Dünya Su Günü’nde Su Filmleri Festivali

Su Hakkı Kampanyası, bu sene Dünya Su Günü’nde Su Filmleri Festivali yapmaya hazırlanıyor. Hazırlıkları ise oldukça katılımcı bir şekilde sürdürmek için hepimize bir çağrıları var.

Yeryüzündeki akışa her müdahale edişimizde, yaşamın canlılığına da ciddi bir müdahalede bulunuyoruz. Suyun ticarileşmesi, döngünün ana unsurunu alınıp satılabilir dolayısıyla da erişimi sınırlı hale getirilmesi yeryüzündeki tüm yaşamı ilgilendiren bir ‘insan işi’ sorun. Bu soruna içine çektikleri piyasa mekanizmasından ‘çözümler’ üretmeye çalışanlara karşı verilen kimi zaman içinde yer aldığımız kimi zaman tanıklık ettiğimiz mücadele ise suyun geleceğinin ellerimizde olduğunu herkese anlatma çabasında. Su Hakkı Kampanyası da bu mücadeleyi büyütmek için Su Filmleri Festivali düzenlemeye çağırıyor. Filmleri önermek bizden, festival akışına dahil edilmesi için ne gerekiyorsa yapmak ekipten. Çağrıları şöyle:

Dünyanın su varlıkları hızla ticarileştiriliyor ve devletlerin garantisi altında yatırım yapan sermayenin ellerinde kirlenip tükeniyor. Su krizine karşı geliştirdikleri öneriler ise tamamen piyasa merkezli oluyor. Oysa tüm dünyada su hakkı ve adaleti talepleri ile şekillenen bir mücadele içinde insanlar daha kolektif ve su varlıklarını koruyan çözüm önerileri geliştiriyor. Biz bu sene 22 Mart Dünya Su Günü’nde kısa ya da uzun metrajlı belgeseller ile Türkiye ve dünyada yaygınlaşan bu mücadeleyi anlatan iki günlük Su Filmleri Festivali yapmayı planlıyoruz. Ve bu etkinliği birlikte yapmayı çok isteriz.

Su meselesini anlatan beğendiğiniz filmleri bize iletirseniz çok seviniriz. Çeviri yapılması ya da gösterim için izin alınması gerekiyorsa bunları biz yapabiliriz. Türkiye’den ve diğer ülkelerden gelen film önerileri ile oluşan havuzumuzdan bu yıl 21-22 Mart tarihlerinde göstermek için seçtiğimiz filmleri tek bir yerde değil çok sayıda yerde, sizin yerelinizde de gösterebiliriz. Türkiye’nin farklı kentlerinde eşzamanlı olarak gerçekleştireceğimiz film gösterimleriyle Dünya Su Günü’nü hakkını vererek birlikte organize edebiliriz.

Bunun için; film önerilerinizi iletmeniz, kendi şehrinizde film gösterimi yapmak istediğinizi bize iletmeniz yeterli olacaktır.

İletişim için:

Tel: 0212-292 34 39

E-posta: bilgi@suhakki.org

facebook/SuHakkiKampanyasi

@suhakki

su-hakki-kampanyasi

Su Hakkı Kampanyası nedir?

Su Hakkı Kampanyası, dünyada ve Türkiye’de suyun özelleştirilmesine, ticari bir meta olarak ele alınmasına; yeni HES’ler ve barajlar inşa ederek doğanın tahrip edilmesine, ekolojik dengenin bozulmasına karşı çıkan herkes için bir adres olmak, çığlıkların duyulabileceği bir platform olmak için çaba göstermektedir. Bunun için, suyun kullanımı ve su kaynaklarının korunması, suyun satılabilir bir meta değil de bir yaşam hakkı olarak tanınması için düşünen, harekete geçen herkesin katkısını beklemektedir.

Su Hakkı Kampanyası’nı kimler yürütüyor?

Su Hakkı Kampanyası’nı Sosyal Değişim Derneği, Hasankeyfi Yaşatma Girişimi, Küresel Eylem Grubu ve Sosyal Demokrasi Vakfı oluşturdu. Aktiviteler Suyuma Dokunma Kampanyası‘nın ve Rosa Luxemburg Vakfı‘nın desteğiyle yürütülüyor.

 

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Etkinlikler, Hayat, İklim Değişikliği, İyi haberler, Kent, Sanat ve Tasarım, Topluluklar
En özgün 6 yerel ritüel

Özel gün konseptini değiştirmek elinizde.

Kapat