Filmekimi programından ilginizi çekeceğini düşündüğümüz 5 film

Filmekimi geri döndü! Bu yıl 8-17 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek programdan Yeşilist okurlarının ilgisini çekeceğini düşündüğümüz 5 film seçtik.

Hayvan
Animal
Yönetmen: Cyril Dion
Oyuncular: Jane Goodall, Bella Lack, Vipulan Puvaneswaran

Cannes’da Özel Gösterimler kapsamında dünya prömiyerini yapan Hayvan‘da, kendi kuşaklarının geleceğinin karanlık olduğuna emin 16 yaşındaki Bella ile Vipulan, iklim değişimiyle yaban hayatının yok oluşunu gözlemliyor, dünyanın dört bir yanında aktivistler ve biliminsanlarıyla görüşüyorlar. İnsan türünün canlılar dünyasındaki yeri, bu filmin asıl konusu. Aktivist Cyril Dion ve primat uzmanı Jane Goodall öncülüğünde iki genç, diğer türlerle yan yana nasıl yaşamayı sürdürebileceğimizi araştırıyor ve bu canlılarla derin bağlarımızı ortaya koyuyorlar. Hayvan, barış, iklim, ekoloji aktivisti, şair ve yazar Cyril Dion’un üçüncü belgeseli.

Il Buco
Il Buco
Yönetmen: Michelangelo Frammartino
Oyuncular: Paolo Cossi, Jacopo Elia, Denise Trombin, Nicola Lanza, Antonio Lanza, Leonardo Larocca, Claudia Candusso, Mila Costi, Carlos Jose Crespo

1961’de İtalya’nın kuzeyinde ilk gökdelenler inşa edilirken güneyde, Calabria’da tam tersi bir şey oluyordu: Çok genç bir grup mağaracı Bifurto Çukuru’nun dibine ulaşmış, yer seviyesinin 700 metre altında, Avrupa’nın en derin mağarasını keşfetmişti. Yakınlardaki köyün sakinleri mağaracıların yaptıklarını farketmeseler de yalnız bir çoban, grubun bu eşsiz yolculuğuna katılmıştı bile. İnsanın doğayla benzersiz bağını nefes kesici görüntüler ve meditasyona yakın bir sükunetle izleyen Il buco, dünyanın derinliklerine inerken bizi de kendi iç dünyamıza doğru bakmaya çağırıyor.

Dune: Çöl Gezegeni
Dune
Yönetmen: Denis Villeneuve
Oyuncular: Timothée Chalamet, Josh Brolin, Rebecca Ferguson, Oscar Isaac, Jason Momoa, Stellan Skarsgård, Dave Bautista, Zendaya, Charlotte Rampling, Javier Bardem

Yapımından parlak oyuncu kadrosuna, efektlerinden senaryosuna son yılların en çok konuşulan, en merakla beklenen filmlerinden Dune: Çöl Gezegeni, gösterimi pandemi nedeniyle uzunca bir süre ertelendikten sonra sonunda beyazperdeye geliyor ve Türkiye prömiyerini Filmekimi’nde yapıyor. Denis Villeneuve’ün 2017 tarihli Blade Runner 2049′dan sonra yönettiği bu ilk filmi, Frank Herbert’ın aynı adlı kült romanının yeni uyarlaması. Dune: Çöl Gezegeni, filmin başkahramanı genç asilzade Paul Atreides’in ailesini ve evrenin geleceğini kurtarmak için benzersiz enerji kaynağı “baharat” peşinde verdiği gezegenler arası mücadeleyi anlatıyor. Bu göz kamaştırıcı bilimkurgu destanının öncül filmleri ve TV dizisi için görüşmeler şimdiden başladı bile; bir üçleme planlayan Villeneuve bu projelerde de yönetmenliği üstlenecek. Filmin dünya prömiyeri eylül ayında Venedik Film Festivali’nde yapıldı.

BUNU DA OKU:  Ekoloji Söyleşileri

İnek
Cow
Yönetmen: Andrea Arnold

Andrea Arnold’un kurmaca olmayan ilk filmi, bir ineğin yavrulamasıyla başlıyor ve benzer bir sahneyle sona eriyor. Söz konusu inek, yani filmin kahramanı, emektar süt ineği Luma. Filmin geçtiği, İngiltere’deki bir süt ürünleri çiftliğinde, Luma’nın gününü, hayatını, nelerden geçtiğini izliyoruz. Andrea Arnold, Fish Tank / Akvaryum ve American Honey’den alıştığımız üzere başkarakterine şefkatle, aynı zamanda müthiş bir gözlemcilikle yaklaşıyor: “Bu film inekleri göz önüne alma, bizi onlara yakınlaştırma, hem güzelliklerini hem de zorlu hayatlarını görme çabasıdır. Romantik bir şekilde değil, gerçekçi bir şekilde. Bir süt ineğinin gerçekliğini, bize verdiği hizmetin değerini kabullenmeye dair bir film bu. İneğimiz Luma’ya baktığımda onda bütün dünyayı görüyorum”.

Kuzu
Lamb
Yönetmen: Valdimar Jóhannsson
Oyuncular: Noomi Rapace, Hilmir Snaer Gudnason, Björn Hlynur Haraldsson

Doğayı tamamıyla kontrol altına almamız mümkün değil, olamaz. Cannes’da Belirli Bir Bakış bölümünde prömiyerini yapan bu karanlık masalda İzlanda’nın karlı dağlarında yaşayan bir çift bu gerçeği zorlu ve ürkütücü bir yolla öğreniyor. Çocuk sahibi olmayan Maria ile Ingvar, medeniyetten uzak çiftliklerinde baş başa, koyun sürüleriyle geçirdikleri tekdüze hayatı sürdürmekten memnundur. Ama bir gün ağılda hiç tahmin edemeyecekleri, sıradışı bir yenidoğan bularak onu “evlat edinirler”. Ailenin bu yeni ferdi çifte önce neşe getirse de bu yeni durum kısa sürede herkesin mahvına neden olacaktır. Yönetmen Valdimar Jóhannsson, “Kuzu’ya bir tür filmi diyebilirsiniz, ama bana kalırsa görsel bir şiir” diyor.

Not: Tanıtım metinleri festivalin internet sitesinden alınmıştır. 4 Ekim’de satışa çıkan biletler ve programla ilgili ayrıntılı bilgi için burayı ziyaret edebilirsiniz.Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Çevre, edebiyat ve felsefe alanlarında yazarlık, çevirmenlik ve editörlük yapıyor.

Yorumlar kapatıldı.

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Banner Right Side, Etkinlikler, Hayat, Kent, Sanat ve Tasarım
Sadece 2 ilimizde temiz hava soluyoruz

TÜRKİYE’NİN YARISI SOLUDUĞU HAVAYI BİLMİYOR Temiz Hava Hakkı Platformu’nun yayınladığı Kara Rapor 2021’e göre, 2020 yılında Türkiye’deki illerin yarısında, yani

Kapat