Etkinlik önerileri: Ne var ne çok?

Bu haftanın etkinliklerini sizin için derledik. İstanbul, Ankara, Eskişehir, sergi, konser, kamp, takas.. Seçin, beğenin, katılın!

Sergi: İstanbul’un Artığı

1

Tütün Deposu‘nda en son 14 Haziran Cumartesi günü gezilebilecek olan sergide, son on senedir Ankara, İstanbul gibi kentlerde kentsel direniş, emek mücadelesi ve video aktivizmin, etkin arşivleme üzerinden kentsel atık ve atık toplayıcılarının gündelik yaşamlarını, mücadelesini takip eden Artıkişler Kolektifi‘nin İstanbul’a dair derlediklerini görebilirsiniz.

“İstanbul’un Artığı sokağa atılan/bırakılan atığı fotoğraf ve video kamerasıyla takip ederek, atık toplayıcıların gündelik yaşamları ve kullandıkları kent mekanlarına odaklanıyor. Videogramlar, İstanbul’un iki farklı merkezi olan Beyoğlu ve Ümraniye’deki atık toplayıcıların hızla dönüşen İstanbul’a ne şekilde eklemlendiğinin izini sürüyor. Diğer yandan geçmiş yıllardan (2013 öncesi) videolarla bir hafıza birlikteliği kuruyor. Kentsel dönüşüm, iş güvenliği, çocuk işçi emeği, etnik kimlik, göç ve memleket, futbol ve yerel seçimler gibi farklı ama aynı zamanda birbirine geçen olgu ve pratiklerin atık toplayıcıların yaşamlarına etkisini bedenleşen kamerasıyla görüyor, görünür kılıyor, kentin farklı mekanlarına atıkçıların gözünden bakıyor. Kentte çevresel atık, emek koşulları ve göçmen kimliklerin kesiştiği ortak meselelerin odağında bir görsel hafıza oluşturuyor.”

Artıkişler Kolketifi’nin bütün işlerini buradan takip edebilirsiniz.

Belentepe Çocuk Kampı

2(13)
Çocuklara aileleriyle birlikte bir soluklanma imkanı tanıyan kamp 14 Haziran Cumartesi günü Belentepe Çiftliği’nde gerçekleşecek. Günübirlik kampta çocukları bekleyen aktivitiler çadır kurma ve toplama, kamp ateşi yakma, ateş başı eğlenceleri, çocuk oyunları, bitkileri tanıma, ürün toplama, birlikte yemek yapma, tohum topu yapımı, taş fırında pide, ekmek yapımı ve doğa gezileri (civardaki görmeye değer bölgelere yürüyüşler).

Kampa kayıt yaptırmak ve kamp hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

BUNU DA OKU:  Engelsiz Çorba sokaklarda

Takas pazarı: Benim olan senin olsun

3(10)

14 Haziran Cumartesi 12:00-19:00 saatleri arasında Beyoğlu’nda kadınlara özel takas pazarı gerçekleşiyor. Shopping Fest‘e denk gelen takas pazarının en önemli vurgusu paylaşım ve dayanışma üzerine:

“Takas pazarı, bize unutturulan, dayanışma ve paylaşma gibi içimizi ısıtan ve güçlü hissettiren duyguları yaşama fırsatı sunuyor, bir günle sınırlı olsa da. Bireyci, tüketime yönelik hırslarımızı; dolaplarımızı açarak, çekmecelerimizi boşaltarak, daha da önemlisi geleneksel ayıplara pabuç bırakmadan törpüleme imkanı yaratıyor.”

Etkinliğe dair güncel bilgileri buradan takip edebilirsiniz.

Gölpazarı Belediyesi Tohum Takas Şenliği

4(8)

Gölpazarı Belediyesi, EKODER, Buğday Derneği ve Ulusal Tohum Takas Merkezi işbirliği ile düzenlenen tohum takas şenliği 14- 15 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek. Etkinlik programı aşağıdaki gibidir:

14 Haziran 2014

17:00 Çiftlik Ziyaretleri

(Bedriye Hanım Kurşunlu ve Zeytinliboğaz Selçuk Şahin Çiftliği Ziyareti)

Zeytinliboğaz Çiftliğinde Keşkek ve Ayran İkramı

20:30 Muammer Ketencoğlu ve Balkan Topluluğu Konseri

Gölpazarı Belediyesi Kavaklı Park Tesisleri

15 Haziran 2014

08:30-10:30 Kahvaltı

10:30 -11:30 Panel

11:30 -12:30 Muammer Ketencoğlu ve Balkan Topluluğu Konseri, Çeşitli Etkinlikler

12:30 Yöresel Öğle Yemeği

13:30 Tohum ve Fide Takas Şenliği

Etkinliğe dair güncel bilgileri, konaklama ve ulaşıma dair paylaşımları buradan takip edebilirsiniz.

Piano for Soma (Soma için piyano)

5(8)

‘Gezi piyanisti’ olarak anılan Almanyalı piyanist Davide Martello, Soma için yeniden Türkiye’ye geliyor. Gezi direnişi sırasında Taksim’de eylemcilere unutulmaz konserler veren Almanyalı piyanist , Soma faciasına dikkat çekmek için 16-22 Haziran tarihleri arasında ‘Piano for Soma‘ (Soma İçin Piyano) adıyla düzenlenecek etkinlik dizisinde Türkiye’de 5 ilde konser verecek. Tarihleri ve yerleri şöyle:

16 Haziran- İzmir

17 Haziran- Muğla

18 Haziran- Ankara

19 Haziran- Eskişehir

BUNU DA OKU:  İklim değişikliği sergisi: Hem eğlenceli, hem öğretici

20 Haziran- Kadıköy

21 Haziran- Beşiktaş

22 Haziran’da Soma‘da bir anma ve dinleti düzenleyecek olan Martello’ya Sava Güven eşlik edecek. Meydan ve parklarda yapılacak olan ve üç saat sürmesi planlanan konserlere herkes davetli.

Etkinliğe dair güncel bilgileri buradan takip edebilirsiniz.

Gönüllü Çağrısı: Kızıltepe Permakültür Çiftliği

6(7)

Bir permakültür çiftliğinin inşasında tuzu bulunmasını isteyenler için gönüllü çağrısı var:

“Bayramiç, Çavuşlu’daki arazimizde ahşap karkas arasına yerleştireceğimiz saman balyalarıyla yuvamızı inşa etmeye başlıyoruz!İç duvarlarda “rammed earth” (sıkıştırılmış toprak) ve “slip straw” (şerbetli saman) vb. teknikleri uygulamayı planlıyoruz. Ardından da toprak sıva işi başlayacak.Bu süreçte bize yardım etmek isteyen gönüllülerle buluşmak ve birlikte öğrenmek istiyoruz.

Eğer yardım etmeye gönüllüyseniz kiziltepe.pk (at) gmail.com adresine kendinizi tanıttığınız, bu konudaki varsa deneyimlerinizi paylaştığınız bir niyet mektubu yazmanız yeterli olacaktır.

Yazacağınız niyet mektubunda Temmuz ve Ağustos ayları boyunca ne zaman gelmek istediğinizi ve ne kadar kalabileceğinizi belirtmeniz bizim için çok önemli. İşlerin daha planlı yürüyebilmesi için gönüllülerin en az 1 hafta kalmaları gerekiyor. Bu sürenin sonunda karşılıklı bir değerlendirme yapıp kalış süresi tekrar belirlenecektir. Çiftlikteki işlerin, özellikle de inşaat işinin yoğun bir fiziksel emek ve dayanıklılık gerektirdiğini hatırlatmak isteriz.”

Daha fazla bilgi almak ve iletişime geçmek için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Bombalara karşı sofralar

7(5)

Her hafta çarşamba günü kurulan sofra, eşlik eden takas pazarı ile dayanışmanın en güzel örneklerinden birini sunmaya devam ediyor. Aynı gün hem yiyeceklerini toplayan hem de kazanını kaynatan sofra Beyoğlu Teneffüs Cafe‘de gerçekleşiyor. Ekibe ve neler yaptıklarına dair daha fazla bilgi edinmek için Başka Bir Sofra Mümkün yazımıza göz atabilir, güncel bilgilere de buradan ulaşabilirsiniz.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Ekoturizm, Etkinlikler, Kent, Topluluklar, Yeşil alanlar
Aidiyet sizde ne yana düşüyor?

Nerede durduğunuzu sorgulayın.

Kapat