Ev yoğurdu gibisi yok: Evde Pratik Yoğurt Yapımı

Evde yoğurt yapmanın ne kadar kolay olduğunu biliyor musunuz? Çok!
Üstelik kocaman ve yer kaplayan yoğurt makinelerine de ihtiyacınız yok.

İşte malzeme listemiz:
1 litre süt
1 yemek kaşığı yoğurt…

İlk olarak sütten başlayalım. Güvendiğiniz bir sütçünüz var ise açık sütten mayalayabilirsiniz yoğurdu. Yok, ben kapalı süt kullanmak istiyorum derseniz, o zaman günlük süt – gerçek günlük süt, 2-3 günde bozulan – ya da organik süt kullanmanızı tavsiye ederim.

Sütü mayalamak için kullanacağımız bir kaşık yoğurt için ev yapımı bir yoğurt bulabilirsek şahane olur… Ya da mandıra yoğurdu da olabilir. Ya da organik paketli bir yoğurt kullanabilirsiniz.

Şimdi, sütü bir taşım kaynatıp (çiğ süt kullanıyorsanız sütü daha uzun süre kaynatmanız gerekli), soğumaya bırakalım ve temiz kapaklı bir cam kaba alalım. Yoğurt yaparken en önemli nokta, sütün ne kadar soğuması gerektiği…

Az soğutursak tutmaz, çok soğutursak olmaz… Sütün sıcaklığını işaret parmağımızla kontrol edeceğiz; parmağımız yanmıyorsa, süt uygun sıcaklığa geldi demektir. 1 kaşık yoğurdu, içine atıp hafifçe karıştırıp 1-2 adet kalın bezle sıcak kalacak şekilde saralım. Mutfağın bir köşesine yerleştirelim ve 5-6 saat mayalanmaya bırakalım.

Bundan sonraki yoğurdu mayalamak için, bu yoğurttan kullanabilirsiniz. Hazırladığınız ev yoğurdunu, porsiyonluk olarak toprak kaplarda servis edebilirsiniz…
Bir kere deneyin… Tadına varınca bir daha paketli yoğurt yiyemeyebilirsiniz… Ama buna değer!

Bu arada, ev yoğurduyla çocuklarınıza dondurma da yapabilirsiniz…

Yoğurdu ve istediğiniz malzemeleri (ben evde yaptığım tarçınlı pekmezli bisküvileri kullanıyorum) karıştırıp, dondurma kabına dökün ve 1-2 saat buzlukta bekletin… Bayılacaklar!

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Daha fazla Gıda, Tarifler
“Bereket, ona sahip çıkmayı bilenlerin mirasıdır çocuklarına”

Fikir Sahibi Damaklar lideri Defne Koryurek'ten mektup!

Kapat