Dokuz bin kişiye soruldu: İklim kriziyle mücadele için gündelik alışkanlıklarınızı değiştirir misiniz?

Bir veri ve danışmanlık şirketi olan Kantar Public tarafından Eylül ayı sonlarında gerçekleştirilen ankette ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, İspanya, Hollanda, Polonya, Singapur ve Yeni Zelanda’da 9 bin kişiyle anket yapıldı.

Ankete katılanların yüzde 78’i krizden endişe duyduklarını söylerken, neredeyse yarısı – yüzde 46’sı kendi alışkanlıklarını değiştirme gereği duymadıklarını söyledi. Bunun yerine, insanlar hükümetlerinin harekete geçmesini istediklerini belirtti. Yüzde 76’sı daha katı çevre kurallarını ve düzenlemelerini kabul edeceklerini söyledi.

Hangi çevresel önlemlerin en önemli olduğu sorulduğunda, insanlar geri dönüşüm gibi bilinen alışkanlıkların yanında, ormansızlaşmayı durdurmak veya enerji verimli binalar inşa etmek gibi büyük değişiklikler gerektirenleri söyleme eğilimindeydiler. Ankete katılanların üçte birinden biraz azı kişisel enerji tüketimini azaltmanın “çok önemli” olduğunu söylerken, dörtte biri de toplu taşımayı arabalara tercih etmenin çok önemli olduğunu düşünüyor. Et tüketimini azaltmak ise daha az popüler bir seçenek.

Anket ayrıca, insanların neden daha fazla iklim dostu alışkanlıklar benimsemeye istekli olmadıklarına dair bulgular da içeriyor. Ankete katılanlar, davranış değişikliği yapacak maddi olanaklara sahip olmadığını (yüzde 60) ve kişisel alışkanlıkları değiştirmenin çok da işe yaramadığını düşündüklerini (yüzde 39) söylediler. Çoğu, krizi önleme çabalarına yardımcı olmak için yetkililerin (yüzde 69) daha fazla kaynak ve ekipman ayırması gerektiğini düşünüyor. Ancak bu kaynakların sağlanacağından pek emin görünmüyor: Sadece yüzde 18’i ulusal hükümetlerinin bu amaca bağlı olduğunu düşünüyor.

Anket, “Açıkçası, liderliği alma sorumluluğu hükümetlerin üzerindedir” sonucuna varıyor. “Bu, hükümetlerin teşvik ve yükümlülüğü bir araya getiren, potansiyel olarak popüler olmayan önlemleri uygulama riskini alması anlamına geliyor.”

“Tartışma artık iklim eyleminin bir öncelik olup olmadığı hakkında olmamalı. Vatandaşlar bunun çok ötesine geçti ve buradaki mesaja odaklanmak, sorunun etkin bir şekilde yönetildiği izlenimini yaratabilir.”

Anketin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında metin yazarlığı ve editörlük yapıyor.

Yorumlar kapatıldı.

Daha fazla Banner Right Side, Ekoloji, Genel, İklim Değişikliği
Mino’nun şarkısını dinlemeye hazır mısınız?

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü'ydü. Çocuğun insan hakları alanında yaşanan ihlallere karşı koruyucu - önleyici çalışmalar çok önemli. Mino'nun

Kapat