’sız ürünler.

4-Oyun arkadaşları kalemler
Rengarenk kalemlerde dikkat etmeniz gereken nokta, balmumundan yapılmış olanları tercih etmeniz. Genel olarak içlerinde parafin kullanılan boyma kalemleri, paketlerini açar açmaz kokusuyla kendisini hissettirir. Geçtiğimiz senelerden kalanlara dikkat, kullanılmak üzere sizleri bekleyenler olabilir. Bunları göz önünde bulundurarak liste hazırlamakta fayda var.

pen-and-notebook

5-Not defterleri
Defterde göz ardı etmemeniz gereken özellikle geri dönüştürülmüş olmasıdır. Plastik kaplıları ve spirallileri bir kenara bırakalım ve daha çevre dostu çözümler arayalım.

6-Yapıştırıcı
Ekstra yapışkanlık sağlayan tutkal yapıştırıcılar yerine su bazlı seçenekleri arayın.

7-Organik kıyafetler
Okul malzemelerinin yanında eğer, üst baş bakınma ihtiyacı hissederseniz, her zaman tercih ettiğim ve uzun süre kullanılabilen, paylaşılabilen kıyafetlerin olduğu Kapbula Organik Şeyler’e uğramanızı öneririm.

Bu yazı Kapbula‘nın katkılarıyla hazırlanmıştır.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Daha fazla Çocuk ve Bebek, Eğitim, Genel, Sağlık
Mutlu çocuk yetiştirebilmenin sekiz adımı

Son 20 sene içinde yapılan araştırmalar sonucunda çocukların erken yaşlarda farkındalık kazanmaları ve yaratıcı benliklerini geliştirmelerinin faydaları açıklandı.

Kapat