Dünya haddinden fazla et tüketiyor: Biyoçeşitliliğin %60’ı et üretimi için yok oluyor

Dünyada giderek artan et tüketimi, hayvan yemi için yapılan tarımsal üretim ile doğaya geri dönülemez zararlar veriyor.

Doğal hayatı korumayı hedefleyen sivil toplum kuruluşu, WWF tarafından yapılan araştırma, tavuk, domuz ve diğer hayvanlar için soya ve mısır üretiminde olduğu gibi devasa seviyelere ulaşan bu üretimin, doğal kaynaklara çok büyük bir yük oluşturduğunu, toprak ve hayvan çeşitliliğinin kaybolmasına yol açtığını öne sürüyor.

Bununla beraber, raporda aşırı derecede üretilen ve endüstriyel bir şekle bürünmüş hayvancılığın ürettiği ürünlerin besleyiciliğini kaybettiği belirtiliyor Araştırma, bugün 6 adet tavukta bulunan Omega-3 miktarının 1970’lerde sadece 1 tavukta bulunduğunu gözler önüne seriyor.

“Yok Etme İştahı” adlı araştırma, hayvancılık için gerekli olan tarım ürünler için devasa arazilere ihtiyaç olduğunu ve bu arazilerin genellikle Amazon, Kongo veya Himalayalar gibi hassas doğal alanlarda açıldığını gösteriyor.

Özellikle protein değeri yüksek soyanın üretimi devasa rakamlara ulaşmış durumda. Ortalama bir Avrupalı her yıl 61 kg soyayı, genellikle dolaylı bir şekilde; tavuk, domuz, somon, peynir, süt ve yumurta gibi hayvansal ürünler ile tüketiyor.

Eğer et tüketim rakamlarında değişiklik olmazsa, 2050 yılında soya üretiminin %80 oranında artması bekleniyor. Bu durumda doğaya verilecek zararın da artması olası. WWF Gıda Politikası Uzmanı Duncan Williamson,  küresel biyoçeşitliliğin %60’ının yediğimiz yiyeceklerden dolayı kaybolduğunu öne sürüyor.

Williamson, et tüketimi yüzünden, su ve toprak kaybının ve sera gazı artışının bilinen bir gerçek olduğunu ama bu durumun asıl olarak hayvanların yediği tarımsal ürünlere bağlı olduğunu çok fazla kişinin bilmediğini belirtiyor.

Bununla beraber rapor beslenme tarzımızın ve gıda üretim sistemlerinin doğal dengeyi koruyacak şekilde değiştirebileceğini savunuyor.

Raporun sonunda belirtilen 6 adet iyi yaşam önerisi ile hem insanların hem de doğanın sağlığını koruyacak sürdürülebilir bir beslenme tarzının ilkeleri belirtilmiş:

  1. Daha fazla bitkisel ürün tüketmek
  2. Daha çeşitli besinleri tercih etmek
  3. Gıda israfını azaltmak
  4. Et tüketimini dengede tutmak
  5. Sertifikalı ve bilinen yerlerden alınan gıdaları tercih etmek
  6. Tuz, yağ ve şeker oranı düşük besinleri tercih etmek
BUNU DA OKU:  Uzmanlar iklim krizinin önüne geçmek için ete vergi getirilmesinin gerekli olduğunu belirtiyor

 

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Gıda, Gıda Gündemi
Mutfakta daha az enerji harcamak için 13 öneri

Hem enerjiden tasarruf etmek hem de daha akıllı seçimler yapmak için size önerilerimiz var.

Kapat