“Geleceğin Süpermarketi” ürünlerin hikayesini size sunuyor

Carlo Ratti Tasarım Grubuna göre geleceğin süpermarketleri akıllı teknolojiler ile donanacak. Bu öngörülerini gerçeğe dönüştürmek için Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) Senseable Laboratuvarını da kuran Carlo Ratti, geçtiğimiz yıl, gıda temalı Milan Dünya Fuarı’nda Geleceğin Gıda Mağazaları instalasyonu ile tanıttığı teknolojisini şimdi İtalya’nın en büyük alışveriş mağaza zinciri Coop Italia’da hayata geçirdi.

930 metrekarelik mağazada normalden daha geniş koridorlar, akıllı raflar ve gerçek zamanlı görselleştirmeler daha rahat, keyifli ve aynı zamanda bilgili bir alışveriş sunuyor. Mağazanın içerisinde 6 binden fazla ürün interaktif duvarlarda sergileniyor.

TIKLAYIN: Berlin’de ambalajsız alışveriş

SONY DSC

Alışveriş arabası ürünlere yaklaştıkça, hareket sensörleri bu arabaları farkediyor ve ürünlerin üzerinde sergilenen ürünün hikayesini anlatan bir bilgi tablosu ortaya çıkıyor. Bu bilgilere ulaşmak için alışverişe gelenlerin ayrı bir araç kullanmasına gerek yok, yapmaları gereken ürünlerin yanına gelip, yukarıya bakmak.

carlo-ratti-associati-supermarket-of-the-future-in-milan-03-1020x610

Tasarımcılara göre bu proje ürünlerin tüketici ile iletişime geçmesini kolaylaştırıyor. Alışverişe gelenlere sunulan bilgilerin içerisinde ürünlerin besin değerleri, nereden geldiği, alerjiye yönelik uyarılar, kullanıldıktan sonra ne yapılması gerektiği, benzer ürünler ve kampanyalar var.

carlo-ratti-associati-supermarket-of-the-future-in-milan-05-1020x610

Her ürünün anlatacak bir hikayesi olduğuna inanan Carlo Ratti, şimdilerde bu bilginin aslında var olduğunu ama bu bilgilere ulaşmak için farklı farklı yerlerin araştırılması gerektiğini belirtiyor. Ama Ratti’ye göre gelecekte elimize aldığınız elmanın hangi ağaçta yetiştiğini, ne kadar karbondioksit salımı yaptığını, hangi kimyasallara maruz kaldığını ve süpermarkete olan yolculuğunu görebileceğiz.

Kaynak: Inhabitat

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Ekoloji, Gıda, Gıda Gündemi, Hayat, Kent, Kurumsal Sürdürülebilirlik, Mimari, Sanat ve Tasarım, Teknoloji
Muhtemel su savaşları: Yaşamın büyüsü yeni bir çatışma konusu mu?

Su, tarih boyunca insanlık için çok büyük önem arz etmiştir. Çok net ve iddialı bir şekilde diyebiliriz ki; su yoksa...

Kapat