Vetonun ardından: Termik santral maddesi tekliften çıkarılıyor

AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla kabul edilen ve filtresiz termik santrallere mevzuata uyum için 2,5 yıl daha süre veren torba yasanın 50. maddesi günlerdir tepki ve tartışmalara konu oluyor.

Dün akşam saatlerinde Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk veto hakkını kullanarak teklifi veto ettiğini ve meclise geri yolladığı açıklandı.

Erdoğan, veto kararı ile ilgili şunları söyledi: “Yapılacak olan neydi? Bu termik santrallerde, başta satışında bu filtrasyonun yapılması kaydı var, kararı var. Ama siz bu karara uymazsanız, siz çok daha fazla para kazanacaksınız diye biz halkımızın zehirlenmesine fırsat vermeyiz.

Bu yıl sonu itibariyle süre doluyor. Yıl sonuna kadar kendileri ne gibi adımlar atarlar bilemem. Ama biz şu an itibariyle 2022 sonuna kadar buna imkan verelim, böyle bir şeyi kabul etmem mümkün değildi. Çünkü bir tarafta halkım var, bir tarafta da buradaki sermaye var. kusura bakmasınlar biz bu adımı attık. Büyük ihtimal bu yeniden bir ihaleye girer, bu işin başka bir çıkışı yoktur.”

Veto kararının ardından AKP ve MHP vekillerinin Erdoğan’a teşekkürler içeren mesajlar yayınlamaları sosyal medyada büyük tepki topladı.

Son olarak AKP Grup Başkan Vekili Mehmet Muş, termik santral düzenlemesini içeren maddenin tekliften çıkarılacağını açıkladı.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Yorumlar kapatıldı.

Daha fazla Ekoloji, Gündem, İklim Değişikliği, Kent, Yenilenebilir Enerji
Bu Cumartesi: Kadıköy’de İleri Dönüşüm Şenliği

Bu Cumartesi Kadıköy Belediyesi'ne ait Ekolojik Yaşam Merkezi'nde kapsamlı bir İleri Dönüşüm Şenliği düzenlenecek. Yeryüzü Derneği'nin düzenlediği etkinlik, Vegan Yemek

Kapat