Daha lezzetli domatesler için

Bahçeciliğe merak salan hemen herkes, işe bulduğu azıcık toprağa domates ekmekle başlar. Kişinin sabır ve hevesine bağlı olarak tüm bahçe envayi çeşit sebze meyveyle donatılır ya da sonuç kuruyan domateslerle sınırlı kalır genelde.

Domates ekmeye heveslenenlere yardımcı olacak birkaç tüyo var elimde. Çiftçiler yüzyıllardan beri belirli bitkileri yan yana ekerek ürünün kalitesini artırırlar. Domatese gelince; Bahçenize ektiğiniz domatesin hemen yanına eski çağlardan beri yatıştırıcı etkisiyle ün salmış hodun otu ekerseniz domatesleriniz hem daha sağlıklı büyür hem de lezzeti artar. Yıldız şeklinde mavi çiçeklere sahip olan hodun otunu salatalarınızda lezzet artırıcı bir aroma olarak da kullanabilirsiniz.

Domateslerinizin yanıbaşına ekebileceğiniz bir diğer ot ise dereotu. Dereotu olgunluğa erişene dek, domateslerin büyümesine olumlu etki sağlar ancak bu bitkiyi olgunluğa erişmeden sökmelisiniz aksi takdirde olgun dereotları domateslerinize ters etki ederek onları kurutacaktır.

Domates ekimine yardımcı olacak diğer bitkiler: maydonoz, kadife çiçeği, lavanta, sarımsak, dağ kekiği, yaban havucu, yüksükotu, latin çiçeği, kuşkonmaz ve havuç. Bu bitkiler domateslerinizi sinek ve zararlı böceklerden koruyacağı gibi arıları çekerek polen taşınmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca latin çiçeği, mantar hastalıklarına da iyi gelir.

Kolay gelsin.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Ev ve Bahçe, Gıda, Hayat, Yeme İçme
Egzersizin yeşil hali

Doğaya zarar vermeden, ona iyi davranarak egzersiz yapma yollarına bir göz at deriz.

Kapat