Facebook hesabınızla çevre kahramanı olmanın 5 yolu

Merhaba. Bu yazı bir şekilde size ulaştıysa daha iyi bir dünyada yaşamak için çaba sarf ediyor, ya da çaba sarfeden birini tanıyorsunuz demektir. Dünya hem olumlu hem de olumsuz yönde hiç durmadan değişiyor. Biz ve bizim gibi pek çok oluşum da bu devinim içerisinde sizler için nitelikli içerik yaratmaya, gün içerisinde çeşitli nedenlerle haberdar olmayacağınızı düşündüğümüz bilgileri en doğru biçimde size ulaştırmaya çalışıyoruz.

Biliyoruz ki siz de daha yaşanabilir bir dünyanın hayalini kuruyor ve iyiliğe gönül vermiş herkese olabildiğince destek olmak istiyorsunuz. Sizlere verdiğimiz bu 5 tüyo nitelikli ve doğru olduğuna inandığınız bilgi ve haberlerin geniş kitlelere yayılmasında büyük rol oynayacak, dikkate alacağanızı umuyoruz.

1. Sosyal medya ve normal medya arasındaki farkı kavrayın.

564764674674

Ana akım medyanın gerçekleri ne ölçüde yansıttığını bu sene hepimiz açıkça gördük. Kötü niyetli bir takım insanların ellerinde ne yazık ki ana akım medyayı yönetebilecek çok büyük bir güç var: Para. Biz ve çok değer verdiğimiz birçok kurum bu büyük güce karşı kısıtlı imkân ve kaynaklarımızla gerçekleri size ulaştırmaya çalışıyoruz. Facebook da paranın gücüyle dönen bu çarkın bir parçası. Facebook reklamlarına çok büyük miktarda para ödemeyen sitelerin, kullanıcılara ulaşma yolunun sizden geçtiğini unutmayın. Çevrenizdekiler, sevdiğiniz ve değer verdiğiniz içeriğe bizden çok sizin sayenizde, sizin paylaşımlarınızla ulaşabilirler, bunu unutmayın.

2. Yorum yapın.
5676767

Bahsettiğimiz tablo pek parlak değil ama neyse ki internet var. Geçmiş yıllarda farklı kültürlerden insanların hayatları hakkında yeni fikirlere ancak filtrelenmiş ana akım medya içeriği üzerinden sahip olabiliyorken şimdi tek tıkla o insanlarla iletişime geçip, sorular sorabiliyor, yorum yapabiliyoruz. Facebook’ta paylaşılan post’ların altında yazan farklı görüşleri okuyun ve siz de konu hakkındaki fikirlerinizi paylaşın. Unutmayın ki tüm dünyanın yeni ve iyi fikirlere ihtiyacı var. Bunun yanında altına yorum yazılan post’lar Facebook’ta daha üst sıralarda görüntülenir ve daha fazla insana ulaşır.

3. İlgilendiğiniz konularda aktif olun.

76575865

Olabildiğince çok insana ulaşmaya çalışıyoruz ve bunu sağlamanın tek yolu yeni bilgi ve paylaşımlarla sürekli bir bilgi ve fikir akışı sağlamak. Sizin katılımınız (beğenme, paylaşma, yorum yapma) ve sayfa adminlerinin yaptığı düzenli güncellemeler aktivistlere, ana akımın karşısında duran yazar ve gazetecilere güç ve destek verir. Ancak elele vererek gezegenimizi kendi çıkarları uğruna mahvetmeye çalışan güç sahiplerinin karşısında sesimizi yükseltebiliriz. Bu yüzden sosyal medyaya elinizden geldiğince dahil olun.

4. Dikkatinizi çeken şeyleri bizimle paylaşın

3256859352_cf35412c5f_z

Herkesin görmesi gerektiğine inandığınız bir yazı, fotoğraf ya da video ile karşılaştığınızda bu içeriği mutlaka bize gönderin. Bize Facebook’tan mesaj atabilir ya da e-posta ile (deniz@yesilist.com) ulaşabilirsiniz. Site yöneticileri olarak bütün gün bilmeniz gerektiğini düşündüğümüz bilgileri tarıyor ve yeni içerik yaratıyoruz. Bu süre içerisinde elbette gözümüzden kaçan birçok şey oluyordur, o yüzden lütfen bize ulaşmaktan çekinmeyin, yardımınız bizim için çok değerli.

5. Sanalı gerçeğe taşıyın.

76666

Beğendiğiniz bir Facebook sayfasını Facebook arkadaşlarınıza tavsiye etmek tabii ki çok önemli fakat gün içinde Facebook’tan size gelen onlarca oyun isteği, sayfa tavsiyeleri ve reklamları düşününce Facebook’tan arkadaşlarınıza sağlıklı bir şekilde ulaşmak çok da kolay değil. Bu yüzden inandığınız doğruları internet üzerinde paylaşmakla kalmayın bu konuları günlük hayata taşıyın. Ailenize ve arkadaşlarınıza o gün okuduğunuz bir yazıdan ya da beğendiğiniz bir internet sitesinden bahsedin. Onların da ilgisini çekebilecek şeyleri günlük hayat içerisinde konuşun, tartışın ve yayın.

Bu yazıyı arkadaşlarınızla paylaşın ve onların da daha aktif olmak için neler yapabileceklerini öğrenmelerini sağlayın.

Kahramanlarımızdan biri olduğunuz için teşekkürler.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Geri Dönüşüm, Hayat, Hayvanlar, İklim Değişikliği, Kent, Kurumsal Sürdürülebilirlik, Ofis, Teknoloji, Topluluklar, Yenilenebilir Enerji
Toprak Ana Günü’nü bostanlarda kutlayın

Yedikule Kapı'da buluşmak üzere.

Kapat