Dünya Sağlık Örgütü’nden uyarı: 21. yüzyılın en büyük sağlık tehdidi iklim değişikliği olabilir

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ); sıtma, kolera, stres gibi hastalıklar ve aşırı sıcaklara sebep olan iklim değişikliğinin 21. yüzyılın en büyük sağlık tehditi olabileceğini açıkladı.

Pazartesi günü Madrid’de Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Taraflar Konferansı’nın (COP25) başlamasının bir gün ardından Dünya Sağlık Örgütü, iklim değişikliği üzerine hazırlanan son raporu paylaştı.

DSÖ’nün 101 ülkede yaptığı araştırma sonuçlarına göre hazırlanan raporda, pek çok ülkenin iklim değişikliğine karşı hazırladıkları planları hayata geçirmedikleri vurgulandı.

“İklim değişikliğinin etkilerinden insan sağlığını korumak her zamankinden daha acildir” ifadesine yer verilen raporda, ülkelerin gittikçe artan bir şekilde iklim değişikliğine önem vermesinin yeterli olmadığına vurgu yapıldı.

İklim değişikliğinin, aşırı sıcaklıklar, stres, kolera ile sıtma dahil sivrisinek kaynaklı hastalıklarla insan sağlığına doğrudan zarar verdiği ifade edilen raporda, bu sorunun potansiyel olarak “21’inci yüzyılda en büyük sağlık tehdidi olabileceği” uyarısı yapıldı.

Raporda, iklim değişikliğine yönelik plan ve stratejileri hayata geçirebilmesi için ülkelerin gerekli finansmanın sadece yüzde 38’ini tedarik edebildiğine, bu durumun da endişe verici olduğuna işaret edildi.

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom, “İklim değişikliği sadece gelecek nesillerin ödemesi gereken bir fatura değil, aynı zamanda insanların günümüzde sağlıklarıyla ödedikleri bir bedeldir” dedi.

Adhanom, ülkelerin “iklim değişikliğine karşı harekete geçmek ve insan sağlığının günümüzde ve gelecekte korunması için ihtiyaç duydukları kaynaklara sahip olmalarının ahlaki bir zorunluluk” olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Yorumlar kapatıldı.

Daha fazla Ekoloji, İklim Değişikliği
Vetonun ardından: Termik santral maddesi tekliften çıkarılıyor

AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla kabul edilen ve filtresiz termik santrallere mevzuata uyum için 2,5 yıl daha süre veren torba...

Kapat