Eski tişörtlerinizi bez çantaya dönüştürün. Hem de dikiş gerektirmeyen, çok kolay bir teknikle!

Plastik kullanımınızı azaltırken, eski tişörtlerinize de yeni bir yaşam vermek ister misiniz? O halde haydi sadece birkaç basit adımla ve dikiş gerektirmeyen bir teknikle eski tişörtlerinizi bez çantaya dönüştürün!

#1 Bez çantaya dönüştürmek istediğiniz eski bir tişörtünüzü alın.

#2 Tersini çevirin.

#3 Kenarları aynı hizada olacak şekilde tişörtü ikiye katlayın.

#4 Dikişlerin biraz daha iç kısmından olacak şekilde tişörtün kollarını kesin.

#5 Tişörtün yakasını derin bir U şeklinde kesin.

#6 Daha sonra, tişörtün alt kenarlarını üst üste hizalayın ve yaklaşık 1-1,5 cm genişliğinde ve 5 cm uzunluğunda şeritler kesin.

#7 Bez çantanın tabanını oluşturmak için şeritleri birbirine çapraz bir şekilde bağlayın. Düğümler arasında boşluk olmasını önlemek için üstte yer alan her bir şeridi bitişik şeridin alt tarafı ile bağlayın.

#8 Çantanın tabanının daha sağlam olması için çift düğüm yapın.

#9 Çantanızın dış tarafını çevirin. Tebrikler bez çantanız hazır! Çevre dostu bez çantanızın keyfini çıkarın ve kullanmadığınız her plastik poşet için kendinizi tebrik edin! 

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Selda Renda

Merhaba, ben Selda. Kimya mühendisiyim. Western Michigan Üniversitesi'nde Endüstri mühendisliği üzerine master, Sürdürülebilirlik üzerine de yan dal yapıyorum. Sürdürülebilirlik benim için kendimizi ekosistemin bir parçası olarak görmeyi ve doğa ile uyum içerisinde yaşamayı öğreten bir yaşam felsefesi. Doğaya, özümüze dönmeyi hatırladığımızda ve paylaşarak birbirimizden öğrendiğimizde hepimiz için daha yaşanabilir bir dünya inşa edebileceğimize ve bu gezegenin güzelliklerini gelecek nesillere de aktarabileceğimize inanıyorum.

Yorumlar kapatıldı.

Daha fazla Hayat, Kendin yap, Moda, Sanat ve Tasarım, Tekstil
Yumurta kabuklarını atmayın: Ev yapımı bitki gübresi tarifi

Gıda atığını azaltmak isteyenler için en etkili çözüm tabii ki bu atıkları kompostlaştırarak organik gübreye çevirmek ancak evinizde kompost yapmıyorsanız...

Kapat