Eksi iki milyon ağaç!

Büyük şehirlerde yaşamak ‘başa gelen çekilir’ mantığıyla dayatılan her türlü yaptırımın istemeyerek de olsa kabul edileceği anlamına gelmiyor. Bunun en güzel ve yakın örneği; Emek Sineması’nı Yıktırmayacağız kampanyasının muhteşem başarısı, ‘böyle gelmiş, böyle gider’ mantığını milyonların gözü önünde çöpe atışı…

Tehditler gibi, isyan ve kampanyalar da hiç bitmeyecek, bitmesin. Yine, yeni bir tehditle karşı karşıyayız: üçüncü köprü. “Trafik çok sıkışıyor” bahanesiyle iki milyon ağacın kesilmesine neden olacak üçüncü köprü projesine dur demek için 2 Eylül 2010’da saat 21:00’de elimizde mumlarımızla, bulunduğumuz noktaya en yakın sahile iniyor ve bir saat boyunca bekliyoruz, Ankara’dakiler bizi görsün diye.

Bizi ve çevremizi tehdit eden unsurlara, uygulamalara hayır demek kolay. Zor olan alternatif çözümler üretmek. Bugüne kadar yazılıp çizilenleri tekrar etmek istemiyorum, o yüzden lütfen aşağıdaki linkleri ve sundukları çözümleri inceleyin. Tema Vakfı’nın alternatif çözüm önerisi İki Milyon İstanbullu’nun alternatif çözümleri ve şuradan imza kampanyasına katılın.

DSC_0104

Teknoloji ve modern yaşamın kaçınılmaz sonuçlarından biri her gün sayılara boğulmamız. Bu yüzden sizlerle geçtiğimiz yıl Belgrad Ormanları’nda çektiğim bir fotoğrafı paylaşmak istedim. Kadraja 15-20 ağaç sığmış, 20 milyonu siz düşünün. Bu manzarayı zihninizde yüz binle çarpabilir misiniz? 2 Eylül’de görüşmek üzere.

 

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Gündem, Kent, Mimari, Topluluklar, Yeşil alanlar
Karma bardak

Kasanın yanına basit tebeşirli bir tahta yerleştiriliyor ve tekrar kullanılabilir mug'ını yanında getiren her onuncu müşteri siparişi için ücret ödemiyor.

Kapat