Dünyanın ilk vejetaryen şehri: Palitana

“Et yemeyen şehir” hikayesi bizi Hindistan’ın Gujarat bölgesindeki, tapınaklar şehri olan Palitana’ya götürüyor.

2345

Palitana dünyanın en eski inançlarından biri olarak bilinen Jainizm’e ev sahipliği yapıyor. Dünyada 5 milyona yakın insan ve Palitana’nın 65.000 kişilik nüfusunun %75’i bu inancı benimsiyor. İnancın pratiği ise yaşayan bütün canlıların ruhsal eşitliğinin ve özgürlüğünün üzerine kurulu. İnançlarına bağlı olarak yaşayan ve kendilerini buna adayan keşişlerin hayat tarzı olan fedakarlık ve özveri bu şehirde gerçek anlamda vücut bulmuş durumda.

Palitana’da yaşayan 200 keşişin inançları doğrultsunda hayvanların hangi nedenle olursa olsun öldürülmesini illegal hale getirmek için açlık grevine başlamasıyla, kent idaresi radikal bir kararla şehri “yüzde yüz vejetaryen bölge” ilan etti. Bu pratisyenler için büyük bir zafer olarak kabul ediliyor.

23456(2)

Yerel yönetim et satışlarını tekrar gözden geçirerek, şehrin beslenme alışkalığını değiştirecek kadar büyük boyutta bir karara imza atmış durumda. Şehir sınırları içinde hayvanların öldürülmesi yasal olarak engellenirken et ve yumurta satışı da yasaklanmış durumda.

Kişisel özgürlüğü pasifizmle ve şiddetten arınmış olarak elde edebileceklerine inanan sakinler, bundan sonra şehirde herhangi bir sebeple hayvan ölümlerine asla asla göz yummayacaklarını ifade ediyorlar.

 

BUNU DA OKU:  Küçük bir kahramanlık hikayesi
Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Ekoloji, Gıda, Gıda Gündemi, Hayvanlar, İyi haberler, Vejetaryen ve Vegan
Zeytinlikler katledilirken Manisa valisi ne yapıyor?

Yırca Köyü yalnız ve zeytinliksiz kalmasın.

Kapat