Dünya’ya doğum gününde ne vereceksiniz?

Duyduk duymadık demeyin, dünyanın doğum günü yaklaşıyor. 22 Nisan “Yeryüzü Günü”nde dünyanın doğum gününü kutlayacağız.

Dünyanın bize sunduğu sonsuz sevgi ve şefkate karşılık bakalım sizler ne yapmayı düşünüyorsunuz. Mesela bir arkadaşınızın doğum günü olsaydı, ona bir hediye alırdınız, öyle değil mi? Ben yine bir ağaç dikmeyi planlıyorum hediye olarak. Bir de eşi dostu, çoluğu çocuğu toplayıp İstanbul Bilgi Üniversitesi’ndeki şenliğe katılmayı planlıyorum. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın desteği, gençler, sivil toplum kuruluşları, öğrenciler ve çevre gönüllülerinin katılımıyla 22 Nisan Pazar günü İstanbul Bilgi Üniversitesinde olacağız. Birleşmiş Milletler Kalkınma himayesinde gezegenimiz üzerindeki her ülkede tek bir gün içinde çekilmiş kareleri içeren “Yeryüzünde Bir Gün” filminin ilk gösterimi de tüm dünya ile aynı anda gösterimde olacak.

Şenlikte aynı zamanda STK temsilcileri katılımcılarla buluşurken, konserler ve çeşitli aktiviteler eşliğinde Yeryüzü Gününü kutlayacağız. “Yeryüzünde Bir Gün” filmi, aynı isimli platformun tüm dünyaya yaptığı çağrı ile dünyanın her köşesindeki insanlar tarafından 10.10.10 tarihinde 24 saatlik bir zaman dilimi içinde kayda alınmış yaşam karelerini oluşturuyor. Film insanlığın nasıl birbirine bağlı olduğunu, gezegen üzerinde sadece tek bir günde bile sayısız insan hikayesi yaşandığını gözler önüne seriyor. Filmin dünya prömiyeri Santral kampüsünde saat 13:30’da. Filmle ilgili bilgi almak için www.onedayonearth.org adresini ziyaret edebilirsiniz. Filmin fragmanını ise aşağıda seyredebilirsiniz.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Nil Kayarlar Sarrafoğlu

1969 yılında doğdum. Aklım başıma geldiğinde ailemden sonra ilk doğayı sevdim. Taşı toprağı, çiçeği ve hatta böceği... Okudum, çalıştım ve büyük şehirlerde yaşadım. Dünya üzerinde doğanın en uzak yerlerine de gittiğim ve kaldığım zamanlar oldu, işte o zamanlarda kendimi çok iyi hissettim,. Döndüm dolaştım şimdi yine şehirdeyim. Bu sefer 4 yaşında bir oğlum var, onu doğanın içinde büyütmeye çalışıyorum, hafta sonları kaçıyoruz şehirden küçük köyümüze. Mutluyuz böyle şimdilik. Anne olduktan sonra dünyayı kurtarmak için ille de büyük kahraman olmak gerekmediğini anladım, anne olmak yetiyormuş! Atık yönetimi, enerji tasarrufu ve sağlıklı beslenme gibi konulara önem veriyoruz evimizde. Payımıza düşeni ve mümkünse daha fazlasını yapmaya gönüllüyüz ailece de. Yeşilist kanalı ile sesimi duyurabildiğim için mutluyum.

Bir cevap yazın

Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Gündem, Kent
Bahara yaraşır iki yeni atölye

Bu bahar doğayla tanışmak, buluşmak ya da ilişkisini ilerletmek isteyenlere özel iki atölye tavsiye ediyoruz.

Kapat