Formula 1’e çevreci alternatif: Formula E

Motor sporları, ülkemizde futbol, basketbol gibi popüler sporların kat kat altında izleyici kitlesine sahip. Ancak motor sporları tutkunları Formula 1’i, Moto GP’yi takip ettiği zaman, kolay kolay bırakamazlar.

Çevreci bir motor sporları tutkunuysanız, her biri adeta benzin canavarı 22 araçtan oluşan Formula 1’i üzgün gözlerle izlersiniz. Ama artık motor sporlarının en gözde serisi olan Formula 1’e çevreci bir alternatif geldi: “Formula E”.

gorselimg_498028410

2014 senesine kadar kullandıkları motorla tek yarışta 160 litreye kadar benzin harcayabilen Formula 1 arabaları, 2014’ten sonra gelen çevreci motorlar ile günümüzde tek yarışta 100 litreye kadar benzin yakabilmekte. Ama bu sözde çevreci motorlar hala fosil yakıtları kullanmakta.

Peki bir yarış gününde tek arabanın 100 litre fosil yakıt kullanması ne manaya geliyor ?

Formula 1’de, tek yarış gününde 22 araba piste çıkıp toplamda 2200 litre benzin harcıyor. Bir Formula 1 sezonunda 21 yarış olduğu için bir senede yarışan tüm arabaların harcadığı benzin yaklaşık 46 bin litre. Bu da tek arabayla dünyanın çevresini 10 kez dolaşmak demek.

2132435

Formula E serisinde yarışan arabalarda ise durum çok farklı. 2014 senesinden beri varolan bu seride, fosil yakıtla çalışan araçlar yerine tamamen elektrikle çalışan tek koltuklu araçlar yarışıyor. Gücünü büyük bir şarj edilebilir pilden alan araçlar saatte 225 km hıza kadar çıkabiliyor.

Formula E arabaları, taşıdıkları pillerle şimdilik yalnızca yarım saat yol katedebiliyor olsalar da zamanla gelişen teknoloji ile bu sürenin Formula 1’deki gibi 2 saate ulaşması bekleniyor. Uluslararası Otomobil Federasyonu(FIA), bu sorunu şimdilik pilotlara yarış ortasında araç değiştirterek çözüyor.

Elektrikli araçların yarıştığı bu seri, kuralları bakımından da son senelerde sıkıcılaşan Formula 1’e göre çok daha eğlenceli. Serinin en önemli özelliği ise, izleyicilerin yarışların sonucunda rol oynayabilmesi.

BUNU DA OKU:  ANTBİS başlıyor

Seyirciler destekledikleri pilot’a, Formula E’ye özel aplikasyon sayesinde oy verip o pilota ekstra şarj süresi kazandırabiliyorlar. Elektrikle çalışan bu arabaların çevreyi kirletmediğine dikkat çekmek isteyen FIA, yarışları; Londra, Los Angeles, Paris gibi şehirlerin merkezlerinde, seçilen birkaç kilometrelik parkurlarda düzenliyor.

Son zamanlarda çevreci kimliği ile ön plana çıkan ABD’li aktör Leonardo Di Caprio da Formula E serisinde yarışan bir takımın ortaklarından. Haliyle Formula 1, Nascar gibi fosil yakıt tüketen araçların yarıştığı serileri takip eden seyirciler de, yavaş yavaş elektrikli araçların yarışına ilgi göstermeye başladı.

10 takım ve 20 aracın piste çıktığı bu seri, ABD’de 2016 senesinde Formula 1’den daha fazla seyirci topladı. FIA’nın, kadınların da ilgisini çekebilmek için, önümüzdeki sene Formula E serisine kadın pilotlar dahil etmeyi düşündüğü söyleniyor.

13426

Motorsporlarına ilgi duyan insanların, Formula E’yi takip etmemesi için pek neden bulamıyorum. Sadece çevresel nedenler bile bu seriye ilgi duymaya yeter.

Bunun yanında gelecekte Formula 1’i tahtından indireceğini tahmin ettiğim bu seriyi izlemek, monotonlaşan diğer yarış serilerinin aksine son derece keyifli. Sezonun kalan son 2 yarışını izlemenizi tavsiye ederim. Formula E ile ilgili daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

FIA Formula E Serisi Kalan Yarışlar:

2 Temmuz 2016 – Londra

3 Temmuz 2016 – Londra

Not: FIA Formula E Serisi ülkemizde de canlı yayınlanmakta.

Kaynaklar:

FIA

BBC

Forbes

HaberTürk

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Ekoloji, Gündem, Hayat, Kent, Spor, Teknoloji, Yenilenebilir Enerji
8’inci Kadıköy Kitap Günleri Haydarpaşa Garı’nda gerçekleşiyor

Kadıköy Belediyesi’nin düzenlediği 8. Kitap Günleri 1 Haziran’da Haydarpaşa'da başlıyor.

Kapat