Eski kıyafetleri yeniden değerlendirmenin 5 yolu

Eskiyen, bedeni uymayan ya da giymekten sıkıldığınız kıyafetlerin kaderi gardrobunuzun karanlık köşelerinde kaybolmak olmasın. Kullanılmayan birçok materyal gibi kumaş ve giysiler de geri dönüşebilir.

Eski kıyafetlerinizi birkaç makas ve dikiş hamlesiyle yepyeni ürünlere dönüştürebilir, bağışlayarak bir başkasının kullanımına açabilir ya da ipliğe dönüştürülerek yepyeni kıyafetlerin üretiminde kullanılmasını sağlayabilirsiniz. Eski kıyafetlerinize yeni hayatlar kazandıracak 5 önerimiz aşağıda.

1. Alışveriş çantası yapın.

Alışverişleriniz sırasında naylon poşet kullanmanın sonuçları oldukça ağır. Naylon poşet kullanımından kaçınmanın en basit yolu ise bez alışveriş çantaları edinmek. Eski t-shirt’ünüzü alışveriş çantasına dönüştürerek atık üretiminizi en aza indirebilirsiniz.

32423432432(3)

Nasıl mı? Öncelikle çanta yapımında kullanacağınız tişörtünüzü seçin ve resimde gördüğünüz gibi ikiye katlayıp, aynen o şekilde çizdikten sonra çizginin üzerinden kesin.

2132132132(4)

Aşağıda gördüğünüz gibi kenarlarından dikin. İsterseniz çantanızı düz bırakın, sadece yukarı kısma çantanızı kolunuzda taşımak için uzun bir delik açın. Ya da çantanız file gibi olsun istiyorsanız, resimdeki gibi çantanıza çizgiler çizin ve bu çizgiler üzerinde makasınızı gezdirin. İşte sonuç!

2. Kedi ve köpekler için oyuncağa dönüştürün.

645456546456(2)

Eski kıyafetlerinizden kalın ve uzun şeritler kesin ve kestiğiniz parçalardan örgü yapın. Köpeğiniz için daha kalın, kediniz için daha ince parçalar kesebilirsiniz. Özellikle bu güzel havalarda, parklarda oynamak için ideal bir proje.

3. Rengârenk yastık kılıfları ya da yatak örtüleri yaratın.

43534534(11)

567657765657657(2)

Yıllardır giymediğiniz grup t-shirt’leri neden salonunuzu ve yatak odanızı süslemesin ki?

4. Kumaş Amerikan servisleri hazırlayın.

345345435453(1)

Öncelikle kendinize ipleri boydan boya karşılıklı geçirdiğiniz bir kilim tezgâhı hazırlayın. Eski tişörtlerinizden uzun ince parçalar kesin ve onları ipin başına bağlayın. Daha sonra şekildeki gibi iplerin bir altından bir üstünden geçirin. Sonra kumaşı ipe düğümleyin.

567765765765(1)

Dikkat etmeniz gereken nokta; eğer ilk kumaş parçasını ipin üstünden geçirerek başladıysanız, ikinci kumaş parçasını ipin alt kısmından geçirerek başlamalısınız ve üçüncü kumaşı tekrar ipin üzerinden geçirerek devam etmelisiniz.
Bu şekilde devam ederek tezgâhı tamamladıktan sonra sonda ve başta gözüken iplerin yan yana duran iki tanesini birbirine bağlayın.

5. Bağışlayın ve geri dönüştürün.
Giyilebilir durumda olan ve kullanmadığınız kıyafetleri giysi geri dönüşüm kutularına atın ya da kıyafet yardımı kampanyalarına bağışlayın. Bu yıl, H&M Geri Dönüşüm Haftası (World Recycle Week)kapsamında bir kampanya başlattı ve 18-24 Nisan 2016 tarihleri arasında tüm kullanılmayan kumaşları toplayarak geri dönüştürülmelerini sağlayacak. H&M mağazalarına kullanılmayan kıyafetlerini götüren herkes de hediye çeki kazanıyor. Geri dönüşüm kampanyasına dair ayrıntıları buradan inceleyebilir, size en yakın H&M mağazasını aşağıdaki fotoğrafa tıklayarak öğrenebilirsiniz.

unnamed-5(2)

 

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Çocuk ve Bebek, Ekoloji, Geri Dönüşüm, Giyim, Hayat, İyi haberler, Kendin yap, Kurumsal Sürdürülebilirlik, Moda, Tekstil
Instagram’da takipçisi olmanızı önerdiğimiz 15 çevreci fotoğraf sanatçısı

Dünya’da çevre başlığı altında neler olduğunu merak edenler için takip edilmesi gereken 15 adet Instagram hesabı

Kapat