Eviniz için dört doğal temizlik reçetesi

Siz evinize ne kadar iyi bakarsanız, eviniz de size o kadar iyi bakar. Sağlıklı bir yaşam için tükettiğimiz gıdaların yanında gün içinde kullandığımız diğer ürünlerin de içeriğine dikkat etmemiz gerekiyor. Gün içinde zaman geçirdiğimiz yerleri düşününce de doğal olarak akla gelen ilk yer evimiz oluyor.

Etkileri uyku düzenimizden, bağışıklık sistemimizin işleyişine kadar uzanan ev ortamının, estetik kaygısından çok, hijyenik olarak temiz olup omadığını kendimize sormalıyız. Sormasak da zaten o bize kendini gösterir.

Peki temizlik yaparen nelere dikkat etmeliyiz? Algılarımıza yerleşmiş “temizlik yapma” işi dendiğinde ilk olarak aklımıza ne geliyor olabilir? Dikkate almamız gereken noktalar neler?

222222222

Temizlik kokusu
Yapılan çalışmalar, zehirli kimyasallar içeren temizlik ürünlerinin, solunum yolu problemlerinin çoğalmasına, özellikle astım gibi hastalıkların nüksetmesine sebep olduğunu gösteriyor.. Bu ürünlerin haftada bir kez kullanılması bile sandığımızdan daha tehlikeli.

Kullandığınız ürünler sadece evinizi değil, çevrenizi de temiz bırakmalı
Evinizde kullandığınız zararlı kimyasallar içeren temizlik ürünleri; kaynak sularını kirletir, doğaya zarar verir ve sağlığınızı tehdit eder.

Çevre dostu ürünler hem sizin için, hem doğa için daha faydalıdır
Kullandığınız ürünlerin içerikleri sağlığınızı olumsuz yönde etkiliyorsa, bu hayat kalitenizi de maddi ve manevi olarak etkiler. Allerjen maddeleri derinize, kokuları solunum yollarınıza zarar veren kimyasallar, siz evinizi temizlediğinizi zannederken, sağlığınız karşısında tehdit haline gelebilirler. Özellikle evde yaşayan küçük çocukların ve yaşlıların, bunlara maruz kalmaması yapılan uyarılar arasında.

Eğer hem eviniz hem kendi sağlığınız için endişe ediyor ve doğal çözümler arıyorsanız, işte size önerilerimiz.

 

1-Fırın temizliğinde karbonat kullanın
Her daim gözümüzün önünde olan karbonatın size sunduğu çözümlere göz gezdirmelisiniz. Sayısız çözümü ile, bir evin olmazsa olmazı sirke ise tahmininizden daha fazla işe yarayabilir.

2-Tuvalet temizleyicisi
Eğer çamaşır suyu ile yollarınızı ayırmak istiyorsanız, oksijenli suyu deneyin. Dezenfektan olarak klozet ve seramik yüzeylerde, duş ve banyo küvetlerinde kullanabilirsiniz. Bulaşıkta ise deterjanınıza birkaç damla ekleyebilirsiniz.

3- Oda kokusu
Kokuya bu kadar değinmişken, kimyasal maddeler kullanmak yerine, evinizin mevsimine göre meyve veya sevdiğiniz tatlarla kokmasını sağlayabilirsiniz. Sevdiğiniz meyvelerin kabuklarını doğrayın. Karışımın içine yollara dökülmüş sevdiğiniz çiçekleri de eklerseniz hoş olur.

Bir tencere içine malzemelerinizi koyun ve su ile doldurun. Sonra da kaynatmaya başlayın. Karışım kaynatma noktasına erişir erişmez, ateşi kapatın.

Ev kokunuz hazır! Evinizin içinde dolaştırabilir buharını eve yayabilirsiniz.

Bu yöntem özellikle yemek yapılan mutfaklardaki kokuyu gidermek için bire bir. Genel olarak malzemelere tarçın da eklemek iyi fikir oluyor. Bu hazırladığınız suyu, soğuduktan sonra, cam bir kavanoza dökebilir ve saklayabilirsiniz. Ayrıca yemek istemediğiniz, tüketim tarihinin geçtiğini düşündüğünüz meyveleri karışıma ekleyebilirsiniz.

4- Vakti kısıtlı olanlar için
Ecover bulaşık yıkama sıvısı ile bulaşıklarınızı gönül rahatlığıyla yıkıyabilirsiniz. Ovalama sütü ise konvansiyonel yüzey temizleyicilere en sağlıklı alternatiflerden biri.

Eğer bu önerileri bir arada bulabileceğiniz tek bir formül var mı diye merak ediyorsanız, yine Ecovertarafından üretilen çok amaçlı temizleme sıvısını da deneyebilirsiniz.

Kolay gelsin.

Not: Sağlıklı bir yaşam sürdürmemizi sağlayan evlerimizde doğal temizlik çözümleri arayan okuyucularımıza Ecover’den çevreyle dost temizlik seti ürünleri hediye ediyoruz.

Temizlik sırlarınızın yanına doğal çözümler eklemek istiyorsanız, Ecover temizlik seti ödüllü Instagram yarışmamıza katılın, yapacağımız çekilişte hem kendinize hem de arkadaşınıza aşağıdaki ürünleri hediye etme fırsatı yakalayın.

Bulaşık yıkama sıvısı Limon-Aloe Vera (500ml)
Çamaşır yıkama sıvısı (1,5lt)
Çamaşır yumuşatıcı Güneşli günler (750ml)
Ovalama sütü (500ml)
Çok amaçlı temizlik sıvısı (1lt)

Instagram hesabımızı takip edin, sonra da arkadaşınızı yarışma fotoğrafımızın altına yorum yaparak etiketleyin.

Yarışmamız yarın (20 Ağustos 2015) 19.00’da sonlanacak, yarışma kazananları Instagram hesabımız üzerinden duyurulacaktır.

*Bu içerik The LifeCo katkılarıyla hazırlanmıştır.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Daha fazla Ev ve Bahçe, Hayat
İstanbul’un musluk suları neden kokuyor?

İstanbul'un su raporlarını, dünya çapında yapılan araştırma ve uygulanan regülasyonlarla karşılaştırdığımızda, İstanbul'un suyundaki kokunun hem akıbeti hem de oluşturduğu tehlikeyi...

Kapat