Evdeki tozların içinde bulunan kimyasallar ve bunlardan kurtulmanın yolları

Birisi sizden endişe duyduğunuz şeyleri listelemenizi istese evdeki tozun burada yer alacağı oldukça şüpheli, ama yayınlanan son rapor evdeki tozu yeniden değerlendirmemiz gerektirdiğini belirtiyor.

Evinizdeki toz iklime, evde kaç kişi yaşadığına ve onların yaşına hatta alışkanlıklarına göre değiliyor. Ama genel olarak bu toz; dökülen deri, hayvan tüyleri, yemek kırıntıları, iplik, kum, is ile beraber bazı durumlarda kurşun, arsenik, kimyasal ilaç ve hatta DDT bile içerebiliyor.

Özellikle zehirli kimyasallara maruz kalma hakkında araştırmalar yapan Silent Spring Enstitüsü’nün yayınladığı rapor evlerde bulunan tozlarda 66 adet hormon dengesini bozan kimyasal buldu. Bunların içinde alev önleyici kimyasallar, ev içerisinde kullanılan ilaçlar ve ftalatlar bulunuyor. Enstitü tarafından yapılan başka bir araştırma toplanan toz örneklerinden %90’dan fazlasının içinde ftalat ve alev önleyici kimyasallar bulmuştu.

Bağımsız ve kâr amacı gütmeyen sivil toplum kuruluşu Environmental Working Group’un (EWG) bu konu hakkında yapılan bir çok araştırmayı derlediği çalışma ise töz örneklerinin içinde; ftalat, alev önleyici kimyasallar, BPA, Per floro kimyasalları (PFC) ve koku verici kimyasallar var.

Bu kimyasallar evimize aldığımız ürünler ile giriyor. Alev önleyici kimyasallar özellikle mobilya ve elektronik ev aletleri ile evin toz örneklerinde yer alırken, BPA yemek ve içecek ambalajlarından, bazı kağıt ve plastiklerden gelmekte. PFC’ler ise yapışmayan, yağ tutmayan özelliği olan kumaş, halı ve döşemelerde, teflon tavalarda, pizza kutularında bulunmakta.

Maalesef bu kimyasallar uzun yıllar boyunca bozulmadan evlerde kendine yer bulabiliyor ve bizim vücudumuza da nefes alarak ya da yutarak girmekte. Bebekler, küçük çocuklar ve evdeki hayvanlar sürekli yerde gezdikleri, eşyaları ağzına aldıkları ve küçük oranda kimyasallardan daha hızlı etkilendikleri için daha fazla tehlike altındalar.

Neyse ki bu duruma karşı alınacak önlemler oldukça basit; EWG’nin Ev için Sağlıklı Yaşam Rehberi bize yapılması gerekenleri listelemiş.

  • Eski köpük içeren mobilyaları, özellikle hormon bozucu özelliği olan alev önleyici kimyasalları içeren ev eşyalarını değiştirin ve doğal lif ile iplik içeren mobilyaları seçin.
  • Kir tutmayan özelliği olan halılardan, yapışmayan mutfak eşyalarından uzak durun.
  • Dışarıdan yemek söylemeyi azaltın. Bu gıdalar genellikle PFC içeren ambalajlarda geliyor.
  • Yapay kokulu kişisel balım ve temizlik ürünleri yerine, doğa dostu temizlik ürünlerini tercih edin.
  • Özellikle çocukların yemekten önce elini yıkamasını rica edin böylelikle alev önleyici kimyasalları yurmamış olurlar.
  • Yerleri ıslak bir şekilde silin ve elektrikli süpürgenizi HEPA filtresi içeren ürünlerden seçin.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Ev ve Bahçe, Hayat, Kendin yap, Temizlik
Sabit Fikir’in yeni sayısının odağı ekolojik kıyamet

Farklı disiplinlerden birçok yayın iklim değişikliği ile ilgili dosyalar yapmaya ve gezegenin geleceğini kendi bağlamlarında incelemeye başladı. Hepimizi birinci dereceden...

Kapat