Green Drinks: Sürdürülebilir Moda

16 Haziran 2022, Perşembe, 20:00-21:00

Türkiye Tekstil Araştırmaları Organizasyonu & Yeşilist

Zoom – Katılım ücretsizdir – Süre: 60 dk

Buraya tıklayarak katılım için kayıt oluşturabilirsiniz.

Yeşilist Green Drinks serisi devam ediyor. Bu kez konuğumuz Türkiye Tekstil Araştırmaları Organizasyonu’ndan Bilgesu Altunkan ve Nermin Köse ile sürdürülebilir moda konusunu konuşacağız.

-Moda sektöründe ne gibi değerlerde sıkıntılar var?
-Moda sektöründe bu sıkıntılar neden yüzyıllardır sürüyor?
-Sektörlerde farkındalıkla değişim ya da dönüşüm mümkün mü?
-Fark ettiğiniz ve sevmediğiniz reklamlar neler, tüketici olarak inandırıcı bulduğunuz veya bulmadığınız markaları ayırıyor musunuz?

Sıklıkla duyduğumuz sürdürülebilir modanın genel tanımından ve kapsamından özetle bahsedeceğimiz konuşmamız çok yakında sizlerle. Tekstil endüstrisinin çevresel ve sosyal etkilerinin konuşulacağı etkinliğimizde bu geniş konuyu kısaca ele almayı ve sizlerle sohbet ederek bu alandaki bilgiyi paylaşmayı ve farkındalık yaratmayı istiyoruz. Daha duyarlı bir moda endüstrisi yaratmak ya da katkıda bulunmak için konuya merak duyan herkesi buluşmaya bekliyoruz. Konu başlıkları neler derseniz ? Sürdürülebilir moda nedir, neleri kapsıyor? Tekstil ve moda endüstrisinin etkileri neler ana temalarımız, size de sorular hazırladık. Birlikte düşüneceğimiz konuşmamıza hepinizi bekliyoruz.

Türkiye Tekstil Araştırmaları, tekstil tarihi ve geleceğini araştıran, sürdürülebilirlik ve giysi atıkları ile ilgili projeler üreten, eğitimler düzenleyen, tekstil sektöründeki üreticileri, profesyonelleri ve genç nesilleri farkındalık ve pozitif etki yaratma amacıyla bir araya getiren aracı organizasyon ve yaratıcı alandır.

Nermin Köse

Tekstil alanında tasarım ve sürdürülebilirlik danışmanlığı veren, Creatrix Danışmanlık ve doğa sporlarından ilham alınarak hazırlanmış sorumlu üretim anlayışı ile giyim ürünleri sunan Away Wear’ın kurucusudur. Sürdürülebilir moda alanında çalışmalar yürüten Sürdürülebilir Moda Platformu ve Notion Kolektif kurucu üyesidir. Eğitimini Marmara Üniversitesi Ekonometri ve Central Saint Martin’de tamamlamıştır.

BUNU DA OKU:  Yeşil Posta: Ülkemizden ve dünyadan haberler

Bilgesu Altunkan 

Tekstil alanında araştırma yapma, proje yürütme, farkındalık yaratma için yaratıcı ve birleştirici alan olarak tanımladığı Tekstil Araştırmaları organizasyonu’nun kurucusudur. Aynı zamanda fokur.fokur takas platformunun kurucu üyesidir. Yıldız Teknik Üniversite Sanat Yönetimi mezunudur. 2017 yılından beri çeşitli global, ulusal dergi ve ajanslarda çalıştıktan sonra 2018 senesinden beri sürdürülebilir moda odaklı çalışmalar yürütmektedir. Hollanda’da Rethin Rebels döngüsel moda ajansında stajını yaptıktan sonra Oxford iklim topluluğunun üyesi olup iklim değişikliğiyle ilgili eğitim almıştır. Lancashire Üniversitesi, Parson’s School of Design okullarında sürdürülebilir moda ve kurumsal sosyal sorumluluk üzerine kısa dönem eğitimler almıştır. Şu an hala Remake’in global moda elçilerindendir ve aktif biçimde öğrenmeye, yazmaya ve merak etmeye devam etmektedir.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Banner Right Side, Etkinlikler, Genel
İklim Eylemlerinde Bakım İşini Merkeze Almak

Kültür ve Siyasette Feminist Yaklaşımlar Dergisi, Bahar 2022 döneminde Feminist Politik Ekoloji Buluşmaları başlıklı etkinlik serisiyle okurlarıyla buluşmaya devam ediyor. Serinin 30

Kapat