Gezegeninin ihtiyaçlarına çare bulanlara selam olsun!

16 yaşındaki Mısırlı Azza Abdel Hamid Faiad 2011 Avrupa Birliği Genç Bilim Adamı Yarışmasında atık plastikten yılda 78 milyon dolarlık biyo-yakıt üretmenin yolunu bularak birincilik ödülüne sahip oldu.

Yılda bir milyon ton plastik atık üreten Mısır için iyi haber 16 yaşında bir bilim insanından geldi. Düşük maliyetli bir katalizör bulan Azza Abdel Hamid Faiad adlı araştırmacı atık plastikleri biyo-yakıt olarak ekonomiye geri kazandıracak. Pet şişeler, naylon torbalar ve ambalajlar çevre kirliliği yaratmak yerine yakıt olarak geri kazanılacak. Alüminosilicate adını verdiği yüksek verimli katalizörü kullanarak atık plastiği parçalayan Azza, etanol yapımında kullanılan propan, metan ve etan gazlarını üretmeyi başardı. 23. Avrupa birliği Genç Bilim Adamı ödülüne layık görülen Azza sadece Mısır için değil tüm okyanusların plastik atıktan arınması için de bir umut oldu.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Nil Kayarlar Sarrafoğlu

1969 yılında doğdum. Aklım başıma geldiğinde ailemden sonra ilk doğayı sevdim. Taşı toprağı, çiçeği ve hatta böceği... Okudum, çalıştım ve büyük şehirlerde yaşadım. Dünya üzerinde doğanın en uzak yerlerine de gittiğim ve kaldığım zamanlar oldu, işte o zamanlarda kendimi çok iyi hissettim,. Döndüm dolaştım şimdi yine şehirdeyim. Bu sefer 4 yaşında bir oğlum var, onu doğanın içinde büyütmeye çalışıyorum, hafta sonları kaçıyoruz şehirden küçük köyümüze. Mutluyuz böyle şimdilik. Anne olduktan sonra dünyayı kurtarmak için ille de büyük kahraman olmak gerekmediğini anladım, anne olmak yetiyormuş! Atık yönetimi, enerji tasarrufu ve sağlıklı beslenme gibi konulara önem veriyoruz evimizde. Payımıza düşeni ve mümkünse daha fazlasını yapmaya gönüllüyüz ailece de. Yeşilist kanalı ile sesimi duyurabildiğim için mutluyum.

Bir cevap yazın

Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, İklim Değişikliği, Yenilenebilir Enerji
Sıcakta dikkat edilecekler

Sıcaklık rekorları kırılırken serin kalarak kendimizi korumamız gerekiyor.

Kapat