12 Rengarenk 23 Nisan Etkinliği

İstanbul 23 Nisan etkinlikleri ile dopdolu! Sergiden tiyatroya, konserden bisiklet turuna kadar 23 Nisan’ı kutlamanız için çeşitli etkinlikleri sizler için listeledik:

İstanbul Modern: Dünya İçin Hayallerim Var

18386263632İstanbul Modern, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda düzenlediği 11. Çocuk Şenliği ile 4-12 yaş aralığındaki çocuklara “Dünya için Hayallerim Var” adlı programı armağan ediyor.

2016 yılı Çocuk Şenliği kapsamında ilk defa Dünya Günü’nü de kutlayan program, saat 10.00 ile 16.30 arasında ücretsiz olarak düzenleniyor. 4-12 yaş grubuna özel tasarlanmış eğitim programı “Dünya için Hayallerim Var”, ilk olarak doğa ve sürdürülebilirlik, doğadaki türler, bu türlerin içinde insanın yeri gibi konuların ele alındığı bir sohbet ile başlıyor.

Çocuklar bu sohbetin ardından, bilmecelerle dolu, eğlenceli bir serüvenle “Sanatçı ve Zamanı” koleksiyon sergisi ya da “YOK OLMADAN” sergisinde bulunan sanat çalışmalarında sorularına cevaplar arıyor. Programın ikinci adımında ise, çocuklar kendileri için tasarlanmış üç boyutlu kartpostalların içinde kendi dünyalarını tasarlarken, dışına geleceğin dünyasına dair dilek ve önerilerini yazıyor ya da çiziyorlar.

Böylece ailelerine, arkadaşlarına, sevdikleri kişilere vermek üzere kartlar tasarlıyorlar. Tasarladıkları bu kartlar sayesinde bir parçası oldukları doğa hakkında farkındalık kazanırken, çevrelerinde de farkındalık yaratıyorlar. Etkinlikler ücretsizdir. Rezervasyon gereklidir. Her grubun kontenjanı 20 kişiyle sınırlıdır. Bilgi ve rezervasyon için: egitim@istanbulmodern.org veya 0(212) 334 7341

Etkinlik saatleri:

Hafta içi saat: 10.00, 10.30, 11.30, 13.00, 13.30, 14.30, 15.00, 16.00, 16.30
Hafta sonu saat:10.30, 11.30, 13.00, 13.30, 14.30, 15.00, 16.00, 16.30

Bisikletliler Derneği 23 Nisan Çocuklara Özel Bisiklet Turu

13043397

23 Nisan için Çocuklara Özel bir bisiklet turu düzenleyen Bisikletliler Derneğinin etkinliği Maltepe Sahilinden devam ederek bisiklet yolları boyunca sürecek.

Etkinliğin Facebook Sayfası için buraya tıklayabilirsiniz:

İstanbul Oyuncak Müzesi

57043454345

İstanbul Oyuncak Müzesi yeni yaşını kutlayacağı 23 Nisan tarihinde ziyaretçileriyle kitapların ışığında, eğlence dolu bir gün geçirecek.

11. yaşına girecek olan İstanbul Oyuncak Müzesi yıllardır oyuncakların izinde dünya tarihini ziyaretçilerine sunuyor ve toplumu aydınlatıyor. Her yıl koleksiyonuna değerli parçaları kazandıran müze hızla büyümeye devam ediyor ve dünyadaki diğer oyuncak müzeleri arasındaki önemini koruyor.

Çocuk kitaplarından ilham alınarak oluşturulan 23 Nisan etkinlik takvim, saat 13:00’de tiyatro oyuncusu Mehmet Erbil’in “Bir Bavul Masal” adlı oyunuyla çocuklar eğlenceli ve düşsel bir yolculuğu ile başlıyor sonrasında Zerrin Bilge Omala ile birlikte yapacakları ‘Kitabım Canlanıyor’ çalışmasıyla bir kitabı yeniden yorumlayacaklar.

‘Kitabım Canlanıyor’ çalışmasının ardından Başak Ellibeş ve Belma Obuter ‘Kitabım Konuşuyor’ etkinliğinde çocuklara keyifli bir hikaye okuyacaklar. Son olarak, “Masallarla Dans” serilemelerinin yaratıcısı Nur Niyaz Bildik kitap okuyarak çocuklarla dans edecek. Tüm ziyaretçiler masal ve dans dolu bir serüvene katılacaklar.

Sakıp Sabancı Müzesi:

7654

23 Nisan kutlamalarına Sakıp Sabancı Müzesi 3 etkinlikle katılıyor. Dijital Ses ve Müzik
etkinliği 6-14 yaş arası bütün çocukları dijital evrenin kapılarını aralamaya davet ediyor. Sabancı Üniversitesi Görsel Sanatlar ve İletişim Tasarımı öğretim üyesi Selçuk Artut tarafından hazırlanan atölyelerde çocuklar ses etkileşimli oyunlar aracılığıyla kendi görsel öğelerini tasarlayacak.

Üç Boyutlu Teknolojiler ve Sanat etkinliği ise çocuklar önce üç boyutlu tasarım ve baskı süreçleri hakkında bilgi sahibi olacak, hayal gücüyle ürettikleri tasarımları üç boyutlu kalemlerle çizecekler. 3D yazıcılar vasıtasıyla çizdikleri tasarımların nasıl gerçek ortama aktarıldığını görecekler.

MACK. Sadece Işık ve Renk etkinliğinde, çocuklar Alman modernizminin öncülerinden Heinz Mack’ın ışık ve rengin izini süren eserleriyle tanışıyor. Çocuklar, farklı malzemeler ve teknikler ile Heinz Mack’a esin veren keşif gezilerini, S.Ü. Sakıp Sabancı Müzesi Çocuk Eğitimi Programları çerçevesinde gerçekleştiriyor.

Belediyelerin Etkinlikleri:

6902234

İstanbul’da bir çok belediye 23 Nisan için etkinlikler düzenlemekte. Kadıköy Belediyesi, saat 14:00’de Kadıköy İskele Meydanı Tören Alanı’nda, Beşiktaş Belediyesi Çilekli Spor Tesislerinde saat 12:00’de çocuklar için etkinlikler düzenliyor.

Ayrıca Sarıyer Belediyesi yurt içi ve yurt dışından 8 şehir ve 4 ülkeden misafir edeceğimiz toplam 334 çocukla 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını coşkusunu kültür merkezleri, parklar ve sokaklarda gerçekleştireceği etkinliklerle kutluyor.

Engelsiz 23 Nisan

13012850_

Çocuk olmak; özgür olmak, engelsiz olmak, korkusuz, sevgi dolu olmaktır. ZeybekUs Akademi 23 Nisan’da üzerimizdeki yetişkin kıyafetlerini çıkarıp, içimizdeki çocukla bağ kurmaya ve bunu paylaşmaya çağırıyor.

Şehit Üsteğmen Alibüyükdicle Özel Eğitim Merkezi’nde Down Sendromlu ve Otizmli çocuklara masallar anlatıp, danslar edip, doyasıya gülebilir ve oyunlar oynayabilirsiniz.

Kendine bir adım atmak, içindeki engelleri kırmak senin elinde. Etkinliğin Facebook sayfası için burayıtıklayabilirsiniz.

Darüşafaka Doğuş “Oyunda Kal”

67894334

 

Oyunda Kal platformu şimdi de bir Instagram yarışmasıyla, Spor Toto Basketbol Ligi’nde 24 Nisan Pazar günü saat 20.00’de Darüşşafaka Ayhan Şahenk Spor Salonu’nda gerçekleştirilecek Darüşşafaka Doğuş – Türk Telekom maçında bir çocuğa antrenör olarak sahaya çıkma fırsatı sunuyor.

18 – 23 Nisan 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilen Instagram yarışmasına, çocukları ve gençleri basketbol oynamaya teşvik ederek kötü alışkanlıklardan uzak tutmak hedefiyle hayata geç Oyunda Kal platformunun @oyundakal hesabını takip eden aileler 7-11 yaş arasındaki çocuklarının fotoğrafını ve neden Daçka koçu olmayı istediğini anlatan kısa bir metni #oyundakal etiketiyle paylaşarak katılabilecekler.

Paylaşılan içerikler, bir jüri tarafından değerlendirecek ve yarışmayı kazanan çocuk Darüşşafaka Doğuş – Türk Telekom maçında antrenör olarak sahaya çıkacak. Yarışmayı kazanan şanslı çocuk, bu özel maçta saha içinde antrenör olarak bulunmanın yanı sıra Darüşşafaka Doğuş takımının forması kazanacak ve oyuncularla tanışma fırsatını yakalayacak.

Bonus: Mon Joie Pop Up Sale

6592108

Çocuklarına bu günde oyuncak almak isteyenler için 23-24 Nisan’da Gaziantep’teki yetenekli ama işgücüne katılamayan kadınların ürettiği tamamı ile pamuktan üretilen Mon Jie ürünleri Souq Dükkan’da. Ve bu iki güne özel, yüzde 10 indirimle!

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Çocuk ve Bebek, Eğitim, Etkinlikler, Kent, Oyuncak
Eski kıyafetleri yeniden değerlendirmenin 5 yolu

Eskiyen, bedeni uymayan ya da giymekten sıkıldığınız kıyafetlerin kaderi gardrobunuzun karanlık köşelerinde kaybolmak olmasın. Kullanılmayan birçok materyal gibi kumaş ve...

Kapat