Garip ama etkili 16 zihnisinir bahçe uygulaması

Organik bahçe sahipleri, bitkilerini mutlu ve güvende tutmak için zararlı kimyasallar içeren gübre ve pestisitler dışında yollar bulmak zorunda. Bunlardan bazıları evde bulunan malzemelerle yapılmakta ve hem bahçe sahiplerini hem de bitkilerini zehirden uzak bir şekilde mutlu etmekte.

Aşağıdaki bazı yöntemler ilk bakışta garip gelebilir ama garip oldukları kadar etkililer de.

Toprağı geliştirmek için:

1. Bitkilerinizi gübrelemek için idrarınızı kullanın

Organik bahçeciler doğadan gelen nimetleri kaybetmek istemezler ve nitrojen zengini idrar da bunlardan biri. Herkesin idrarı farklı tabii ki, ama genelde idrarın AFP (azot-fosfor-potasyum) oranı 11-1-2 olarak kabul ediliyor. Özellikle yeşil ve yapraklı mısır gibi bitkiler için idrar oldukça yararlı.

Yalnız idrardaki yüksek tuz oranı bitkilere direkt uygulama yaparsanız zarar verebilir. Bu yüzden uygulamadan önce 10 dakika bekletip bitkilerden biraz uzak bölgeye uygulamak daha etkili.

2. Mutfak atıklarınızı toprağa gömün

Kompost yapmanın yanında sebzelerinizin arasına yarım metre derinliğinde uzunca çukurlar kazarak mutfak atıklarınızı buraya atabilirsiniz. Çukuru açarken dışarı çıkan toprağı dolan kısımları kapatmak için kullanın, bu sinek ve kokunun önüne geçecektir.

Çukurunuz tamamen kapandığında biraz yükselmiş bir yatağınız olacaktır. Buraya bir sonraki yıl sebzelerinizi dikebilir, atıklarınız için başka bir çukur açabilirsiniz.

3. Yabani bitki çayı

Yabani bitkilerin bahçenizdeki bitkilerinizin besinlerine ortak olmasını istemiyorsanız, bu bitkileri kesip daha sonra bir kova suyun içerisinde güneşin altında bekletebilirsiniz. Birkaç gün içerisinde elinizde nitrojen zengini bir yeşil çayınız olacak. Bunu toprak gübresi yapabilir ya da yapraklara sıkabilirsiniz.

4. Yabani bitkilere karşı sirke

Birçok organik bahçe sahibi bitki öldürücü kimyasalları kullanmak istemez ama yabani bitkiler bahçeleri ele geçirince bir çeşit çözüm bulmak gerekli. Bu durumda sirke doğa dostu bir yabani bitki öldürücü olarak kullanılabilir.

Bir sprey şişesinin içine koyduğunuz sirkeyle yabani bitkileri iyice spreyleyin. En iyi sonuç için bunu güneşli bir günde yapmak oldukça yararlı. Asit yabani bitkileri kurutup bu sorunun önüne geçecektir. Yabani bitki sorununuzun önüne geçtikten sonra bu asitliği toprağı su ile iyice yıkayarak ve toprağa çok az kabartma tozu serpiştirerek nötrleştirebilirsiniz.

5. Bahçe yataklarınıza midye veya yumurta kabukları koyun

Kırılmış midye ve yumurta kabukları yavaşça yayılan gübreleyici yapısı ile toprağınızı daha sağlıklı tutmakta yardımcı oluyor. Kabukları bir oklava yardımı ile kırabildiğiniz kadar küçük parçalara ayırmayı unutmayın. Kabuklarında bulunan kalsiyum karbonat, toprağın alkali yapısına yardımcı olacaktır, bu yüzden alkali toprağı seven bitkilerinizin topraklarında kullanın.

6. pH oranını odun külü ve çekilmiş kahve ile dengeleyin

Bahçenizde farklı türde bitkiler yetiştirdiğinizde, toprağınızın pH dengesi oynayabilir. Tüm bahçenize uygulayabileceğiniz çözümler mümkün, ama bireysel olarak bazı bitkiler için de pH dengesini nötrleyebilirsiniz.

Odun külünüzü özellikle kuşkonmazlarınıza ve brokoli, fasulye ve pancar yetiştirdiğiniz sebze yataklarınıza uygulayabilirsiniz. Çekilmiş kahveyi ise daha çok gül, açelya ve orman gülü gibi bitkilerinize uygulayabilirsiniz.

Bitkilerinizi daha sağlıklı yapmak için

7. Bitkilerinize müzik çalın

Bazı uygulamalar garip olabilir uyarımızı ciddiye almadıysanız şaşırmış olabilirsiniz. Her duygusal bahçe sahibi gibi siz de bitkilerinizle konuşuyorsanız, onlara müzik çalarak bunun etkisini artırabilirsiniz. Bu konuda araştırma yapan bitki biyologları, müzik dinleyen bitkilerin daha iyi büyüdüğünü öne sürüyor.

Hatta Denver Üniversitesi’nde Doroty Retallack tarafından yapılan araştırmada yayınlanan teoriler doğru ise, bitkiler sahiplerinin müziklerini tercih ediyor. Bazı araştırmalar ise bitkilerin klasik ve caz müzik türlerini tercih ettiğini, rock müziği tercih etmediklerini öne sürüyor. Güney Amerika’da bulunan DeMorgenzon bağları barok müziğin ve Toskana’da bulunan Paradiso di Frassina bağları ise klasik müzik çalınan üzüm bağlarının büyümesine ve olgunlaşmasına yardımcı olduğunu da doğrulamış.

8. Meyve tutumunuzu Epsom tuzu ile artırın:

Eğer biber gibi meyve veren bitkilerinizin tutumunu artırmak istiyorsanız, Epsom tuzunu deneyebilirsiniz.  Magnezyum sülfat sülfür ve oksijen içeren inorganik bir tuzdur. Klorofiller için magnezyum büyük bir önem taşımaktadır.

Epsom tuzu ile bir karışım yapmak için, 30 gr Epsom tuzunu çeyrek şişe sıcak su ile iyice karıştırın ve biberlerinizi çiçek açmaya başladıktan itibaren meyve vermeyi kesene kadar iki haftada bir bu karışım ile spreyleyin. Alternatif olarak Epsom tuzunu bitkilerinizin etrafına haftada bir olacak şekilde serpebilirsiniz.

9. Sulama kabınızda paslanmış çivi bulundurun

Sağlıklı bir bitkinin gelişimi için demirin önemi büyük, bu mineralin eksikliğinde sarıcalık hastalığı ortaya çıkar. Bunun sebebi ise topraktaki demir eksikliği değil, genelde bitkilerin topraktaki demiri yeterince alamamasıdır.  Aynı zamanda toprakta fazla fosfor bulunması veya yüksek pH değerleri de sorun yaratabilir.

Her ne kadar uzun dönemli çözümler daha etkili olsa da, bitkileri, içine birkaç paslanmış çivi koyarak demir oranını yükselttiğiniz su ile spreylemek de düzenli olarak demir ihtiyacını karşılayacaktır.

10. Kök gelişimi için hindistan cevizi suyu

Hindistan cevizinin içindeki berrak sıvıdan oluşan hindistan cevizi suyu mineral seviyesi yüksek özelliği ile organik bitki yetiştiricileri için kök gelişiminde kullanılmakta. Sentetik geliştirici hormonlar yerine küf asidi ve sitokinin hindistan cevizi suyu, tohum ve köklerin gelişimine özellikle yardımcı olmakta.

Hastalıklarla savaşmak için:

11. Mantarlara karşı kabartma tozu ile savaşın

Mantar enfeksiyonları bahçelerde en sık görülen hastalıklardan biri. Ama bazı mantar öldürücü ilaçlar o kadar zehirli ki, bitki sahipleri bitkilerinin üzerinde özellikle sebzelerde ve evdeki bitkilerinde bu ilaçları kullanmaktan haklı olarak çekiniyor.

Kabartma tozunu evde birçok yerde kullanabildiğiniz gibi, mantar öldürücü bir karışım yapmak için de kullanabilirsiniz. Bunun için yaklaşık dört litre suda bir yemek kaşığı kabartma tozunu iyice karıştırarak bitkilerinizi iyice spreylemeniz gerekiyor.

12. Toprağa küçük bakır parçalar gömün

Tüm bakır koleksiyonunuz değil ama bozuk para büyüklüğündeki küçük bakır parçacıklar mantar enfeksiyonlarına karşı toprağınızı ve bitkilerinizi korumakta yardımcı olacaktır. Toprağın içerisine gömülen bakır, toprağa yavaşça karışıp, mantarların büyümesini engelleyecektir.

Zararlıları kontrol etmek için:

13. Bitkilerinize aspirin verin

Kesilmiş çiçeklerin ömrünü uzatmak için genelde vazolara asprin atılır. Bu uygulama topraktaki bitkileri de hastalıklara daha dirençli kılıyor. Aspirinin içindeki salisilik asit, zehirli tarım ilaçlarına gerek kalmadan bitkileri bakteri kaynaklı enfeksiyonlara ve zararlıların saldırılarına karşı daha güçlü kılıyor.

Asprini uygulamak için 5 litre suda 2,5 aspirini çözüp 2-3 haftada bir uygulayın, unutmayın bu çözeltiyi fazla kullanırsanız bitkilere zarar verebilirsiniz.

14. Yaprak bitlerinden su ve sabun ile kurtulun

Bitkilerin özünü emen yaprak bitleri, bir anda bitkilerinizin hepsine bulaşabilecek şekilde ürüyor. Bunun önüne geçmek için 2 yemek kaşığı sabun tozunu 5 litre suda çözüp yaprakların altı da dahil olmak üzere bitkilere uygulayın.

Sabunun yağı çözen yapısı, yaprak bitkilerinin kurumasına yol açacaktır.

 

15. Neem yağı ile tanışın

Afrika ve Asya’da yetişen bir ağaç olan neem ağacının yaprakları ve meyvesinin yağının çıkarılmasıyla elde edilen neem yağı, zehir kullanmak yerine zararlıların kaçmasına yol açacak en güçlü organik silahlardan biri.

Etkileştikleri zaman zararlıların beslenme sistemlerini bozan neem yağını kullanmak için, organik deterjandan birkaç damla ile bir çay kaşığı neem yağını bir litre sıcak suda çözün, haftada bir uygulayın. Hazırladıktan sonra en fazla 8 saat içinde kullanın ve kullanmadan önce iyice sallayın.

16. Zararlılarla savaşmak için birkaç arkadaşınızdan yardım alın

Bir iki zararlının bahçenize çok büyük bir zararı olmayacaktır ama sayıları giderek artıyorsa, zararlıların doğal düşmanlarını bahçenize davet edebilirsiniz. Örnek olarak yaprak bitlerine karşı uğur böceklerini kullanabilir, onlara daha iyi bir ev sahibi olmak için nane ve rezene dikimi de yapabilirsiniz.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Yorumlar kapatıldı.

Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Ev ve Bahçe, Geri Dönüşüm, Gıda, Hayat, Kendin yap, Şifa, Yeme İçme
İklim değişikliği hakkında her şey – Bölüm:5

İklim değişikliğine uyum, şu anda gerçekleşmekte olan veya gelecekte gerçekleşmesi beklenen iklimsel değişikliklere, insani ve doğal sistemlerde, zararları hafifletmesi veya...

Kapat