Dizel araçların %97’si resmi sınırların üzerinde kirliliğe yol açıyor

Araç testleri konusunda endüstri lideri Emission Analytics (EA), 250’den fazla aracın üzerinde yaptığı testlerde, araçların %97’sinin zehirli nitrojen oksit gazını resmi sınırın üstüne ürettiğini keşfetti.

Şu ana kadar yapılmış en büyük araştırma olan EA’nin analizleri, araçların %25’inin resmi sınırın en az 6 katı ve üzeri bir seviyede nitrojen oksit salımı yaptığını belirtiyor. Şaşırtıcı bir biçimde resmi standartları aşmayan araçların çoğu, dizel araçlar konusunda bu skandalın ortaya çıkmasına sebep veren Volkswagen’in ürettiği araçlar oldu. Uzmanlar, temiz dizel araç üretmenin ulaşılabilir bir hedef olduğunun üzerinde dursa da, neredeyse tüm üreticilerin bu konuda başarısız olduğunu belirtiyor.

Öyle ki, 2009 yılında dizel araçlara getirilen katı standartlardan sonra bile üretilmiş 263 aracın sadece 8 tanesi resmi sınırları aşmamış. Avrupa Birliği tarafından getirilmiş bu standartlar için nitrojen oksit test edilmekte ama bu testlerin çoğu daha önceki yazımızda da belirttiğimiz üzere yol sürüş testlerini kapsamıyor ve testler için araçlar motorundan camlarına kadar özel bir şekilde hazırlanıyor.

Emission Analytics şirketi, bu araçları hiçbir değişikliğe tabi tutmadan yol testlerine sokarak analiz etmiş. Güneybatı Londra’da yapılan testler aynı yol üzerinde günün aynı saatlerinde ve aynı sürücü ile yapılmış. Araçların ağırlıkları da eşit tutulmuş.

1605

EA’in CEO’su yapılan testlerde, Volkswagen’in sonuçlarda en iyi puan alan araçların çoğunu üretiyor olmasını büyük bir ironi olarak tanımladı. Volkswagen, emisyon testi skandalı yüzünden geçen seneyi 18.2 milyar dolarlık bir zararla kapatmıştı. Bunun neredeyse 2 milyar dolarlık bir kısmı ise tamamı ile yasal sorumluluklar için ayrılmış.

Kabul edilemez bir skandal olarak tanımlanan bu durum uzmanları şaşırtmış değil, yapılan testlerin sonuçlarını değiştirmek için araçlar üzerinde yapılan değişiklikler şimdiye kadar göz ardı edilmişti.

BUNU DA OKU:  Kirliliğin sanatsal yansıması

Geçtiğimiz Şubat ayında ise araçların artık gerçek yol testlerine tabi tutulması yönündeki karar, beklenilen bir sonuç olsa da aynı kararın getirdiği araçlara verilen 2021 yılına kadar resmi sınırın 2 katı ve sonrasında da %50 daha fazla nitrojen oksit salımı izni büyük bir tepkiyi karşısında bulmuştu.

Araçların %25’inin resmi sınırın 6 veya daha fazla katı civarında bir nitrojen oksit salımı yapmasının ortaya çıkmasından sonra ise bu kararların değişip değişmeyeceği ise şu an bir muamma.

Emissions Analytics’in raporuna buradan ulaşabilirsiniz.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Ekoloji, Hayat, Kurumsal Sürdürülebilirlik, Teknoloji, Yenilenebilir Enerji
Çernobil’in 30. yılında nükleerin etkileri konuşulacak

26 Nisan 2016 : Çernobil'in 30. yılı sebebiyle yapılacak etkinlikleri sıraladık.

Kapat