Dur, atma! Benim ona ihtiyacım var

Evinizde geri dönüşüm yapıyor olabilirsiniz. Gazeteler, plastik torbalar, aluminyum kutularınızı birer birer geri dönüşüme kazandırıyorsunuz belki ama hala içinizi kemiren bir his mi var? Artık kullanmadığınız plastik askıları atarken huzursuzluk mu kaplıyor içinizi? Ya da uzun zamandır atmaya kıyamadığınız ama artık kullanmadığınız kondisyon bisikletiniz artık çok yer kaplıyor ve ne yapacağınızı bilemiyor musunuz? Aslında çöp diye birşey yoktur, sadece bazen yanlış eşyalar yanlış yerde bulunurlar.

Eminim birilerinin sizin bir zamanlar çok severek aldığınız ama şu anda kullanmamaya karar verdiğiniz şeylere ihtiyacı vadır. Bu tür eşyalarınızı ihtiyacı olanlara ulaştırabilmenizi ya da ihtiyacınız olan birşeyi hem de ücretsiz alabileceğiniz bir kaç paylaşım sistemi ülkemizde mevcut. Adil olmayan bölgesel gelir dağılımları, çevre kirliliği, aşırı tüketim, yoksulluk, açlık gibi dünyanın giderek büyüyen problemlerine her gün yenisi eklenirken, gezegenimize olumlu katkıda bulunabilmek ve tüketimi aşağıya çekmek, israfı önlemek amaçlı “geridönüşüm” diye de adladırabileceğimiz bu kolay ve bedava internet sitelerinden yararlanmanızı tavsiye ederiz…

Freecycle
Freecycle, elinde kullanmadığı eşyalar olanlar ile, o eşyalara sahip olmak isteyenleri, tamamen ücretsiz olarak e-mail yolu ile birleştirmeye ve geri dönüşümü artırmaya çalışan, uluslararasi bir projedir. Tüm üyeler eşyalarını burada sunabilir veya aradıkları eşya için istekte bulunabilirler. Ama temel kural burada sunulan veya aranan her eşyanın ücretsiz olmasıdır. 2003’ten bu yana üyelik sistemi ile işleyen bu grup 121 ülkede 8,5 milyonun üzerinde üyesi ile her gün binlerce insanı mutlu ediyor.

Al senin olsun
Bu sosyal içerikli websitesi özellikle son yıllarda artış gösteren internet üzerinden her birimizin evinde kullanmadığı, atmaya kıyamadığı, satsak da para etmeyecek ya da değmeyecek ya da o günün gelmeyeceğini bile bile bir gün lazım olur diye sakladığımız bir çok alet edevat, ev eşyası, kitap, defter, kalem, halı, kilim gibi eşyaları işine yarayacak olanlara ulaştırılmasına aracı olarak hem ilan verenlerin evlerini kalabalıktan kurtarmakta hem de alıcıların ihtiyacı olan ürüne ücretsiz sahip olmasını sağlamakta. Böylelikle tanımadığınız birilerine karşılıksız, koşulsuz bir iyilik yapmanın verdiği mutluluk ile yeni insanlar tanımanın keyfini yaşayabileceksiniz.

Zumbara
Zaman Bankası+Sosyal Ağ…. Şu anda 26 ülkede faaliyette olan Zaman Bankası, 1980’lerde Edgar Khan isminde bir hukukçunun “hepimiz işe yarar hissetmek isteriz” gerçeğinin farkına varıp geliştirdiği bir hareket. Sistemin işleyişi ise şu şekilde; kullanıcılar, Zumbara platformuna aldıkları davetiye kodu ile girerler. Web sitesine kayıt olduktan sonra, kendilerinden, vermek istedikleri (arz) ve ihtiyacı olan (talep) servislerden bahsederler. Web sitesi üzerinden paylaşımda bulunabilecekleri kişiyi bulur ve iletişime geçerler. Detaylarda anlaştıktan sonra online veya offline dünyada paylaşımda bulunurlar. Servisi alan kişi hizmet sonrası aldığı servis süresince olan zaman-saat’i web sitesi üzerinden servis sağlayıcısına öder. O kişi de bu kazandığı saatleri sistemdeki başka bir kişiden istediği başka bir hizmeti almak için kullanır. Zumbara kullanıcılarının, birbirlerinin hayatını kolaylaştırmasını ve güzelleştirmesini sağlayacak bir ara yüzdür. Zaman Bankası sistemi ve sosyal ağlardan (internetten) güç alan bu web sitesi;
İhtiyaç anında herkesin zamanının eşit değerde olduğunu vurgular. Eşitlikçi ve adaletçi bir sistemdir.
Hayatta paradan daha önemli şeyler olduğunu, gerçekten sahip olduğumuz tek şeyin zamanımız olduğunu hatırlatır
Farklılıklarımızın bizi zenginleştirdiğini, birbirimize ihtiyacımız olduğunu tecrübe ettirir
Güven, karşılıklılık ve katılım (sosyal sermaye) sağlar.

Bendekiler
Beta sürümünde olan bu takas sitesi ise satın almak istediğiniz ya da piyasada bulamadığınız film, albüm, kitap ve oyunları elde etmeniz için size harika bir ücretsiz alternatif sunuyor. Siteyi kullanabilmek için sadece üye olmanız ve istediğiniz ürünü istediklerim bölümüne girmeniz yeterli.Sizde olan bir ürünü, listenize ekleyebilir ve diğer üyeler ile ürün değiştirebilir(takas yapabilir) veya satış yapabilirsiniz, herşey sizin tercihinizde. Bir başkası sizde bulunan kitabı bulamıyorsa veya siz o müzisyenin albümlerini koleksiyon yapıyorsanız, işte burada paylaşımcılığın yeni adresi www.bendekiler.com devreye giriyor. Elinizde bulunan, değiştirmeyi düşündüğünüz, beğenmediğiniz ya da gözden çıkarttığınız kitap, albüm, film veya oyun bir başkası için değerli olabilir, sisteme ücretsiz üye olup istediklerinizi veya gözden çıkardıklarınızı da sisteme eklerseniz, takasın faydalarından siz de yararlanabilirsiniz.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Nil Kayarlar Sarrafoğlu

1969 yılında doğdum. Aklım başıma geldiğinde ailemden sonra ilk doğayı sevdim. Taşı toprağı, çiçeği ve hatta böceği... Okudum, çalıştım ve büyük şehirlerde yaşadım. Dünya üzerinde doğanın en uzak yerlerine de gittiğim ve kaldığım zamanlar oldu, işte o zamanlarda kendimi çok iyi hissettim,. Döndüm dolaştım şimdi yine şehirdeyim. Bu sefer 4 yaşında bir oğlum var, onu doğanın içinde büyütmeye çalışıyorum, hafta sonları kaçıyoruz şehirden küçük köyümüze. Mutluyuz böyle şimdilik. Anne olduktan sonra dünyayı kurtarmak için ille de büyük kahraman olmak gerekmediğini anladım, anne olmak yetiyormuş! Atık yönetimi, enerji tasarrufu ve sağlıklı beslenme gibi konulara önem veriyoruz evimizde. Payımıza düşeni ve mümkünse daha fazlasını yapmaya gönüllüyüz ailece de. Yeşilist kanalı ile sesimi duyurabildiğim için mutluyum.

Dur, atma! Benim ona ihtiyacım var” için 9.964 yorum

Bir cevap yazın

Daha fazla Ekoloji, Ev ve Bahçe, Geri Dönüşüm, Hayat, Moda
Turkcell Blog Ödülleri’ndeyiz

Oylarınızı bekliyoruz.

Kapat