Yumurta kabuklarını atmayın: Ev yapımı bitki gübresi tarifi

Gıda atığını azaltmak isteyenler için en etkili çözüm tabii ki bu atıkları kompostlaştırarak organik gübreye çevirmek ancak evinizde kompost yapmıyorsanız da yumurta kabuklarınızı değerlendirebilirsiniz.

TIKLAYIN: Hem basit hem faydalı: Yumurta kabuğundan viyol yapımı

Yemeklerde kullandığınız yumurta kabuklarını temizledikten sonra dört litre suda 10 yumurta kabuğunu kaynatıp bir gece dinlenmeye bıraktıktan sonra bu suyu yetiştirdiğiniz saksı bitkilerine vererek ihtiyaç duydukları kalsiyum ve potasyumu elde etmelerini sağlayabilirsiniz.

The Truth About Garden Remedies kitabının yazarı Jeff Gillman aynı yöntemle hazırladığı suyu laboratuara yollamış ve dört litre suyun içerisinde dört miligram kalsiyum ve potasyumun yanında az miktarda fosfor, magnezyum ve sodyuma da rastlanmış.

Bitkilerinizi gübrelemek için bir başka yöntem de yumurta haşladığınız suyu, oda sıcaklığına geldikten sonra doğrudan saksılara dökmek. Bu yolla hem haşlama suyunu ziyan etmemiş olursunuz hem de yumurta kabuklarından suya geçen mineralleri bitkilerinize aktarmış olursunuz.

Aynı şekilde yumurta kabuklarını doğrudan toprağa da karıştırabilirsiniz. Sinek ve böcekleri davet etmemek için kabukları iyice yıkadıktan sonra blender’da toz haline getirin ve bitki ekerken bu tozdan belli bir miktarı saksı toprağınıza karıştırın.

Kaynaklar:
Southern Living
Apartment Therapy

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Yorumlar kapatıldı.

Daha fazla Banner Right Side, Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Ev ve Bahçe, Geri Dönüşüm, Gıda, Hayat, Kendin yap, Şifa, Yeme İçme
Yosundan enerji elde eden ReYard Evi, dünyanın en büyük üniversitelerarası sürdürülebilir konut yarışmasında Türkiye’yi temsil edecek

Dünyanın en büyük üniversiteler arası sürdürülebilir konut yarışması olan Solar Decathlon' un Afrika ayağına Türkiye'nin ilk yosundan enerji elde eden...

Kapat